Rosja stworzy własną Wikipedię? Putin reaguje!

O rosyjskiej propagandzie słyszymy codziennie. Władze tego kraju skutecznie przekazują nieprawdziwe informacje swoim obywatelom i karmią ich kłamstwami. Jednym ze źródeł opisujących atak Rosji na Ukrainę jest Wikipedia. Serwis podpadł Władimirowi Putinowi, dlatego też prezydent Federacji Rosyjskiej ma w planach stworzenia rosyjskiej encyklopedii.

Internetowa encyklopedia głosi niewygodną dla Rosji prawdę

Rosyjska propaganda szerzona jest w całym kraju i obywatele Rosji tak naprawdę nie wiedzą, co dzieje się na Ukrainie i dlaczego wojska ich kraju tak długo walczą na tej ziemi. Jednym z głównych źródeł, które rzetelnie opisują to, co dzieje się za naszą wschodnią granicą, jest Wikipedia. W internetowej encyklopedii opisane jest wszystko, co nie bardzo podoba się rosyjskiemu rządowi.

Swego czasu pisaliśmy, że Rosja nawołuje do właściciela internetowej encyklopedii, aby ten usunął artykuł związany z wojną na Ukrainie. Kiedy żądania te zostały zignorowane, Roskomnadzor postanowił nałożyć na Wikimedia Foundations karę w wysokości czterech milionów rubli (około 260. tys złotych). Istnieje bardzo małe prawdopodobieństwo, że właściciel serwisu zapłaci grzywnę. To może oznaczać, że wkrótce encyklopedia zniknie z tego kraju.

Reklama

wikipedia rosja
Rosja stworzy własną Wikipedię? Putin reaguje!

Przeczytaj także: Wikipedia ukarana przez Rosję! To koniec serwisu w tym kraju?

Wikipedia podpadła Putinowi

Cała ta sprawa przykuła uwagę Władimira Putina, prezydenta Rosji. Okazuje się, że jest on mocno sfrustrowany działaniami serwis. Głowa Federacji Rosyjskiej stwierdziła, że istnieje bardzo duże zapotrzebowanie na „rzetelne i obiektywne” informacje, których na próżno szukać na popularnej Wikipedii. Okazuje się, że w planach jest stworzenie alternatywnego serwisu, który będzie szerzył „prawdziwe, wiarygodne i sprawdzone treści”.

Prace nad serwisem już trwają i jak oznajmił Maxim Dreval, dyrektor generalny Knowledge Scoiety, który prowadził rozmowy z prezydentem Rosji, rosyjska encyklopedia będzie zbliżona funkcjonalnością do Wikipedii. Informacje te zostały opublikowane na mediach społecznościowych związanych z Kremlem.

Źródło: Twitter

Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Reklama