Steam Deck to bez wątpienia najpotężniejszy handheld, jaki dotychczas powstał. Przenośna konsola pozwala na uruchamianie gier PC za pośrednictwem platformy Steam. Okazuje się, że pozwoli ona na uruchomienie tytułów w rozdzielczości 4K. Będzie to możliwe po podpięciu zewnętrznego układu graficznego poprzez złącze M.2.

Steam Deck z zewnętrznym układem graficznym

Przenośna konsola do gier Steam Deck robi furorę i sprawia wiele radości tym, którym udało się ją kupić. Handheld dysponuje bardzo dobrą specyfikacją, która pozwala na uruchomienie tytułów przeznaczonych na komputery PC. Niestety, największym minusem w kwestii tego urządzenia jest jego dostępność, która jest znikoma. 

Przeczytaj także: Lenovo liderem na rynku komputerów PC. Jak wyglądają pozostałe miejsca?

Konsola do gier od Valve ma jednak wielki potencjał. Przede wszystkim Steam Deck pozwala na grę w tytuły PC w dowolnym miejscu. Wystarczy pobrać tytuł na dysk i cieszyć się rozgrywką. Możliwości przenośnej konsoli można jeszcze bardziej rozszerzyć, a to za pośrednictwem odpowiednich modyfikacji. Przykładem tego jest modyfikacja udostępniona na kanale ETA Prime. 

Steam Deck
Steam Deck pozwoli na podłączenie zewnętrznego GPU i granie w gry 4K!

GTA V i Wiedźmin 3 w 4K przy 60 klatkach na sekundę na przenośnej konsoli Valve

Handheld Steam Deck już sam w sobie jest potężnym, ale niewielkim urządzenie, które jest w stanie uruchomić najnowsze tytuły przeznaczone na komputery PC. Jego możliwości można jeszcze bardziej rozszerzyć. Na kanale ETA Prime pojawił się materiał, który pokazuje, że konsola jest w stanie uruchamiać gry w rozdzielczości 4K. Wystarczy tylko… podpiąć zewnętrzny układ graficzny. Jest to możliwe za pośrednictwem złącza M.2. 

Tak, do konsoli Steam Deck z powodzeniem można podłączyć zewnętrzną kartę graficzną Radeon RX 6900 XT i grać w wymagające gry nawet w rozdzielczości 4K przy 60 klatkach na sekundę. Tak właśnie uruchomiono m.in. GTA V oraz Wiedźmina 3: Dziki Gon. Konsola świetnie poradziła sobie również z takimi tytułami jak Cyberpunk 2077 i Elden Ring, które uruchomione zostały w rozdzielczości Full HD. 

Źródło: YouTube