112
Views

Lenovo Yoga 910 Glass to nie tylko cudownie wyglądający notebook, ale również sprzęt, który posiada bardzo dobrą specyfikację, która z pewnością sprawdzi się w biurze, ale i nie tylko.

Zawartość

Lenovo Yoga 910 Glass dotarł do nas w akompaniamencie ładowarki i dokumentacji. Niestety nie znajdziemy tutaj żadnego pokrowca, a w moim odczuciu bardzo by się przydał, zwłaszcza, że klapa urządzenia jest pokryta szkłem, które z łatwością można porysować.

Wygląd jak marzenie

Yoga 910 Glass, tak jak wspomniałem, jest najładniejszym laptopem z jakiego miałem okazję korzystać. Tak jak w przypadku Lenovo Yoga 900S, 910 Glass posiada takie same zawiasy przy ekranie. Jest to konstrukcja przypominająca zębatki, a całość wykonana została z elementów metalowych oraz plastikowych. Pozostając w obrębie ekranu, pokrywa matrycy została wykonana z tafli szkła, które prezentuje się niesamowicie. Na części pokrywającej znajdziemy logo producenta oraz modelu, czyli Yoga oraz wzór, który osobiście przypominał mi warstwy piasku nałożone na siebie.
Korpus strzegący wszystkie podzespołu naszego laptopa został wykonany z bardzo dobrej jakości aluminium. Na tej części urządzenia znajdziemy oczywiście klawiaturę oraz touchpad, ale także czytnik linii papilarnych.

Największe jednak zastrzeżenia miałem to ramki wokół ekranu, która w dolnej części jest za gruba. W najgrubszym miejscu miała ona spokojnie 5 lub 6 centymetrów. Zdecydowanie lepiej Lenovo Yoga 910 Glass wyglądałaby gdyby posiadała smukłe ramki na całym obszarze ekranu, a nie tylko w bocznych jego częściach.

 

Może zabraknąć portów

Duża ilość portów zawsze się przyda, bo nigdy ich za wiele. Jeśli chodzi o ten aspekt, w Lenovo Yoga 910 Glass, można się trochę przyczepić. Do dyspozycji użytkownika oddano, moim zdaniem, troszkę ograniczoną ilość złączy. Po prawej stronie urządzenia znajdziemy miejsce na USB 3.0 z funkcją ładowania, nawet podczas gdy urządzenie jest wyłączone, oraz port audio. Jest tutaj również przycisk zasilania. Po przeciwnej stronie znajdziemy dwa porty, jeden z nich to port USB 3.0 typu C z możliwością przekazu obrazu wideo do np.: telewizora oraz wejście na ładowarkę także USB typu C, jednak w technologii 2.0.

Mimo, że technologia idzie do przodu i porty typu C są o wiele szybsze, to jednak zabrakło mi tutaj klasycznego złącza wideo HDMI, bądź DisplayPort oraz co najmniej dwóch portów USB 3.0. Najgorszy jest jednak brak czytnika kart pamięci, które ciągle są w użytku! Jak widać nie można mieć wszystkiego.

Użytkowanie

Największa wadą jaką zauważyłem był zdecydowanie ekran. Jak przystało na urządzenie 2w1 z ekranem dotykowym, producent zastosował tutaj matrycę błyszczącą, która nie pozwalała na pracę przy mocnym naświetleniu. W przypadku takiej matrycy, wszystko odbija się jak od lustra, co nie jest komfortowe.

Sam jednak ekran wypada o wiele lepiej. W wersji testowej, Yoga 910 Glass posiadała wbudowany, 13,9-calowy ekran UHD pracujący z rozdzielczością 3840 x 2160 pikseli. Tak jak wcześniej wspomniałem, ramki wokół tego ekranu są różnej wielkości – na górze i boku cieńsze, na dole grubsze. Dół został jednak pogrubiony, tylko i wyłącznie dlatego, że tam właśnie umieszczono… kamerkę do wideorozmów. Kolory odwzorowywane przez ten wyświetlacz są bliskie ideału, użytkownicy, którzy zajmują się obróbką zdjęć bądź wideo będą zachwyceni jakością barw.

Oczywiście, tak jak poprzednie modele, tak i ten, Lenovo Yoga 910 Glass jest pół laptopem, pół tabletem. Za pomocą szybkiego ruchu, dzięki zawiasom i ekranowi 360 stopni możemy z notebooka zrobić (niezbyt) mały tablet. Najważniejszym aspektem tabletów jest oczywiście dotyk, który w przypadku Yogi 910 Glass jest bardzo dobry. Reaguje bardzo szybko i dokładnie, a korzystanie z niego jest bardzo przyjemne.

