Mobvoi TicWatch Pro 5 Elite Edition. Na próżno szukać dalej

Smartwatch Mobvoi TicWatch Pro 5 Elite Edition wygląda dobrze, ale czy tak samo sprawuje się podczas codziennego użytkowania? Sprawdźmy to!
Mobvoi TicWatch Pro 5 Elite Edition. Na próżno szukać dalej Mobvoi TicWatch Pro 5 Elite Edition. Na próżno szukać dalej
Mobvoi TicWatch Pro 5 Elite Edition. Na próżno szukać dalej

Inteligentne zegarki zawładnęły światem. Większość osób, które chcą monitorować swoją aktywność, decyduje się na zakup smartwatcha. Na rynku znajdziemy sporo propozycji, a jedną z nich jest Mobvoi TicWatch Pro 5 Elite Edition. Co oferuje ten model zegarka? Dlaczego warto go kupić? Sprawdźmy!

Jakość wykonania topowa, tak samo jak wydajność

Smartwatche to urządzenia, z których korzystamy na co dzień. O ile w przypadku telefonów chowamy je do etui i praktycznie cały czas trzymamy w kieszeni, to inteligentne zegarki zawsze są na wierzchu. Przez to są zdecydowanie bardziej narażone na uszkodzenia – wystarczy, że uderzymy nadgarstkiem w futrynę, bądź zahaczymy o stół, a na smartwatchu mogą pojawić się rysy. Dlatego też tak ważna jest nie tylko jakość wykonania urządzenia, ale także materiały użyte podczas produkcji. Mobvoi TicWatch Pro 5 Elite Edition to smartwatch, który ma wytrzymać wszystko, a potwierdza to militarny standard MIL-STD-810H. Ekran został pokryty szkłem Corning Gorilla z powłoką „antypalcową” i trzeba przyznać, że zdaje ona swój egzamin, ponieważ na wyświetlaczu nie widać zbyt wielu odcisków palców.

Mobvoi TicWatch Pro 5 Elite Edition. Na próżno szukać dalej
Korpus zegarka Mobvoi TicWatch Pro 5 Elite Edition wykonano z wytrzymałego metalu.

Skoro już jesteśmy przy ekranie – w Mobvoi TicWatch Pro 5 Elite Edition wykorzystano 1.43-calowy, kolorowy wyświetlacz AMOLED z technologią Always-on-Display, który oferuje także tryb niskiego poboru energii. Rozdzielczość wyświetlacza to 466×466 przy 326ppi, a chroni go metalowa, błyszcząca ramka, która wyróżnia się od matowej reszty korpusu. Cała konstrukcja wygląda solidnie, tak samo, jak zawiasy trzymające pasek. W zestawie z Mobvoi TicWatch Pro 5 Elite Edition znajdziemy dwa paski – gumowy oraz skórzany, a ich wymiana jest bardzo prosta. Wystarczy zwolnić zawias i wymienić pasek, który momentalnie zmienia styl naszego smartwatcha – ze sportowego na elegancki.

Reklama

Pod spodem obudowy umieszczono sensory oraz port na ładowarkę, a przyciski i mikrofon znalazły się na prawej krawędzi urządzenia. W ogólnym rozrachunku zegarek Mobvoi TicWatch Pro 5 Elite Edition oferuje bardzo stonowaną stylistkę i jest świetnie wykonany.

Sercem smartwatcha Mobvoi TicWarch Pro 5 Elite Edition jest wydajny i energooszczędny procesor Snapdragon W5+ Gen 1, który gwarantuje szybką i gładką pracę całego systemu. Polecenia wykonywane są natychmiastowo, animacje są płynne, co sprawia, że korzystanie z tego zegarka jest przyjemnością. Na pokładzie znajdziemy także 2 GB pamięci RAM oraz 32 GB na dane użytkownika.

Mobvoi TicWatch Pro 5 Elite Edition. Na próżno szukać dalej
Pod spodem umieszczono sensory oraz magnetyczne złącze ładowania.

Obsługa gestami jest prosta

W celu jak najlepszego zoptymalizowania doświadczenia użytkownika Mobvoi TicWatch Pro 5 Elite Edition pracuje na systemie WearOS od Google. Na obudowie znajdziemy dwa przyciski, które mają swoje określone zadania, jednak poruszanie się po menu zegarka odbywa się za pośrednictwem gestów. Producent wprowadził tutaj intuicyjne rozwiązania, które znamy ze smartfonów. Ściągnięcie palca z góry pokazuje nam menu z szybkim dostępem do określonych opcji (np. ustawienia, latarka, Wi-Fi, Google Pay), przesunięcie z dołu do góry pokazuje nam ostatnie powiadomienia, natomiast gest „od boku do boku” ujawni nam informacje dotyczące naszej aktywności, pulsu, da dostęp do kalendarza czy pogody. Dłuższe przytrzymanie na tym obszarze pozwoli usunąć lub dodać aplikacje, natomiast ten sam proces powtórzony na ekranie głównym pozwoli zmienić nam tarczę zegara.

