160
Views

Jak rozpoznać uzależnienie?

Uzależnić się można od różnych substancji, nie tylko alkoholu czy narkotyków. Popularna jest również np. lekomania. Każdy nałóg ma jednak pewne cechy wspólne.

Osoba uzależniona od danej substancji odczuwa poczucie przymusu jej zażywania. Ma również problemy związane z kontrolowaniem swoich zachowań (np. zakończeniem picia).

Alarmującym objawem jest pojawianie się objawów stanu odstawienia. Stanowią one reakcję organizmu na brak lub obniżenie dawki przyjmowanej substancji. Różnią się w zależności od rodzaju uzależnienia – w przypadku alkoholizmu będą to np. drżenie, wymioty, bezsenność czy niepokój.

Oznaką uzależnienia jest również kontynuowanie zażywania substancji, pomimo świadomości oczywistych szkód jakie powoduje (m.in. choroby czy stany depresyjne).

Ważne jest aby osoba uzależniona przyznała się sama przed sobą do problemu – tym samym otwiera sobie drogę do leczenia i wyjścia z nałogu.

 

Leczenie uzależnień

Pokonanie uzależnienia to długotrwały i wieloetapowy proces. Skutecznym sposobem na walkę z nałogiem jest zwłaszcza kilkutygodniowy pobyt w ośrodku odwykowym.

Osoba uzależniona zwykle nie ma wystarczających sił i środków, żeby powstrzymać się od zażywania szkodliwych substancji. Terapia w ośrodku leczenia uzależnień pozwala przetrwać najtrudniejszy okres i odpowiednio ukierunkować proces dalszego leczenia.

Ośrodki odwykowe zapewniają pacjentom zarówno opiekę medyczną jak i terapeutyczną. Długotrwałe nadużywanie szkodliwych substancji często prowadzi do wyniszczenia organizmu m.in. poprzez wypłukanie z niego niezbędnych substancji takich jak minerały i witaminy.

Terapia odwykowa rozpoczyna się od detoksu, który pozwala odtruć organizm i odzyskać siły.

W renomowanych ośrodkach przebieg leczenia dobierany jest indywidualnie do potrzeb pacjenta. Całodobowa opieka i odpowiednie rozplanowanie dnia pozwalają zwiększyć oddziaływanie terapeutyczne pobytu.

 

Czy warto zdecydować się na terapię w ośrodku leczenia uzależnień?

Terapia w specjalistycznym ośrodku jest wyjątkowo skuteczną formą walki z nałogiem. Jest odpowiednia zwłaszcza dla osób, które już wcześniej samodzielnie i bezskutecznie próbowały pokonać uzależnienie.

Ważne, aby decydując się na odwyk wybrać odpowiedni ośrodek, który zagwarantuje właściwą opiekę medyczną i skuteczną terapię. Takim ośrodkiem jest np. https://www.medjol.pl/.

Walka z uzależnieniem jest niezwykle trudna, dlatego warto zwrócić się o pomoc do specjalistów, którzy pomogą w jego skutecznym zwalczeniu.

 

Artykuł zewnętrzny.

Kategoria artykułu
Ciekawostki · Zdrowie
Wpis partnerski

MenWorld.pl to lifestylowy magazyn dla mężczyzn. Na łamach naszej witryny internetowej można przeczytać artykuły z wielu dziedzin, które powinny zainteresować prawdziwego faceta. Nasi redaktorzy tworzą teksty o motoryzacji, podróżach, modzie, nowych technologiach oraz kulturze. Każdego dnia pojawiają się kolejne artykuły pisane w formie blogowej.

    Możliwość opublikowania komentarza wyłączona.