Każdy zarejestrowany pojazd musi być ubezpieczony. Za brak polisy nakładane są wysokie kary finansowe, a jeszcze poważniejsze konsekwencje grożą w przypadku kolizji. Należy więc zadbać o ciągłość polisy i pilnować terminu jej ważności. A co w sytuacji, gdy nie masz pewności, czy auto jest ubezpieczone? Możesz to sprawdzić przez internet. Podpowiadamy, jak sprawdzić czy samochód jest ubezpieczony.

Jak sprawdzić czy samochód jest ubezpieczony?

Jako właściciel auta pewnie pamiętasz, kiedy kończy się umowa OC. Dodatkowo przedstawiciele firm ubezpieczeniowych przypominają swoim klientom o zbliżającym się terminie ważności, wysyłając powiadomienia lub kontaktując się telefonicznie. Istnieją jednak sytuacje, w których należy zweryfikować aktualność ubezpieczenia innego pojazdu. Kiedy powinieneś się zdecydować na taki krok?

  • Zakup używanego auta – zanim podpiszesz umowę kupna-sprzedaży, właściciel powinien Ci okazać dokumenty potwierdzające nabycie OC. W momencie sfinalizowania transakcji, to na Ciebie przechodzi obowiązek ubezpieczenia samochodu. Jeżeli się okaże, że mimo zapewnień sprzedawcy, auto nie ma OC, ryzykujesz otrzymaniem kary za jazdę bez ważnej polisy.
  • Kolizja drogowa – niegroźna stłuczka, w której nikt nie ucierpiał, często kończy się ugodowym załatwieniem sprawy bez angażowania policji. Zanim spiszesz oświadczenie, powinieneś sprawdzić, czy sprawca ma wykupioną polisę. W przeciwnym razie nie uda Ci się wyegzekwować od ubezpieczyciela zadośćuczynienia na pokrycie kosztów naprawy.

Obecnie nie ma obowiązku wożenia w aucie polisy w wersji papierowej. W razie kontroli drogowej policjant zweryfikuje ważność dokumentu, logując się do internetowej bazy. Jak sprawdzić ubezpieczenie auta samodzielnie? Jedyne, czego będziesz potrzebował, to smartfon z internetem i podstawowe dane pojazdu. Zobacz, jak to zrobić.

Baza danych Ubezpieczeniowego Funduszu Gwarancyjnego

Najprostszym sposobem jest wejście na stronę internetową ufg.pl i skorzystanie ogólnodostępnej bazy ubezpieczonych pojazdów. Cała procedura przebiega w kilku prostych krokach:

  • kliknij zakładkę „Baza OC i AC”,
  • przejdź do usługi „Sprawdzenie ubezpieczenia OC”,
  • następnie wejdź na podstronę „Identyfikacja umowy OC na dzień”,
  • podaj numer rejestracyjny lub VIN, aktualną datę i kraj zarejestrowania pojazdu.

Po przepisaniu kodu weryfikacyjnego, który otrzymasz na telefon, uzyskasz dostęp do danych. W ten sposób sprawdzisz markę i model auta, a także numer polisy oraz nazwę firmy ubezpieczeniowej.

Sprawdź inne nasze artykuły z kategorii motoryzacja.

Baza danych Centralnej Ewidencji Kierowców i Pojazdów

Alternatywnym rozwiązaniem jest zalogowanie się do na stronę internetową CEPiK pod adresem historiapojazdu.gov.pl. Aby sprawdzić ważność polisy, wystarczy tylko podać numer rejestracyjny i VIN oraz datę pierwszej rejestracji auta. Informacje zostaną wyświetlone w zakładce „Oś czasu”. Dowiesz się z nich czy samochód ma wykupione OC i kiedy polisa traci ważność. Baza CEPiK zawiera też wiele innych danych, które mogą być przydatne podczas zakupu używanego auta. Sprawdzisz m.in.:

  • termin badania technicznego,
  • stan licznika,
  • parametry pojazdy,
  • rok produkcji i datę wydania dowodu rejestracyjnego.

Oprócz tego dowiesz się, czy auto nie było zgłaszane jako kradzione oraz ilu dotychczas miało.

Jak sprawdzić czy samochód jest ubezpieczony? Pomogą aplikacje mobilne do weryfikacji OC

Najprostszym rozwiązaniem jest pobranie jednej z darmowych aplikacji, które mogą Ci się przydać podczas kolizji lub zakupu auta. Pierwszą z nich jest „Na wypadek”, gdzie oprócz danych polisy, znajdziesz praktyczne porady, jak się zachować w razie stłuczki.

Drugą aplikacją, którą warto mieć w smartfonie, jest „UFG Kup Auto”. Sprawdzisz w niej ważność OC, a także wygenerujesz umowę kupna-sprzedaży i automatycznie uzupełnisz dane, skanując kod QR. Jeżeli zdecydujesz się nabyć auto bez aktualnego OC, możesz szybko ją wykupić na stronie https://rankomat.pl. Będziesz do tego potrzebował jedynie dowodu rejestracyjnego pojazdu, a całą procedurę zakupu przejdziesz online. Najlepiej to zrobić od razu po podpisaniu umowy kupna-sprzedaży, gdyż od tego momentu na Tobie spoczywa obowiązek dopełnienia formalności związanych z ubezpieczeniem.