Paliwo słabej jakości to przyczyna wielu problemów

Na wstępie warto dowiedzieć się jakie jest paliwo słabej jakości

Przed rozpoczęciem jakichkolwiek dyskusji na temat paliwa warto sprawdzić jak jest ono sprawdzane, a także co wpływa na jego jakość. Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów na bieżąco bada paliwa, które sprzedawane są na polskich stacjach. W przypadku benzyn Jego jakość określana jest między innymi na podstawie liczby oktanowej. Jeśli jest ona za niska może dojść do spalania stukowego. Co to oznacza? Mieszanka paliwowo-powietrzna może wybuchnąć np. za wcześnie i przy zbyt dużym ciśnieniu, które jest w cylindrze. Przez to możemy zniszczyć tłoki, panewki, wał korbowy, a więc zatrzeć silnik. Koszty naprawy są wtedy bardzo duże. Słabej jakości olej napędowy lub benzyna sprawia, że silnik pracuje pod większym obciążeniem, nie jest wydajny, a my obserwujemy także wzrost zużycia paliwa.

Benzynę sprawdza się także za pomocą  parametrów destylacji oraz pozostałych kilkunastu parametrów określonych normą. W przypadku diesla jest trochę inaczej. Tam sprawdzana jest między innymi liczba cetanowa która jest miarą zdolności paliwa do samozapłonu. Zatankowanie zanieczyszczonego paliwa może powodować zatkanie filtra. Z kolei Jeśli przez określony czas stosujemy paliwo bez dodatków czyszczących możemy zaobserwować, że wtryskiwacze są zatykane, a co za tym idzie zwiększa się spalanie, a także emisja zanieczyszczeń, które trafiają do atmosfery.. Problemem może być także nieodpowiedni skład frakcyjny,

Paliwo słabej jakości to przyczyna wielu problemów

Stosujesz słabej jakości paliwo? Spodziewaj się drogich napraw

Pan Janusz opowiedział nam, jak wielu klientów trafiających do serwisu narzeka na wydajność swoich aut. Niestety po sprawdzeniu poszczególnych elementów, które uległy awarii najczęściej przyczyną jest… słabej jakości paliwo. Silnik pracuje głośno, zauważalna jest nierówna jego praca, szczególnie na biegu jałowym. Może on gasnąć przez brak uzyskania odpowiednich obrotów. Klienci często obserwują problemy z uruchomieniem auta, zwiększone jest spalanie, znacznie odbiegające od tego, co deklaruje producent. Pojawia się także dym z rury wydechowej. Jakby tego było mało awarii ulegają takie elementy jak sonda lambda, katalizator, świece, pompa wysokiego ciśnienia, czy wtryskiwacze. Problemów może być o wiele więcej. W najgorszym przypadku będziemy zmuszeni do wymiany często bardzo drogich elementów silnika oraz układu paliwowego. Właściciel warsztatu wymienia same koszty podzespołów. Przykładowo wtryski do silnika 2.0 TDI stosowanego w Audi A4 i A5 kosztują około 2500 – 3000 zł. Sonda lambda do BMW E60 (Seria 5) to wydatek rzędu 500 złotych, a pompa wysokiego ciśnienia do Peugeota 5008 kosztuje około 1400 złotych. Jak widać, nie są to małe kwoty.

Paliwo słabej jakości to przyczyna wielu problemów związanych z silnikiem i osprzętem
Paliwo słabej jakości to przyczyna wielu problemów związanych z silnikiem i osprzętem

Jak więc radzić sobie z problemem?

Paliwo słabej jakości może być przyczyną wielu kosztownych napraw. Można ich uniknąć w bardzo łatwy sposób. Przede wszystkim dobrze jest śledzić raporty, które publikuje UOKiK. Musimy także obserwować doniesienia medialne, które informują o nieuczciwych działaniach. Pamiętajcie także o tym, że jeśli paliwo jest podejrzanie tanie lepiej unikać takiej stacji, ponieważ może to być „chrzczony” olej napędowy lub benzyna. Całość sprowadza się jednak do najważniejszej kwestii, a więc tankowania na markowych stacjach.

Zarówno właściciel warsztatu, jak i my z doświadczenia przejechanych kilometrów podczas testów różnych samochodów polecamy wybranie się na BP, aby tankować paliwa z technologią ACTIVE. Mowa tu zarówno o benzynie bezołowiowej 95 BP, jak i 98 BP Ultimate. Nie inaczej jest w przypadku Diesla BP i Diesla BP Ultimate. O co chodzi? O wspomniany wcześniej brud, który gromadzi się na istotnych elementach silnika. Dzięki stosowaniu dobrej jakości paliw, a więc BP z technologią ACTIVE nie tylko zwalczamy zanieczyszczenie, które usuwane jest z podzespołów, ale także specjalne cząsteczki przylegają do czystych już powierzchni aby stworzyć warstwę ochronną. Przy regularnym stosowaniu paliw dobrej jakości zadbamy o nienaganną kondycję silnika, ale także będziemy mogli cieszyć się zaoszczędzonymi pieniędzmi. Testy inżynierów BP potwierdzają, że paliwa z technologią ACTIVE umożliwiają nam przejechanie nawet kilkudziesięciu kilometrów więcej na jednym baku niż w przypadku tych, bez dodatków które spełniają jedynie podstawową Polską Normę PN-EN. Więcej już chyba nie trzeba przekonywać, prawda?

Dołącz do newslettera

Popularne artykuły

UOKiK wygrywa w sądzie z właścicielem sieci Biedronka

Sąd podtrzymał decyzję UOKiK odnośnie kary 115 milionów złotych...

Nowy Need for Speed Unbound będzie wydany jeszcze w 2022 r

Dosyć długo, bo już trzy lata Electronic Arts każe...

Google zamknie usługę Google Stadia w 2023 roku

Oficjalnie Google poinformowało o zamknięciu usługi Google Stadia w...

Hikvision E3000 – test nowego dysku SSD z interfejsem PCIe

Hikvision postanowił wprowadzić wejść na zupełnie nowy rynek -...

Poznaliśmy wygląd smartfonu Samsung Galaxy A14

W sieci pojawiły się nowe rendery pokazujące jak może...
Daniel Laskowski
Daniel Laskowskihttp://menworld.pl
Jestem pomysłodawcą magazynu, który właśnie przeglądasz. Miałem okazję pisać treści dla wielu portali internetowych, a także gazet takich jak PC World. Interesuję się nowymi technologiami, motoryzacją (przede wszystkim samochodami, chociaż coraz mocniej patrzę w kierunku motocykli typu bobber) oraz muzyką. Nie skupiam się jednak na jednym gatunku. Słucham zarówno jazzu, jak i muzyki elektronicznej. Na łamach MenWorld.pl zajmuję się zarówno tworzeniem treści, jak i zarządzaniem całym portalem.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj