Samsung Jet Bot AI + VR50T95735W. Mercedes wśród robotów.

Samsung Jet Bot AI + VR50T95735W. Samsung Jet Bot AI + VR50T95735W.
Samsung Jet Bot AI + VR50T95735W.

Niejeden robot sprzątający „przewinął się przez moje ręce”, ale to, co potrafi Samsung Jet Bot AI + VR50T95735W przechodzi ludzkie pojęcie. Czasami strach pomyśleć czy przypadkiem on nie tylko inteligentnie sprząta, ale tez planuje podbój świata. Chociaż tyle, że zostawiłby moje mieszkanie w perfekcyjnie utrzymanym porządku.

Samsung Jet Bot AI + VR50T95735W.
Samsung Jet Bot AI + VR50T95735W.

Jak już wspominałem, roboty sprzątające to nic nowego w naszej redakcji. Przetestowaliśmy ich naprawdę dużo. Nasuwa się pytanie. Dlaczego prezentowany model jest tak kosmicznie drogi? Czym się wyróżnia, skoro inne również sprzątają, a nawet czasami potrafią z mniejszą lub większą skutecznością myć podłogi! Jeszcze chwila, a odkurzacze tego typu będą potrafiły na przykład masować stopy. Bo w sumie, czemu nie? Żarty odstawmy jednak na bok. Producent, marka Samsung chwali się, że prezentowany model za sprawą sensora LiDAR jest robotem inteligentny. A to oznacza nie tylko precyzyjne mapowanie powierzchni, ale także ustalenie najlepszej ścieżki sprzątania. No, ciekawe. Zanim to wszystko ustalimy, sprawdźmy to, co znajduje się „wewnątrz obudowy”.

Samsung Jet Bot AI + VR50T95735W.
Samsung Jet Bot AI + VR50T95735W.

Samsung Jet Bot AI + VR50T95735W specyfikacja techniczna

  • Moc silnika: 170 W, mos ssąca 30 W
  • Pojemność pojemnika na kurz: 0,2 l
  • Waga robota: 4,4 kg
  • Sprzęt: Procesor Intel Movidius Myriad X
  • Czujniki: 3D, LiDAR, czujnik zapobiegający upadku z wysokości
  • Hałas: 74 dBA
  • Dodatkowe technologie: sterowanie za pomocą aplikacji, łączność za pomocą Wi-Fi
  • Wymiary: 305 x 136,5 x 320 mm
  • Stacja czyszcząca: pojemność worka na kurz: 2,5 l, zużycie energii 1300 W, wymiary: 280 x 525 x 400 mm
  • W zestawie: filtry, szczotka, stacja czyszcząca, robot Samsung Jet Bot AI +, instrukcja obsługi

Wygląd zewnętrzny robota sprzątającego Samsung Jet Bot AI + VR50T95735W

Nie trzeba widzieć na żywo tego robota, żeby łatwo zauważyć, iż jest ogromny. O ile na szerokość można to przeżyć, o tyle jego wysokość może być sporym problemem. Cóż, aż 13,6 cm wysokości to zdecydowanie za dużo, by wjechać np. pod łóżko. Niestety, gdzieś te technologie, takie jak LiDAR itp. musiały się zmieścić, stąd rozmiar nie należy do najmniejszych.

Reklama

Tak czy inaczej, pod kątem wyglądu muszę śmiało przyznać, że faktycznie, jest to Mercedes, a nawet i Rolls Royce. Elegancka biel połączona ze srebrnymi wstawkami wygląda bardzo dobrze. Szczególnie ciekawym (dla gadżeciarza) efektem może okazać się wysuwany automatycznie czujnik LiDAR, który „wyjeżdża” z obudowy, kiedy sprzęt zaczyna pracę. Patrząc ogólnie na sprzęt podczas jego pracy, nie wiem dlaczego, ale mam skojarzenia z robotem R2-D2 z serii Star Wars. Oczywiście, chodzi mi o kwestie wizualne.

Samsung Jet Bot AI + VR50T95735W.
Samsung Jet Bot AI + VR50T95735W.

