Masz komputer Apple z M1? Teraz zainstalujesz na nim Linuxa!

MacOS to system, który jest szybki i bardzo wydajny. Jeśli zdecydowałeś się na zakup komputera MacBook napędzanego procesorem M1, a potrzebujesz korzystać z systemu Linux, to wersja Kernel 5.13 obsługuje procesory o architekturze ARM!

Linux na komputery Apple gotowy!

Ponad miesiąc temu w sieci pojawiły sie informacje, które sugerowały, że do użytku trafi system Linux, który będzie obsługiwał procesory o architekturze ARM. Chodziło głównie procesory Apple M1, które napędzają najnowszą generację komputerów i tabletów amerykańskiego producenta.

Przeczytaj także: MacBook Pro 2021 będzie powrotem do korzeni

Reklama

Linus Torvalds, twórca jądra systemu potwierdził, że w tym tygodniu pojawiła sie pierwsza wersja systemu Linux Kernel 5.13 (RC), która jest w stanie obsłużyć procesory o architekturze ARM, w tym oczywiście M1. Taka informacja ucieszy osoby, które chcą uruchomić Linuxa na swoim komputerze Apple napędzanym procesorem M1. Teraz uda im się to zrobić natywnie, bez wykorzystania jakichkolwiek emulatorów.

Linux Macbook
System Linux Kernel 5.13 będzie można uruchomić natywnie na komputerach MacBook.

Na komputery i na tablety?

Uruchomienie Linux Kernel 5.13 (RC) będzie na pewno możliwe na komputerach Apple, nie wiadomo jeszcze jak to wygląda w przypadku iPadów. Mogą pojawić się komplikacje, a to wszystko spowodowane ograniczonym systemem i launcherem względem komputerów z logiem z nadgryzionym jabłkiem.

Warto jednak zaznaczyć, że funkcjonalność Linux Kernel 5.13 będzie nieco ograniczona. Wszystko to ze względu na niezoptymalizowane sterowniki pod kątem procesora M1. Oczywiście z czasem system i wszelkie oprogramowanie zostanie zaktualizowane. Obecnie Linux Kernel 5.13, który można zainstalować na komputerach Mac nie jest jeszcze wersja finalną. Świadczy o tym skrót RC, czyli Release Candidate. Według informacji, oficjalna wersja pojawi sie na przełomie czerwca i lipca.

Źródło: 9to5mac.com

Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Reklama