Lenovo Yoga 910 Glass - przeszklony laptop

Klawiatura i touchpad

Klawiatura w Lenovo Yoga 910 Glass jest bardzo udanym dziełem. Oczywiście jest ona podświetlana, więc korzystanie z notebooka i pisanie przy zgaszonym świetle jest jak najbardziej możliwe i wygodne. Skok klawiszy jest idealnie “wyważony”, klawisze nie latają na wszystkie strony, nie wydają z siebie różnych dźwięków oraz są bardzo dobrze osadzone. Mimo wszystko, jeśli wcześniej korzystałeś z klawiatury z większym skokiem lub lubisz czuć, gdy naciskasz klawisze, to będziesz potrzebował troszkę czasu na przyzwyczajenie się do klawiatury Yogi. Tak przynajmniej było w moim przypadku, gdzie od czasu do czasu nie udało mi się docisnąć klawisza, a konkretnie spacji, której nie mogłem wyczuć. Jest tutaj również krótki Shift, który może sprawiać małe problemy.

W kwestii touchpada nie ma się do czego przyczepić. Płytka dotykowa sprawowała się bardzo dobrze. Była bardzo precyzyjna i reagowała na wszystkie polecenia. Podczas użytkowania nie wystąpił żaden dwuklik, a samo kliknięcie jest odczuwalne co przypadło mi do gustu.

Dźwięk

Głośniki do Lenovo Yoga 910 Glass powstały przy współpracy z JBL. Jak sama ich nazwa wskazuje, JBL Premium Audio, dźwięk ma być najwyższej klasy. Tak rzeczywiście jest, mimo, że to tylko głośniki z laptopa. Dźwięk jest krystalicznie czysty, a sam laptop jest głośny.

Lenovo Yoga 910 Glass - przeszklony laptop

Gimansytka z Yogą

Jak przystało na tego typu urządzenie oraz zawiasy 360 stopni, Yogę można ustawić w kilku różnych pozycjach. Jest to bardzo przydatna funkcja tego urządzenia, która niekiedy pomoże nam zaoszczędzić miejsca.

Głównym trybem jest oczywiście tryb tabletu, który aktywujemy po obróceniu ekranu. W tym przypadku, tyłem oczywiście jest cały korpus, co nie przekłada się na wymiary urządzenia. Jak można się domyśleć, klawiatura i touchpad zostają automatycznie wyłączone, więc nie trzeba się martwić, że przypadkowo coś naciśniemy.

Kolejnym trybem jest tzw. tryb kinowy, w którym korpus stanowi podstawkę. Tak jak w przypadku trybu tabletu, tak i tutaj klawiatura i touchpad zostają automatycznie dezaktywowane. Jak sama nazwa wskazuje, tego trybu można użyć podczas oglądania filmów.

Ostatnim trybem jest tryb prezentacji, w którym ekran jest ustawiony do dołu, a korpus zwisa z naszej ręki. Ten tryb wykorzystywany jest podczas prezentacji, gdzie potrzebna jest nam jedna, swobodna ręka.

Komfort działania

Lenovo Yoga 910 Glass to urządzenie, na którym chce się pracować. Laptop ten jest bardzo cichy, więc jeśli poszukujesz notebooka, który zapewni Ci ciszę podczas pracy to powinien być właśnie Twój wybór. Oczywiście nie jest tak samo, gdy damy mu więcej obowiązków, jednak nawet podczas natężonej pracy, Yoga 910 Glass nie hałasuje aż tak bardzo.

Najważniejszym jednak aspektem jest oczywiście praca na baterii. Według zapewnień producenta, model z ekranem UHD powinien wytrzymać nawet do 10,5 godzin. Jest to mało prawdopodobny scenariusz. Model, którego miałem okazję testować pracował na prądożernym procesorze Intel Core i7-7500U i maksymalny czas działania na jednym ładowaniu to około od 5 do 6 godzin. Nie jest to zły wynik, jednak różni się znacznie od tego co zapewnia producent.

Znajdziemy tutaj również czytnik linii papilarnych, który współpracuje z funkcją Windows Hello. Czytnik jest dokładny i dzięki niemu błyskawicznie możemy zalogować się do systemu czy aplikacji, które wspierają tego typu logowanie.

Lenovo Yoga 910 Glass - przeszklony laptop

Podzespoły

Producent zdecydował się wyposażyć Lenovo Yoga 910 Glass w procesor Intel Core i7 7-generacji o kodzie 7500U. Jest to dwurdzeniowy, czterowątkowy procesor, którego bazowa częstotliwość wynosi 2,7 GHz, zaś w trybie boost te liczby sięgają pułapu 3,5 GHz. Do współpracy zostało oddane 16 GB RAM, a dysk SSD ma pojemność 512 gigabajtów. Najsłabszym elementem tej układanki jest jednak karta graficzna, która niestety nie zadowoli ludzi, którzy chcą grać w gry. Od razu mówię, że jest to laptop raczej do czynności biurowych czy lekkiej rozrywki takiej jak oglądanie filmów czy surfowanie po Internecie. Producent zamontował tutaj zintegrowaną grafikę Intel Core HD Graphics 620, która nie poradzi sobie w świecie gier.

