112
Views

SMSL czyli producent wzmacniaczy i przetworników

SMSL to niewielki producent sprzętu dla fanów dobrego brzmienia. W przetwornikach i wzmacniaczach tej firmy znajdziemy podzespoły od ESS SABRE, Nichicon, Panasonic, TDK, ALPS czy TOCOS. Są to przedsiębiorstwa znane głównie z produkcji wysokiej klasy urządzeń przeznaczonych dla entuzjastów. Dlatego też powinniśmy spodziewać się po SMSL ICON właśnie wysokiej jakości. Całe szczęście w przypadku wszystkich produktów oferowanych przez SMSL została zachowana rozsądna cena. Przykładowo testowany prezz nas DAC dedykowany produktom Apple oferowany jest w cenie około 400 zł.

Test SMSL ICON – DAC dla posiadaczy urządzeń Apple

SMSL ICON – specyfikacja techniczna

  • Metalizowana obudowa
  • Wbudowany mikrofon
  • Wejście: złącze Lightning
  • Wyjście: 3.5 mm stereo jack
  • DAC: Cirrus Logic (SNR: 112 dB)
  • Długość przewodu: 30 cm
  • Moc wyjściowa: 28 mW dla 32 Ohm na kanał
  • Wsparcie dla formatów bezstratnych stereo 48 KHz kompatybilnych z urządzeniami Apple
  • Złącze Lightning kompatybilne z iPhone, iPad, iPod
  • Waga: 16.5 g

Test SMSL ICON – DAC dla posiadaczy urządzeń Apple

Zawartość opakowania, wygląd urządzenia

Jak widać na unboxingu zawartość opakowania jest naprawdę uboga. Nie powinno to jednak nikogo dziwić, ponieważ nie spodziewaliśmy się prawdę mówiąc niczego oprócz bohatera testu. Warto zatrzymać się przy samym opakowaniu, które jest bardzo eleganckie. Na przodzie widzimy logo producenta oraz urządzenie SMSL ICON, którego zdjęcie zajmuje praktycznie większą część pudełka. Z tyłu producent umieścił specyfikację oraz szczegóły na temat produktu. Znajdziemy tam także listę produktów, które współpracują z tym przetwornikiem. Jak widać są to praktycznie wszystkie modele urządzeń Apple wyposażone w złącze Lightning.

Test SMSL ICON – DAC dla posiadaczy urządzeń Apple

We wnętrzu znajdziemy przetwornik SMSL ICON oraz krótką instrukcję w języku angielskim. Co ciekawe, producent każe wyszukać w AppStore aplikacji o nazwie SMSL iCon. Niestety nie udało mi się takowej znaleźć. Jest jedynie SMSL Player, który jest po prostu odtwarzaczem muzycznym.

Test SMSL ICON – DAC dla posiadaczy urządzeń Apple

Bohater testu prezentuje się bardzo dobrze. Posiada metalizowaną obudowę, jest w całości szary bardzo uniwersalny. Do „pilota” możemy podłączyć słuchawki za pomocą jack 3,5 mm. Z drugiej strony znajduje się niewielki, 30 centymetrowy przewód zakończony wtyczką lightning bardzo dobrze znaną posiadaczom produktów Apple. Na DAC’u umieszczono przyciski, dzięki którym możemy regulować poziom głośności muzyki, włączać lub wyłączać piosenkę, a także uruchomimy aplikację SMSL Player. Na pilocie znajdziemy także mikrofon.

Test SMSL ICON – DAC dla posiadaczy urządzeń Apple

SMSL ICON w praktyce

Z podłączeniem zestawu powinien sobie poradzić każdy. Przetwornik podpinamy portem lightning a z drugiej strony podpinamy do gniazda miniJack 3,5 mm nasze słuchawki. Uzyskujemy więc nie tylko wzmacniacz dźwięku lecz także pilot za pomocą którego możemy zmieniać muzykę, pauzować utwory, a także uruchamiać Siri. SMSL ICON posiada także wbudowany mikrofon, dlatego też oferuje lepszą jakość naszego głosu podczas połączeń telefonicznych.

