Walka z Rosją trwa na wielu frontach, a bardzo duże zamieszanie tworzą hakerzy, którzy skutecznie włamują się do rosyjskich stron firmowych czy rządowych. Teraz ofiarą cyberprzestępców padł system EPG, z którego korzystają rosyjscy nadawcy telewizyjni. Hakerzy wyświetlili na telewizorach Rosjan bardzo brutalny, ale prawdziwy napis. 

Rosja. Hakerzy zaburzyli spokój oglądania wielkiej parady

9 maja w Rosji obchodzono Dzień Zwycięstwa, w którego czasie w kraju świętowane jest zwycięstwo nad Niemcami podczas II wojny światowej. Na moskiewskich ulicach odbywa się wtedy huczna parada, podczas której można nawet zobaczyć najbardziej zaawansowane pojazdy wojskowe w arsenale Federacji Rosyjskiej.

Przeczytaj także: Rosja stworzy własną Wikipedię? Putin reaguje!

Oczywiście nie każdy obywatel jest w stanie wybrać się do Moskwy, aby podziwiać na własne oczy, to co dzieje się na moskiewskich ulicach i Placu Czerwonym. Dlatego też parada jest transmitowana przez wiele stacji telewizyjnych. System EPG, czyli przewodnik po programach, został zhakowany przez hakerów i wyświetlał bardzo mocną wiadomość. 

System EPG zhakowany. Wyświetlał mocną wiadomość

Dziś w serwisie Twitter pojawiły się zdjęcia, które pokazywały system EPG w rosyjskich domach. Został on zhakowany i wyświetlał mocny napis, który brzmiał – “Na swoich rękach macie krew tysiąca Ukraińców i dzieci”. Właśnie to zobaczyli Rosjanie w momencie, kiedy włączyli swój telewizor, gdy chcieli oglądnąć paradę z okazji Dnia Zwycięstwa. Wszystkie tytuły nadawanych programów zostały podmienione na wyżej wspomniane hasło. 

rosja hakerzy tv
Rosja. "Macie krew na rękach" - tak brzmiał komunikat w TV podczas parady z okazji 9 maja

Widać, że atak hakerski był zaplanowaną akcją, która miała odbyć się właśnie 9 maja w Dzień Zwycięstwa. Hakerzy doskonale wiedzieli, że transmisję z parady będą oglądać miliony Rosjan i na pewno zauważą oni wymowne hasło. 

Źródło: Twitter