91
Views

Kiedy klienci myślą już o zbliżającym się Black Friday, Media Markt i Saturn mierzą się ze sporymi problemami. Serwery obu sklepów z elektroniką zostały zhakowane przez grupę HIVE. Według nieoficjalnych informacji okup miałby wynosić aż 240 milionów dolarów!

Serwery Saturn i Media Markt zaatakowane

Wczoraj wieczorem doszło do ataków na serwery popularnych sieci sklepów z elektroniką – Saturn oraz Media Markt. Według serwisu Niebezpiecznik.pl atak typu ransomware odbył się na europejskie oddziały obu sklepów. Za atak hakerski odpowiedzialna jest grupa HIVE, która swoją nikczemną działalność prowadzi od połowy tego roku.

Przeczytaj także: Twitch został zaatakowany! Serwis potwierdził duży wyciek danych

Grupa HIVE na swoim koncie ma już wiele ofiar, w tym także szpitale. Według informacji znajdujących się w sieci grupa obiera na swoje ofiary działalności oparte na maszynach linuksowych. Sklepy Saturn i Media Markt w dalszym ciągu działają i można dokonywać zakupów. Dostęp do określonych funkcji stracili pracownicy.

Ogromne żądania grupy hakerskiej

Jak podaje serwis Niebepziecznik.pl, powołując się na jednego z czytelników, atak grupy HIVE objął sieć sklepów, które działają w całej Europie. Według informacji grupa hakerska zażądała ogromnego okupu! Za odblokowanie i odszyfrowanie danych HIVE chce aż 240 milionów dolarów okupu! Sugeruje się jednak, że jest to jedynie kwota do negocjacji, która w rzeczywistości wyglądałaby zupełnie inaczej.

Media Markt wydało oświadczenie, które zostało udostępnione na stronie Niebezpiecznik.pl:

MediaMarktSaturn Retail Group stał się celem działań o charakterze cyber-przestępczym. Firma natychmiast zawiadomiła odpowiednie władze i pracuje intensywnie, aby zidentyfikować systemy, których dotyczy problem i jak najszybciej naprawić poniesione szkody. W sklepach stacjonarnych dostęp do niektórych usług może być obecnie ograniczony. MediaMarktSaturn intensywnie pracuje nad tym, aby wszystkie usługi jak najszybciej były ponownie dostępne bez ograniczeń. Firma będzie informowała o dalszych działaniach.

Co robić w takie sytuacji? Jeśli macie konto na jednej z tej strony, to poleca się zmianę hasła do innych witryn, w których użyto tego samego hasła.

Źródło: Niebezpiecznik.pl

Kategoria artykułu
Nowe technologie
Karol Snopek

Sport i nowe technologię to dziedziny, w których czuję się najlepiej. Nie widzę świata poza Boston Celtics i tym co dzieje się w NBA. Wielki fan J. Cole i muzyki spod gatunku R'n'B!

Możliwość opublikowania komentarza wyłączona.