253
Views

Jeśli podczas jazdy środkiem komunikacji miejskiej normalnie kupujesz bilety i jesteś przykładnym obywatelem, to kontroler biletów, czyli popularny kanar, nie jest dla Ciebie kimś strasznym. Zupełnie inaczej jest w przypadku, gdy lubisz kombinować pod tym względem. Jazda na gapę wkrótce się ukróci, ponieważ Zarząd Transportu Publicznego w Krakowie planuje dać kontrolerowi kontrolę nad aplikacjami do kupowania biletów.

“Kanar” zablokuje aplikację do kupowania biletów w momencie kontroli!

Coraz więcej osób, które na co dzień poruszają się środkami komunikacji miejskiej, korzysta z aplikacji mobilnych, w których bez problemu można kupić biletu. Jakdojade, Skycash czy inne tego typu aplikacje pozwalają na kupowanie biletów za pośrednictwem kilku kliknięć, a pasażer nie musi martwić się, czy kierowca będzie miał wydać resztę, sprzedać bilet lub czy na przystanku będzie biletomat.

kanar kontrola biletów
Kanar wyłączy aplikacje do kupowania biletów podczas kontroli!

Wielu pasażerów jednak wykorzystywało tę sytuację i kupowało bilet za pośrednictwem aplikacji w momencie, kiedy na horyzoncie pokazał się kanar. W momencie, kiedy kontroler biletu wchodził do autobusu lub tramwaju, osoba ta kupowała bilet i unikała mandatu. Jeśli kontroler nie pojawił się na trasie, którą dana osoba podróżowała, przejazd miała całkowicie za darmo. Wkrótce może się to zmienić.

Koniec z kupowaniem biletów na ostatnią chwilę!

Zarząd Transportu Publicznego w Krakowie chce walczyć z pasażerami na gapę, którzy wykupują bilety w aplikacjach mobilnych w momencie, kiedy zobaczą “kanara”.

“Od 1 lipca w pojazdach komunikacji miejskiej w Krakowie aplikacje do sprzedaży biletów na urządzeniach mobilnych będą blokowane analogicznie jak kasowniki po ogłoszeniu kontroli biletowej”

Sebastian Kowal z ZPT tłumaczy, że ruch ten podyktowany jest “cwaniactwem” pasażerów i kupowaniem biletów na ostatnią chwilę. W momencie, kiedy kontroler zgłosi kontrolę prowadzącemu tramwaj lub autobus poprzez swoją aplikację, zablokowaniu ulegną także aplikacje do kupowania biletów.

Przeczytaj także: Polska jest przeciwna zakazowi sprzedaży aut. Jak głosowano?

Jak to wyjdzie w praktyce? Czy nowy sposób będzie działał sprawnie? Jeśli tak się stanie, to bardzo prawdopodobne jest to, że śladem Krakowa pójdą inne miasta w Polsce. Nowe przepisy mają wejść w życie od 1 lipca!

Źródło: ZTP Kraków

Kategoria artykułu
Biznes
Karol Snopek

Sport i nowe technologię to dziedziny, w których czuję się najlepiej. Nie widzę świata poza Boston Celtics i tym co dzieje się w NBA. Wielki fan J. Cole i muzyki spod gatunku R'n'B!

    All Comments

    • Co do zakupu biletów to mnie właśnie bardzo spodobała się aplikacja mPay. Tutaj mogę bardzo szybko i sprawnie kupić bilet, dodatkowo działa ona bardzo dobrze

      inga 18/11/2022 16:26