Można już uruchomić Doom z poziomu BIOS’u płyt głównych

System BIOS jest konieczny do uruchomienia komputera. W dzisiejszych czasach na tym oprogramowaniu można odpalać różne, niewymagające programy. Jednym z nich jest gra Doom, która sama trafiła na niezliczoną ilość urządzeń. Wszystko możliwe dzięki Coreboot.

Doom można już uruchomić na płycie głównej

Coreboot to darmowa implantacja systemu BIOS, która posiada darmowy kod źródłowy. Ten obsługuje wiele rozszerzeń znanych jako Payload. Dzięki temu nasz BIOS zyskuje większą funkcjonalność, za co za tym idzie, my jako użytkownicy mamy większą swobodę modyfikowania tego systemu.

Przeczytaj także: Street Fighter 6 zaoferuje nam komentarz w czasie rzeczywistym! Kiedy premiera?

Reklama

Najnowsza aktualizacja Coreboot, czyli wersja 4.17 posiada bardzo ciekawe usprawnienie, które na pewno ucieszy miłośników starych gier. Poza tym, że wersja ta obsługuje nowe płyty główne, obsługuje AMD Platform Secure Boot, oferuje wiele poprawek i posiada nowy bootloader, to pozwala również na uruchomienie portu gry Doom.

Gra ma jednak swoje problemy

Doom to gra, która uruchamiana była na bardzo dużej ilości dziwnych urządzeń. Tytuł, który zadebiutował w 1993 roku można zagrać na kalkulatorze, mikrofali czy nawet na teście ciążowym, można teraz również uruchomić na systemie BIOS w naszym komputerze. Coreboot 4.17 obsługuje CoreDoom w formie Payload, dzięki czemu użytkownicy zyskali nowy tytuł 3D, w który można zagrać w systemie BIOS.

doom
Można już uruchomić Doom z poziomu BIOS'u płyt głównych

Doom, który można odpalić na BIOS’ie bazuje na DoomGeneric, czyli przenośnej wersji strzelanki. Pliki WAD przechowywane są w pamięci ROM. Niestety, na tę chwilę gra ma swoje ograniczenia, ponieważ można w nią grać jedynie na klawiaturze PS2, ponieważ wsparcie dla portów USB nie jest jeszcze ukończone. Nie ma także dźwięku, plików konfiguracyjnych oraz możliwości zapisu gry. Kolejnym problemem jest fakt, że system zawiesza się po wyjściu z gry.

Pomimo tych problemów, możemy śmiało powiedzieć, że gra trafiła na kolejne nietypowe urządzenie. Jeśli jesteście zainteresowani, to odsyłamy was na stronę projektu.

Źródło: Coreboot

Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Reklama