Raczej nie będziecie często „zbliżać się” do robota – zarówno, gdy będzie ładował się w stacji dokującej, jak i podczas jego pracy. Dlaczego? Sterowanie tym sprzętem odbywa się za pomocą aplikacji. Tak czy inaczej, na jego obudowie znajdują się dwa przyciski, które pozwalają na uruchomienie robota oraz na wskazanie mu powrotu do stacji. Jest jeszcze przełącznik, którym „odcinamy” prąd. Jeśli chodzi o stację dokującą, na górze umieszczono przycisk, którym otwieramy pokrywę, aby wymienić worek na kurz. W zależności od tego, jak bardzo brudzimy podłogę, możemy go wymieniać nawet co trzy miesiące.

Samsung Jet Bot AI + VR50T95735W.
Samsung Jet Bot AI + VR50T95735W.

Samsung Jet Bot AI + VR50T95735W – rozwiązania technologiczne

Wybaczcie, że tak podkreślam nazwę modelu – VR50T95735W, ale to przez to, że są w ofercie inne warianty. Cóż, trzeba zrobić tak, by ich nie pomylić. Sprawdźmy więc, czym cechuje się ten model pod kątem technicznym, a raczej technologicznym.

Samsung Jet Bot AI + VR50T95735W.
Samsung Jet Bot AI + VR50T95735W.

Przede wszystkim model ten nie tylko „wyłapuje” różne obiekty – przeszkody, ale potrafi je rozpoznawać. Nie ukrywam, czasami zdarzały się pomyłki, ale raczej były to „znikome wpadki”. Ogólnie muszę śmiało przyznać, że sztuczna inteligencja radziła sobie bardzo dobrze z wykrywaniem przeszkód, które skutecznie omijała. Wszystko za sprawą sensora, który używa kamery 3D. Analizuje małe przeszkody, dzięki czemu robot tak planuje trasę, by podłogi były tak dobrze odkurzone, jak tylko będzie to możliwe.

Oczywiście dokładne sprzątanie z wykorzystaniem LiDAR to nie jedyna ciekawa funkcja, jaką może pochwalić się testowany robot. Przede wszystkim warto „zaglądnąć” do aplikacji SmartThings, która jest dostępna zarówno na smartfony Apple – z iOS, jak i z systemem Android. Możemy za jej pomocą i oczywiście dzięki wbudowanej w obudowę robota kamerze obserwować nasze mieszkanie. Tak, wiem, kiedyś odkurzacz zrobił zdjęcie w toalecie i opublikował je w Internecie. Pozostaje tylko mieć nadzieję, że w przypadku Samsunga nie doświadczymy takiej „wpadki”. Co jeszcze? Przede wszystkim np. możemy… włączyć muzykę, aby uspokoić naszego zwierzaka pod naszą nieobecność. Ot, miły dodatek.

Rzecz jasna, możemy ustalić harmonogramy sprzątania, wyznaczyć strefy, do których robot ma nie mieć dostępu. Za pomocą aplikacji ustawimy czy sprzęt ma sam dostosować poziom mocy czy też ma „sprzątać” z taką samą mocą cały czas. Co jeszcze? Ustalamy, czy robot ma sprzątać np. tylko raz, czy będzie jeździł dotąd, aż baterie zasugerują mu, że „czas je podładować”.

Samsung Jet Bot AI + VR50T95735W jak sprząta mieszkanie ten robot czyszczący?

Wydaje mi się, że testowany model radzi sobie z brudem bardzo dobrze. Przede wszystkim widać to, że silnik ma naprawdę dużą moc. Dodatkowo, technologia LiDAR naprawdę skutecznie radzi sobie z analizą pomieszczeń, dzięki czemu, jeśli np. Wasze dzieci zostawią zabawki gdzieś na podłodze, robot wykryje je i skutecznie ominie wiedząc, „co to takiego”. Rozwiązania technologiczne również ułatwiają utrzymywanie czystości w naszym domu. Jedyne, czego mi zabrakło to tryb mopowania, chociaż zdarzyło mi się wielokrotnie testować roboty, które nie do końca mogły się pochwalić skutecznym myciem podłogi.

Samsung Jet Bot AI + VR50T95735W.
Samsung Jet Bot AI + VR50T95735W.
Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Reklama