Mobvoi TicWatch Pro 5 Elite Edition. Na próżno szukać dalej
Przesunięcie palcem z górnej krawędzi w dół aktywuje podręczne menu, zupełnie jak w smartfonach.

Należy także wspomnieć o dwóch przyciskach, które znajdziemy na prawej krawędzi Mobvoi TicWatch Pro 5 Elite Edition. Dwukrotne naciśnięcie głównego przycisku nie tylko wraca do poprzedniej aplikacji, którą otworzyliśmy. W momencie, gdy zegarek przechodzi na ekran pozwalający oszczędzać energię, za pomocą pokrętła możemy zmierzyć puls, poziom tlenu we krwi czy sprawdzić ilość spalonych kalorii. Wszystko to bez konieczności aktywacji ekranu głównego. Drugi przycisk znajdujący się nad pokrętłem, po pojedynczym kliknięciu pozwala przejrzeć listę ostatnio odwiedzanych aplikacji. Dwukrotne kliknięcie aktywuje płatność zbliżeniową.

Funkcje zegarka Mobvoi TicWatch Pro 5 Elite Edition

Jak przystało na nowoczesny smartwatch, Mobvoi TicWatch Pro 5 oferuje wiele funkcji i trybów sportowych, które nie tylko mają ułatwić nam funkcjonowanie, ale także pozytywnie wpłynąć na nasze zdrowie. Zegarek pracuje na systemie WearOS od Google, a to oznacza, że jego funkcjonalność i kompatybilność z aplikacjami jest bardzo wysoka, co tylko potwierdza obecność Sklepu Play na zegarku. Korzystanie z takich aplikacji, jak Mapy Google na naszym nadgarstku jest świetne, np. podczas jazdy rowerem, kiedy przemierzamy drogi, którymi jeszcze nigdy nie jeździliśmy. Sam często z tego korzystałem. Zresztą, aplikacji kompatybilnych z zegarkiem jest mnóstwo, wystarczy uruchomić sklep Play i wybrać tę, która nas interesuje.

Mobvoi TicWatch Pro 5 Elite Edition oferuje także podstawowe funkcje, dzięki czemu możemy ograniczyć korzystanie z telefonu. Mówię tutaj o możliwości odbierania i wysyłania wiadomości. Smartwatch pozwala nie tylko na zamienianie głosu na wiadomości tekstowe, ale także pisanie ich na klawiaturze pojawiającej się na ekranie zegarka. Wykonywanie i odbieranie połączeń również jest możliwe. Do Mobvoi TicWatch Pro 5 Elite Edition bez problemu podłączymy bezprzewodowe słuchawki, ponieważ znajdziemy tutaj Bluetooth 5.2.

Mobvoi TicWatch Pro 5 Elite Edition. Na próżno szukać dalej
Pisanie wiadomości też jest możliwe, choć klawiatura jest niewielka.

Na pokładzie Mobvoi TicWatch Pro 5 Elite Edition znajdziemy moduł GPS. Na co dzień korzystam z Apple Watch SE, dlatego też pomiar dokładności GPS wykonałem w porównaniu właśnie do tego modelu. Wyniki po kilkukilometrowej przejażdżce rowerem były bardzo podobne – różnica wynosiła ok. 100 metrów, więc nie mówimy tutaj o dużej rozbieżności. Oprócz GPS smartwatch został wyposażony w m.in. barometr, kompas, akcelerometr, żyroskop, a także posiada certyfikat 5ATM i spełnia militarny standard MIL-STD-810H, co jak informuje producent, pozwala na swobodne pływanie z zegarkiem oraz chroni urządzenie przed uszkodzeniami mechanicznymi.

Zadbaj o swoje zdrowie i monitoruj aktywność

Oczywiście, Mobvoi TicWatch Pro 5 Elite Edition posiada zainstalowane aplikacje sportowe i zdrowotne, dzięki którym możemy śledzić nasze poczynania i zachowania organizmu. W zegarku znajdziemy ponad 100 dyscyplin sportowych, które mogą monitorować nasz puls, spalone kalorie oraz przebyte kilometry podczas biegu czy jazdy rowerem. Oprócz tradycyjnych dyscyplin sportowych, które możemy śledzić, mam na myśli takie jak np. bieganie, marsz, pływanie w basenie czy taniec, znajdziemy także opcje monitorowania ćwiczeń stricte siłowych – martwy ciąg, wyciskopodrzut, podciąganie, podnoszenie ciężarów czy nawet prostowanie ramion na wyciągu. Smartwatch można połączyć także z kompatybilną bieżnią, co tylko potwierdza, jak funkcjonalnym zegarkiem jest Mobvoi TicWatch Pro 5 Elite Edition.

