124
Views

Osoby, które czekają na specjalną wersję systemu Windows 10X jeszcze przez dłuższy czas będą musiały obejść się smakiem. Według najnowszych informacji Microsoft zawiesił prace nad nową wersją systemu dla urządzeń dwuekranowych.

Windows 10X – czym jest nowy system od Microsoftu?

Windows 10X to system, który tworzony jest z myślą o urządzeniach dwuekranowych. Mowa tutaj o urządzeniach, które łączą w sobie funkcje laptopa i tabletu. Prace nad tą wersją systemu trwają od kilku lat, jednak do tej pory nie doczekaliśmy się jego premiery. Windows 10X miał zadebiutować wraz z Microsoft Surface Neo, który na rynku ma pojawić się w tym roku. Oprogramowanie Windows 10X miało różnić się od standardowej wersji OS Microsoftu. Zaprojektowano go minimalistycznie, co ma poprawić atrakcyjność systemu, jak i dać powiew świeżości.

Windows 10X
Koncept wyglądu systemu Windows 10X.

System miał pojawić się w urządzeniach pracujących na procesorach Intel, jednak z czasem zaczęły napływać informacje, które sugerowały, że Windows 10X będzie dostępny także dla procesorów ARM. Dodatkowo, do korzystania z modułowego systemu operacyjnego mieli mieć dostęp producenci komputerach opartych na chipsetach ARM Qualcomm Snapdragon oraz Samsung Exynos.

Okazuje się, że nie ma dobrych wiadomości dla osób, które czekały na system.

Prace nad systemem wstrzymane. Kiedy trafi on do użytkowników?

Według kilku źródeł, Microsoft wstrzymał pracę nad rozwojem systemu Windows 10X. Nie oznacza to jednak, że całkowicie zrezygnowało z pomysłu. Ten będzie rozwijany, jednak pewne jest to, że system nie pojawi się w tym roku. Palce w zawieszeniu prac nad odchudzoną wersją systemu Windows 10 maczała oczywiście pandemia.

Przeczytaj także: Policja odwiedza osoby, które zakupiły tani klucz do Windows 10

Początkowo mówiono, że system Windows 10X pojawi się jeszcze w drugim kwartale 2021 roku. Jednak po wybuchu pandemii COVID-19, data premiery systemu była kilkukrotnie przesuwana. W tym czasie zmieniono także podejście do projekt. Gigant z Redmond zapowiedział, że system trafi nie tylko na urządzenia dwuekranowe, ale również na klasyczne komputery czy laptopy. To jeszcze bardziej podsyciło entuzjazm fanów systemu od Microsoftu. Niestety, na system będziemy musieli poczekać.

Przecieki sugerują, że gigant skupił się głównie na dużej aktualizacji Windows 10, Sun Valley, która również odświeży wygląd standardowej wersji oprogramowania. System w wersji 10X został odłożony “na później”.

Kategoria artykułu
Nowe technologie
Karol Snopek

Sport i nowe technologię to dziedziny, w których czuję się najlepiej. Nie widzę świata poza Boston Celtics i tym co dzieje się w NBA. Wielki fan J. Cole i muzyki spod gatunku R'n'B!

Możliwość opublikowania komentarza wyłączona.