Site icon MenWorld.pl

Śmieci zalewają Ziemię. Powodują więcej zgonów niż COVID-19.

Nie od dziś wiadomo, jak poważny jest problem zanieczyszczeń, jakimi człowiek wciąż zasypuje Ziemię. Plastik towarzyszy nam w zasadzie wszędzie, a pola bez oprysków praktycznie nie mają racji bytu na większą skalę. Czy jednak naprawdę zdajemy sobie sprawę ze skali problemu?

Śmieci zalewają Ziemię. Powodują więcej zgonów niż COVID. / Reuters
/ Reuters

Śmieci, czyli globalny problem, który może nas przytłoczyć

Przeczytaj także: GANGES – JAK ŚCIEK WCIĄŻ JEST CENTRUM ŻYCIA?

Do tej pory donosy do Wielkiej Pacyficznej Wyspie Śmieci traktowane były przez nas raczej jako ciekawostka. Na ten moment, ma ona powierzchnię prawie dwa razy większą od Polski i wcale nie śpieszno jej do zmniejszenia rozmiarów. Jak podaje ONZ, zanieczyszczenia spowodowane nadmiarem odpadów czy oprysków doprowadzają rocznie do około 9 milionów przedwczesnych śmierci.

Reklama

Dla porównania – pandemia Covid-19 pochłonęła do tej pory prawie 6 milionów, przez około dwa lata trwania. Obrazuje to, jak poważnym problemem jest nadmiar śmieci.

Śmieci zalewają Ziemię. Powodują więcej zgonów niż COVID. /  Reuters
Obszar w Nigerii zniszczony przez nadmierne użycie chemii w glebie / Reuters

Na przyszłej konferencji ONZ pod koniec lutego odbędzie się specjalny panel poświęcony potencjalnemu zakazowi używania i wprowadzania rakotwórczych substancji i chemikaliów. Dyskutowane również będą sposoby ograniczenia tworzenia śmieci wraz ze skutecznym pozbyciem się tych już istniejących.

Exit mobile version