Od jakiegoś czasu możemy korzystać z internetu satelitarnego Starlink od SpaceX. Teraz dowiedzieliśmy się jaką maksymalną prędkość pobierania oferuje internet firmy Elona Muska.

SpaceX oferuje coraz to lepsze prędkości

Z satelitarnego internetu Starlink od SpaceX możemy korzystać w całej Europie, w tym także w Polsce. Co prawda abonament jest dość drogi, jednak patrząc na najwyższą prędkość pobierania jaką udało się uzyskać, może być on bardzo atrakcyjnym wyborem. W sieci pojawił się wynik testu prędkości, który jak dotąd jest najwyższym zanotowanym wynikiem osiągniętym przez internet satelitarny.

Przeczytaj także: Starlink – kiedy będą nad Polską, gdzie satelity SpaceX są teraz?

Pierwsze wyniki prędkości pobierania internetu satelitarnego Starlink od SpaceX nie wywoływały entuzjazmu. Pierwsi użytkownicy korzystający z internetu na terenie Stanów Zjednoczonych osiągali prędkości na poziomie powyżej 200 Mb/s. Można powiedzieć, że prędkość bardzo przeciętna. Największą prędkość udało się jednak uzyskać w ostatnim czasie. Wynik ten padł u naszych zachodnich sąsiadów, a konkretnie w miejscowości Kessel.

Zawrotna prędkość przy bardzo niskim opóźnieniu

Użytkownik Reddita, który zamieszkuje w niemieckim mieście korzysta z internetu Starlink. Postanowił on sprawdzić z jaką szybkością działa jego satelitarne połączenie z siecią internetową. Pochwalił się on dwoma wynikami.

Pierwsza próba przeprowadzona za pomocą testu szybkości w Ookli pokazała, że szybkość pobierania internetu Starlink wynosi 542 Mb/s! Wartość ta jest już imponująca, a jeszcze bardziej imponujące jest to, że opóźnienie podczas tej próby wynosiło zaledwie 9 milisekund. Jeśli chodzi o wysyłanie, próba ta pokazała 38,8 Mb/s.

Druga próba była jeszcze lepsza. Wykonany po godzinie test pokazał prędkość pobierania na poziomie 560 Mb/s z opóźnieniem 13 milisekund. Prędkość wysyłania była bardzo podobna co w poprzedniej próbie, bo wynosiła 38.78 Mb/s. W celu uwierzytelnienia próby, inni użytkownicy poprosili o wyczyszczenie danych przeglądarki i ponowienie testu. Wartości był praktycznie takie same.

Satelity Starlink od SpaceX, które dostarczają nam połączenie z internetem oferują ograniczoną przepustowość. Tyczy się to każdej poszczególnej satelity. Prędkość połączenia uzależniona jest od wielu czynników. Przede wszystkim ważna jest liczba użytkowników korzystających z internetu Starlink w danym regionie. Kolejnym aspektem wpływającym na prędkość połączenia jest to, czy na orbicie znajdują się satelity. Wiele też zależy od urządzeń znajdujących się na ziemi, bo właśnie one odpowiedzialne są za rozsyłanie sygnału z i do serwerów.

Co prawda usługa w dalszym ciągu jest w fazie testów, jednak jak widać oferuje ona bardzo przystępne szybkości. Elon Musk zapowiedział, że na orbitę regularnie będą wysyłane nowe satelity Starlink. Sam producent potwierdził, że w planach jest wykorzystanie łącza laserowego, dzięki czemu wszystkie satelity będą ze sobą połączone. W planach jest również usunięcie sieci znajdujących się na Ziemi.