Tworzenie własnych procesorów nie jest przepisem na sukces, jednak lepiej korzystać ze swojego rozwiązania, niż konkurencji? Z takiego założenia prawdopodobnie wyszło Oppo, które według najnowszych informacji pracuje nad stworzeniem własnego chipsetu.

Oppo dołączy do wąskiego grona?

Samsung produkuje procesory Exynos, a Apple odpowiada za stworzenie serii Bionic. Wraz z premierą Google Pixel 6 do tego grona dołączyło Google z nowym procesorem Tensor. Huawei również produkuje własne SoC. Wkrótce do tych firm może dołączyć Oppo. Według informacji podanych przez portal Nikkei chiński producent smartfonów pracuje nad stworzeniem własnego chipsetu. Autorski procesor miałby zasilać flagowe urządzenia producenta z Państwa Środka. Takie rozwiązanie pozwoliłoby stać się niezależnym od takich firm jak Qualcomm i MediaTek.

Przeczytaj także nasz test: Test OPPO Enco Free2 – słuchawki z ANC w dobrej cenie

Według najnowszych raportów Oppo pracuje nad stworzeniem procesora wykonanego w 3 nm procesie technologicznym przez TSMC. SoC miałby zasilać flagowce chińskiego producenta. Źródła mówią, że pierwsze smartfony chińskiego producenta zasilane autorskim procesorem miałyby trafić na rynek w 2023 lub 2024 roku.

Qualcomm i MediaTek mają się czego obawiać?

Oppo jest czwartym co do wielkości dostawcą smartfonów na świecie. Pierwsze trzy miejsca zajmują Xiaomi, Samsung oraz Apple. Obecnie w smartfonach chińskiego producenta znajdziemy procesory dwóch innych firm – Qualcomm oraz MediaTek. Stworzenie własnego chipsetu sprawiłoby, że firma stałaby się niezależna, jednocześnie tworząc sporą konkurencję dla wyżej wymienionych producentów.

Z rozwiązań Oppo korzystają tacy producenci jak Vivo, Realme i OnePlus. Zaprojektowanie własnego procesora mogłoby sprawić, że z rozwiązania chińskiego producenta mogłyby korzystać inne firmy. W ten sposób przedsiębiorstwo z Państwa Środka umieściłoby swoje rozwiązanie w innych urządzeniach w bardzo szybki sposób.

Źródło: Nikkei