Funkcje zdrowotne też są bardzo dobrze rozwinięte. Smarwtach Mobvoi TicWatch Pro 5 Elite Edition oferuje coś takiego, jak „pomiar za jednym stuknięciem”, który jednocześnie mierzy nam tętno, poziom tlenu we krwi, częstość oddechu, poziom stresu oraz stan zdrowia serca. Osobom, które miewają problemy ze zdrowiem, z pewnością przypadnie do gustu TicOpieka. Aplikacja ta pozwala najbliższym osobom na śledzenie informacji na temat naszego zdrowia podczas ćwiczeń. Smartwatch śledzi także nasz sen. Widzicie więc, że urządzenie jest mocno nastawione na monitorowanie zdrowia i aktywność fizyczną, dzięki czemu każda osoba, która lubi się ruszać i spędzać czas na świeżym powietrzu będzie zadowolona z Mobvoi TicWatch Pro 5 Elite Edition.

Aplikacja? Przejrzysta, ale nie dla wszystkich

Smartwtach Mobvoi TicWatch Pro 5 Elite Edition do pracy potrzebuje połączenia ze smartfonem. Aby to zrobić, potrzebna jest nam dedykowana aplikacja Mobovi Health. Appka daje nam wgląd na najważniejsze informacje dotyczące naszego zdrowia. Znajdziemy tutaj m.in. ilość kroków, pomiar tętna, stresu, ćwiczenia, jakie wykonywaliśmy danego dnia, czy naszą ogólną aktywność. Z poziomu aplikacji możemy zmienić także tarczę, monitorować poziom baterii Mobvoi TicWatch Pro 5 Elite Edition, zorganizować kafelki wedle uznania czy zmienić ustawienia naszego zegarka. Jest tutaj także dostęp do wcześniej wspomnianej funkcji TicOpieka. Aplikacja jest świetnie przemyślana, intuicyjna i przejrzysta, co zawsze jest w cenie.

Problem jest jednak taki, że Mobvoi TicWatch Pro 5 Elite Edition współpracuje jedynie z telefonami pracującymi na systemie Google Android, więc jeśli macie iPhone, nie będziecie mogli korzystać z zegarka. To jest główny zarzut, jeśli miałbym się do czegoś przyczepić.

Czas pracy na baterii? Używaj bez obaw

Jednym z najważniejszych aspektów w przypadku urządzeń mobilnych, jakimi są smartwatche, jest bateria i czas pracy na pojedynczym ładowaniu. Ze specyfikacji Mobvoi TicWatch Pro 5 Elite Edition przygotowanej przez producenta, możemy przeczytać, że model ten wyposażono w akumulator o pojemności 628 mAh, który ma rzekomo starczyć na 80 godzin pracy, co daje trochę ponad 3 dni. Czas testów pokazał, że jest to jak najbardziej możliwe. Osobiście udało mi się wytrzymać trzy dni na pojedynczym ładowaniu z włączonym Wi-Fi, Bluetooth, maksymalnej jasności i dość częstym korzystaniu z latarki (którą jest przecież ekran). Z racji wykorzystania technologii szybkiego ładowania (ponad 60 proc. w 30 minut), do napełnienia akumulatora od 5 do 100 proc. potrzeba nam około godziny.

Mobvoi TicWatch Pro 5 Elite Edition. Na próżno szukać dalej
W pudełku znajdziemy oczywiście przewód ładujący.

Ile kosztuje smartwatch Mobvoi TicWatch Pro 5 GPS?

Przykładowo, my testowaliśmy model TicWatch Pro 5 GPS Elite Edition, który zawierał dodatkowy pasek, o którym wspominałem. Mam na myśli ten wykonany z eko-skóry. Z kolei inna opcja to Mobvoi TicWatch Pro 5 GPS Sandstone, który wyróżnia się przede wszystkim pod kątem wizualnym. Jak sama nazwa mówi, jest „utrzymany” w kolorach piaskowych. Kolejną wersją jest TicWatch Pro 5 GPS w kolorze czarnym, bez dodatkowego paska z eko-skóry. Najważniejsze w tym wszystkim jest to, że niezależnie od opcji, którą wybierzecie, smartwatch kosztuje około 1200 zł w wielu polskich elektromarketach oraz sklepach on-line.

Podsumowanie

Smartwatch Mobvoi TicWatch Pro 5 Elite Edition to model, który nie tylko dobrze się prezentuje, ale jest także wydajny i oferuje mnogość funkcji, z których będziemy korzystać na co dzień. Jego wielką zaletą jest to, że pracuje na systemie Web OS od Google, dzięki czemu dostęp do aplikacji jest naprawdę ogromny. Smartwatch posiada dokładny GPS, szczegółowe funkcje zdrowotne, którymi możemy dzielić się z najbliższymi, pozwala na płatność zbliżeniową i dostarczany jest z dwoma paskami! Czego chcieć więcej? Ceny Mobvoi TicWatch Pro 5 Elite Edition zaczynają się od 1200 złotych (w momencie publikacji tekstu) i wydaje mi się, że jest to świetne urządzenie w tej kwocie.

Redakcja magazynu MenWorld.pl poleca
Redakcja magazynu MenWorld.pl poleca
smartwatch Mobvoi TicWatch Pro 5 Elite Edition

Artykuł powstał przy współpracy z marką Mobvoi.

1 - ilość komentarzy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Reklama