Tesla postanowiła zmienić dostawcę procesorów do swoich systemów informacyjno-rozrywkowych w Tesla Model 3. Okazuje się, że samochody po przesiadce na bardziej wydajne procesory AMD oferują mniejszy zasięg!

Procesor AMD zabiera kilometry z zasięgu

W ramach odświeżenia gamy swoich aut amerykański producent zdecydował się na zmiany, które raczej nie są widoczne dla pospolitych użytkowników elektrycznych samochodów. Tesla Model 3 zyskała nowy procesor, który ma zagwarantować większą wydajność i płynność systemu informacyjno-rozrywkowemu właśnie w tym modelu.

Przeczytaj także: Włamał się do ponad 20 aut marki Tesla i przejął nad nimi kontrolę

Oczywiście tak się stało. Intel Atom został zastąpiony 4-rdzeniowym procesorem AMD Ryzen o TDP 45 W. Na pokładzie znajduje się także układ graficzny, który odpowiada mocy karty Radeon Pro W6600. Skok wydajnościowy jest bardzo duży i widać do w codziennym użytkowaniu całego systemu. Okazuje się, jednak, że zmiana ta odbija się na czymś innym – najważniejszym elemencie samochodów elektrycznych. Tesla Model 3 oferuje bowiem mniejszy zasięg.

Tesla Model 3 zanotowała największe spadki w zasięgu

Właściciele Modelu 3 w Australii otrzymali wiadomość od Tesli, że nowy procesor zainstalowany w ich samochodach pobiera więcej energii, niż w przypadku tych, które korzystają z CPU Intela, dlatego też oferuje on mniejszy zasięg. Osoby, które zdecydowały się na zakup samochodu Tesla Model 3, mogą wycofać swoje zamówienie lub po prostu przymknąć na to oko.

Procesor AMD Ryzen ma większe zapotrzebowanie na energię, co sprawiło, że zasięg samochodów z tym układem spadł o 2,4 procenta. W liczbach prezentuje się to następująco. Model 3 będzie oferował teraz 22 kilometry mniej niż w przypadku modeli ze starym układem. Model 3 Performance w wersji z 20-calowymi felgami będzie mógł teraz przejechać 547 km, a nie 567! W wersji Long Range z napędem AWD, w zależności od kół, może przejechać 602 (wcześniej 614) lub 626 km (637 km). Dane te nie uległy zmianie w standardowym modelu z napędem na tył.

Źródło: Wccftech