Site icon MenWorld.pl

Recenzja Lenovo Legion 5 15arh05 – tani laptop dla gracza

Znikoma dostępność podzespołów gamingowych sprawia, że laptop dla gracza nie należy do najtańszych urządzeń. Dlatego z dużym zainteresowaniem spoglądałem w kierunku Lenovo Legion 5 15arh05. Solidna konstrukcja, dobre podzespoły i atrakcyjna, jak na sprzęt gamingowy cena. Sprawdźmy, co oferuje ten model w testach praktycznych.

Lenovo Legion 5 specyfikacja techniczna

Zacznijmy od tego, że model ten możemy zakupić w różnych wariantach. Testowany przeze mnie 15arh05 był wyposażony w:

Jak widać, może i nie jest to demon wydajności, ale podzespoły powinny przynajmniej w teorii pozwolić na komfortowe granie na średnich ustawieniach wydajności. Warto dodać, że Lenovo Legion 5 można kupić nie tylko z kartą graficzną, która została zainstalowana w testowanym komputerze. Istnieją również konfiguracje z 1650Ti czy RTX. Możemy również znaleźć modele z 8 lub 32 GB pamięci RAM. Cena? Lenovo Legion 5 15arh05 wyceniony został na około 3300 zł. Całkiem niezła cena. 

Recenzja Lenovo Legion 5 15arh05 - tani laptop dla gracza
Recenzja Lenovo Legion 5 15arh05 - tani laptop dla gracza

Wygląd zewnętrzny

Zazwyczaj laptop dla gracza zaskakuje nas ogromną ilością efektownych przetłoczeń na obudowie, czy pięknym podświetleniem LED aRGB. Tym razem jest inaczej. Mamy do czynienia z klasycznym designem co wielu osobom może przypaść do gustu. Warto zauważyć, że obudowę pokryto gumowaną powierzchnią. Co prawda wygląda to fajnie do… pierwszych rys, a te niestety na takiej powierzchni mogą pojawić się dość szybko. Ogólnie wyglądowo, Lenovo Legion 5 przypomina mi ThinkPady. Co ciekawe, nie tylko pod względem designu laptop przypomina swojego “mocnego” brata. Również pod kątem jakości wykonania nie mam żadnych zastrzeżeń. 

Ramki wokół ekranu może i są cienkie, jeśli nie będziemy zwracali na tą dolną. Czy to przeszkadza? Nie, absolutnie. 

Dostępne złącza

W końcu któryś z producentów poszedł “po rozum do głowy”. Mam na myśli rozmieszczenie portów we/wy. Większość z nich umieszczono z tyłu, dlatego nie będziecie mieli problemu z tym, że na przykład wtyczka od myszki, czy słuchawek przeszkadza Wam w graniu. Na lewym boku znalazł się jeden port USB i gniazdo zasilania. Na prawym z kolei jeden port USB. To wszystko. Nie można było tak od razu? 

Ekran, klawiatura i touchpad

Największym plusem matrycy jest oczywiście odświeżanie 120 Hz. Ja wiem, że wielu gamerów ma w swoich konfiguracjach monitory 240 Hz, ale nie przesadzajmy – to tani laptop dla graczy. Tak czy inaczej, jest to solidna, matowa matryca WVA o przekątnej 15,6-cali wyświetlająca obraz w rozdzielczości Full HD. 

Kąty widzenia wypadają bardzo dobrze, oczywiście z racji zastosowanego wyświetlacza promienie świetlne nie są dla nas żadnym problemem, odwzorowanie kolorów stoi na wysokim poziomie. Krótko mówiąc – nie ma za bardzo do czego się przyczepić. W kwestii matrycy.

Nie inaczej wygląda temat klawiatury. Białe podświetlenie, odpowiedni skok klawiszy, fajnie wyprofilowane przyciski. Touchpad – ślizg jest odpowiedni, aczkolwiek i tak wolę myszkę. 

Lenovo Legion 5 – testy praktyczne

Sprawdźmy co potrafią podzespoły. W końcu to laptop dla gracza. Jeszcze przed prezentacją wyników z benchmarków, czy sprawdzeniem ile FPS-ów wyciągniemy przeanalizujmy pozostałe, równie ważne aspekty. Przede wszystkim, głośniki – mamy do czynienia z audio tworzonym wspólnie z marką HARMAN. Niestety, jakbym miał tak duże uznanie jako firma tworząca sprzęt audiofilski nie chwaliłbym się, że uczestniczyłem w tworzeniu głośników do Lenovo Legion 5. Nie oszukujmy się, jakość audio pozostawia wiele do życzenia. Czas pracy na baterii? W przypadku biurowej pracy osiągniecie sześć godzin. Gry? Nie radzę – obniża się moc podzespołów, tracicie FPS-y, a i tak akumulator będzie pracował przez godzinę, maksymalnie dwie. 

Wracając do FPS w grach. Poniżej znajdziecie wykresy z trzech tytułów – GTA V i Call of Duty: WarZone, które w tej chwili są najpopularniejszymi grami na rynku. W przypadku GTA, którego premiera odbyła się w 2013 roku nie możemy liczyć na 60 klatek na sekundę. Pomimo tego, że jest to wiekowa gra, to jednak dalej jest wymagającym tytułem. Z kolei CoD: WarZone oferuje 60 FPS, a w niektórych momentach nawet więcej. Spadki klatek w tym tytule pojawiają się jedynie podczas loading screenów. Trzecią grą jest strategia Civilization VI, gdzie doświadczymy praktycznie stałe 120 FPSów.

W przypadku testów 3DMark oraz PCMark10 laptop wypadł dobrze. Poniżej możecie zobaczyć wyniki Lenovo Legion 15 właśnie w tych dwóch benchmarkach.

Podsumowanie
Lenovo Legion 5 15arh05 wywarł na mnie bardzo pozytywne wrażenie. To świetna propozycja jeśli poszukujemy taniego laptopa do gier. Niskie temperatury, bardzo dobra matryca i odpowiednia wydajność w przystępnej cenie sprawiają, że ten notebook jest obiektem godnym zainteresowania. Krótko mówiąc - jestem na tak, gdyż oferuje on świetny stosunek ceny do jakości i wydajności. Wiem, dysk ma pojemność znikomą wręcz, bo zaledwie 512 GB, aczkolwiek pamiętajcie, że macie miejsce na drugi SSD, który możecie w przyszłości zamontować bez problemu.
Zalety
Świetny stosunek ceny do jakości
Solidne wykonanie
Dobra wydajność w tej cenie
Wysoka kultura pracy
Dobra matryca
Wady
Słaba jakość audio, a podobno to HARMAN
9
Wynik
Exit mobile version