Test SMSL ICON – DAC dla posiadaczy urządzeń Apple

Po zainstalowaniu aplikacji SMSL Player możemy wybierać muzykę z dysku naszego iPhone’a, iPod’a czy iPad’a. Nie jesteśmy jednak skazani tylko i wyłącznie na tą apkę. Możemy słuchać muzyki za pośrednictwem Spotify czy YouTube. DAC i tak będzie przetwarzał muzykę dzięki czemu będziemy mogli cieszyć się ulubionymi utworami w jeszcze lepszej jakości. No właśnie, czy rzeczywiście usłyszymy różnicę? Sprawdziłem to za pośrednictwem słuchawek Denon AH-MM400. Po podłączeniu SMS Player do telefonu i włączeniu ulubionego utworu lekko się zdziwiłem. Słuchawki rzeczywiście zaczęły grać głośniej, dźwięk był czystszy, tony niskie miękkie, bardziej wyraziste. To głównie za sprawą przetwornika Cirrus Logic o stosunku SNR (stosunek sygnału do szumu), który wynosi 112 dB. Nie mógłbym zapomnieć również o wzmacniaczu o mocy 28 mW dla 32 Ohm na kanał. Pozwoli on na wysterowanie większości słuchawek, nawet tych o nieco większych wymaganiach. Przekonałem się o tym „na własnej skórze”.

Muszę przyznać, że urządzenie wywarło na mnie bardzo pozytywne wrażenie. Warto również wspomnieć, że sama jakość wykonania przetwornika stoi na wysokim poziomie. Przewód jest gruby, łatwo się wygina dlatego nie powinniśmy mieć problemu z przypadkowym przerwaniem żył wewnątrz kabla. Metalizowana obudowa DAC’a jest nie tylko ładna, ale też dobrze wykonana. Rzeczywiście nie tylko słychać, ale też widać, że nie są to pieniądze wydane na marne.

O ile sam DAC jest naprawdę świetny o tyle aplikacja pozostawia wiele do życzenia. Za jej pomocą możemy przeglądać utwory, które znajdują się w pamięci naszego urządzenia. Jedynymi opcjami są: zmiana utworu, pauzowanie i wybór według kolejności alfabetycznej lub losowej. Zabrakło nawet podstawowego equalizera.

Test SMSL ICON – DAC dla posiadaczy urządzeń Apple

Podsumowanie

SMSL ICON to produkt, który rzeczywiście można polecić. Szczególnie, jeśli posiadamy dobre słuchawki, ponieważ wydobędziemy z nich bardzo dobry dźwięk, czego o przejściówce lightning otrzymywanej razem z iPhone 7 nie możemy powiedzieć. Jakość jak i głośność muzyki oferowanej przez ten przetwornik stoi na wysokim poziomie. Na pochwałę zasługuje również wykonanie „pilota”. Jak widać producent postarał się tworząc świetne urządzenie, które możemy zakupić w naprawdę rozsądnych pieniądzach. Byłem mile zaskoczony tym, co oferuje. Warto sprawdzić jego możliwości, dlatego jeśli macie okazję być w salonach Audiokracja śmiało sprawdźcie co oferuje ten przetwornik.

Jeśli nie posiadacie iPhone’a a smartfon wyposażony w złącze microUSB sprawdźcie DAC firmy SMSL o nazwie IDOL+.

Kategoria artykułu
Nowe technologie
Daniel Laskowski

Jestem pomysłodawcą magazynu, który właśnie przeglądasz. Miałem okazję pisać treści dla wielu portali internetowych, a także gazet. Interesuję się nowymi technologiami, motoryzacją (przede wszystkim samochodami, chociaż coraz mocniej patrzę w kierunku motocykli typu bobber) oraz muzyką. Nie skupiam się jednak na jednym gatunku. Słucham zarówno jazzu, jak i muzyki elektronicznej. Na łamach MenWorld.pl zajmuję się zarówno tworzeniem treści, jak i zarządzaniem całym portalem.

Możliwość opublikowania komentarza wyłączona.