Recepta online – odpowiedź na potrzeby współczesnych pacjentów. Zobacz, jak działają e-przychodnie

Recepta online jest opcją oferowaną przez wiele działających dzisiaj e-przychodni lekarskich. W większości przypadków otrzymanie e-recepty przez Internet wiąże się z koniecznością postawienia na prywatną konsultację w formie zdalnej. Co warto wiedzieć o działaniu e-przychodni i zasadach wystawiania recept online? Odpowiedzi znajdziesz poniżej, ponadto podpowiadamy również, jak zrealizować e-receptę przez Internet.

Recepta online – co to właściwie jest?

Już od dłuższego czasu w Polsce obowiązuje tzw. e-recepta, czyli elektroniczny dokument, który zastąpił znane wcześniej pacjentom recepty papierowe. Wraz z cyfryzacją polskiej służby zdrowia pojawiły się również recepty online i okazało się, że bardzo szybko zyskały sporą popularność. To nic innego jak e-recepty, które wystawiane są przez lekarzy zdalnie w wyniku konsultacji lekarskich na odległość.

E-recepty online oczywiście mogą być efektem konsultacji przez Internet, ale nie muszą nim być. Jeśli okaże się, że istnieją przeciwwskazania do tego, by pacjent przyjął dany medykament, lekarz recepty nie wystawi i trzeba mieć tego świadomość.

Reklama

Jak zamówić recepty przez Internet?

Bez wątpienia recepta online to opcja, z której chętnie korzysta dziś wielu pacjentów, jednak nie każdy jeszcze wie, gdzie można zgłosić się w razie potrzeby. Wystawienie recepty online to usługa oferowana dziś przez wiele podmiotów medycznych, a przykładem może być strona NaszaRecepta: https://naszarecepta.pl/. Postawienie na konsultacje zdalne sprawdzi się, gdy pilnie potrzebna jest Ci recepta na antykoncepcję online lub inne leki, z których przyjęciem nie możesz zwlekać. Internetowa recepta ma bowiem taką zaletę, że wystawiona może być nawet w kilka minut od zgłoszenia zapotrzebowania na nią.

W przypadku wizyt stacjonarnych:

  • Najpierw pacjent przypomina sobie, że potrzebna mu recepta.
  • Potem przechodzi przez żmudne próby dodzwonienia się do przychodni i proces rejestracji.
  • Potem musi zmienić swoje plany i dostosować je do godzin przyjmowania lekarza.
  • Następnie musi poświęcić czas na dojazd do przychodni i stanie w kolejce z innymi pacjentami.

W przypadku konsultacji zdalnych:

  • Pacjent przypomina sobie o potrzebie recepty.
  • Następnie uzupełnia formularz medyczny (o dowolnej porze dnia i nocy).
  • Potem opłaca usługę prywatnej konsultacji.
  • Już chwilę po tym może mieć swoją receptę na telefonie.

Zdecydowanie skorzystanie z konsultacji zdalnych jest zatem rozwiązaniem szybszym i bardziej komfortowym, jeśli potrzebna jest tylko recepta, a nie badanie lekarskie.

Sprawdź również nasze artykuły z kategorii zdrowie.

Wystawianie recepty online – z czym konkretnie się wiąże?

By otrzymać od lekarza receptę online, należy wypełnić dostępny na stronie placówki formularz, a następnie dokonać płatności za prywatną konsultację lekarską. Zanim internetowa recepta zostanie pacjentowi wystawiona, lekarz analizuje informacje z uzupełnionego przez pacjenta formularza. Jest to konieczne, by zweryfikować, czy istnieją wskazania i jednocześnie brak jest przeciwwskazań do stosowania leku przez pacjenta. Jeśli lekarz nie będzie mieć zastrzeżeń lub dodatkowych pytań, pacjent niezwłocznie otrzyma receptę na potrzebny środek.

Jak zrealizować e-receptę przez Internet?

Wiesz już doskonale, jak zamówić recepty przez Internet oraz kto może je wystawić i w jakiej sytuacji. Pozostaje jeszcze jedna, bardzo ważna kwestia, a mianowicie to, w jaki sposób recepta online może być w aptece wykupiona. Gdy zostanie Ci wystawiona recepta na antykoncepcję online, czy też recepta internetowa na inne leki, otrzymasz SMS-em specjalny kod 4-cyfrowy. Przyjdzie ponadto do Ciebie również wiadomość e-mail receptą w formie .pdf.

  • Realizacja recepty w aptece polega na podaniu kodu z SMS i swojego numeru PESEL farmaceucie.
  • Druga możliwość to podanie kodu kreskowego, który znajduje się na wydruku informacyjnym recepty w wiadomości e-mail.  
Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Reklama