Laptop pracuje oczywiście na systemie Windows 10.

Lenovo Yoga 910 Glass - przeszklony laptop

Testy

Lenovo Yoga 910 Glass został poddany kilku benchmarków, które miały na celu sprawdzić jak sprawdzi się na tle innych urządzeń. W tym celu skorzystaliśmy z takich aplikacji jak 3DMark, Cinebench R15, GPU-Z, CPU-Z. Oto wyniki:

Podsumowanie

Lenovo Yoga 910 Glass to jeden z najlepszych laptopów dostępnych na rynku. Wyróżnia się nie tylko wyglądem, ale mocą obliczeniową. Posiada podzespoły, które sprawią, że notebook będzie reagował na polecenia błyskawicznie. Jednym z największych plusów jest ekran, który nie dość, że posiada bardzo dobrą rozdzielczość to oferuje również bardzo dobre odwzorowanie barw. Jest też druga strona medalu – w słoneczne dni zamienia się w lustro. Największym jednak minusem tego notebook’a od Lenovo jest jego cena. Za model, który mieliśmy okazję testować trzeba wydać około 7000 tysięcy złotych. Jest to wysoka cena, zwłaszcza, że w specyfikacji znajdziemy zintegrowaną kartę graficzną, która nie będzie w stanie udźwignąć wymagających gier. Mimo to, moim zdaniem, jest to laptop, który jest wart swojej ceny, a ten kto go kupi nie będzie zawiedziony.

Lenovo Yoga 910 Glass - przeszklony laptop

 

Plusy:

  • wygląd
  • jakość materiałów
  • jakość wykonania
  • odwzorowanie kolorów
  • duża rozdzielczość
  • dźwięk
  • klawiatura i touchpad
  • dotykowy ekran
  • szybki procesor
  • duża ilość ram

Minusy:

  • lustro zamiast ekranu
  • dość gruba ramka
  • zintegrowana karta graficzna
  • mało portów
  • brak czytnika kart pamięci

Specyfikacja Lenovo Yoga 910 Glass:

  • Procesor
    • Intel® Core™ i7-7500U
  • Ilość rdzeni
    • 2 (Dual Core)
  • Taktowanie procesora [GHz]
    • 2.7
  • Maksymalna częstotliwość Turbo [GHz]
    • 3.5
  • Pamięć RAM
    • 16 GB DDR4
  • Częstotliwość pracy [MHz]
    • 2133
  • Rodzaj dysku
    • SSD (Flash)
  • Dysk SSD
    • 512 GB
  • Grafika
    • Intel HD 620
  • Ekran
    • 13.9″ (3840 x 2160 (Ultra HD 4K))
  • Ekran dotykowy
    • TAK
  • Typ matrycy
    • IPS
  • Dźwięk
    • Dolby Audio Premium , Wbudowane dwa głośniki
  • Urządzenie wskazujące
    • Ekran dotykowy, TouchPad
  • Klawiatura
    • Podświetlana  
  • Kamera
    • HD
  • Zarządzanie bezpieczeństwem
    • Czytnik linii papilarnych
  • Akumulator
    • 4-komorowy
  • Maksymalny czas pracy [min]
    • 630
  • Komunikacja
    • Karta sieciowa
  • Łączność bezprzewodowa
    • WiFi 802.11 ac  Bluetooth 4.1 ,
  • Ilość portów USB
    • 3
  • Rodzaj USB
    • 1x 3.0  , 1x USB 3.1 Gen 1 (Typ C)  1x 2.0 (Typ C) ,
  • Złącza A/V
    • Wyjście słuchawkowe/wejście mikrofonowe
  • Gniazda rozszerzeń
    • Czytnik kart SD/SDHC/SDXC/MMC
  • System operacyjny
    • Windows 10 Home
  • Konstrukcja
    • Aluminiowa obudowa
  • Wysokość [cm]
    • 1.43
  • Szerokość [cm]
    • 32.3
  • Głębokość [cm]
    • 22.45
  • Waga [kg]
    • 1.4
Kategoria artykułu
Nowe technologie
Karol Snopek

Sport i nowe technologię to dziedziny, w których czuję się najlepiej. Nie widzę świata poza Boston Celtics i tym co dzieje się w NBA. Wielki fan J. Cole i muzyki spod gatunku R'n'B!

    Możliwość opublikowania komentarza wyłączona.