Ubezpieczenie OC
Ubezpieczenie OC

Ubezpieczenie OC samochodu a wiek mężczyzny – dlaczego młodzi płacą więcej i jak tego uniknąć?

Dlaczego płacisz wyższą składkę OC niż twój rodzic?

Odpowiedź jest dość łatwa do wytłumaczenia: masz mniejsze doświadczenie w prowadzeniu auta. Agencje ubezpieczeniowe naliczają składki OC, biorąc głównie pod uwagę prawdopodobieństwo wystąpienia szkody. Im młodszy i mniej doświadczony kierowca, tym większe jest ryzyko wypadku w ocenie agencji, czyli wysokość składki musi być wyższa.

Spójrz na to z perspektywy firmy ubezpieczeniowej, czyli przedsiębiorcy chcącego generować przychody. Musi się liczyć z tym, że będzie zobowiązany ponieść koszty szkód wyrządzonych przez ich klienta. Ubezpieczyciel dąży do tego, by suma wypłacanych odszkodowań nie była wyższa od sumy wpłacanych składek. Inaczej byłby zgłoszony ogłosić upadłość, co nie jest w niczyim interesie, także kierowców.

Dlatego składka OC ustalana jest w taki sposób, by najbardziej ryzykowni kierowcy płacili więcej, a ci bardziej zaufani mniej. Doświadczeni kierowcy, którzy nie powodują szkód na drodze, są nagradzani przez towarzystwa w postaci niskich składek. Bo to dzięki nim nie muszą wypłacać odszkodowań i nie są stratni.

Zgodnie z tymi założeniami młodsi kierowcy muszą ponosić wyższe koszty OC wynikające głównie z:

  • mniejszego doświadczania w prowadzeniu auta;
  • braku zniżek z tytułu bezszkodowej jazdy w przeszłości.

 

Co zrobić, by płacić niższą składkę OC?

Legalnym i dość powszechnym rozwiązaniem jest zarejestrowanie pojazdu na dwie osoby. Gdy auto ma dwóch właścicieli, możesz kupić ubezpieczenie OC samochodu ze zniżkami przysługującemu właścicielowi z dłuższym stażem kierowcy. Współwłaściciele pojazdu (i polisy OC) nie muszą być spokrewnieni czy spowinowaceni.

 

Jak załatwia się niższe OC?

Już podczas zakupu samochodu możesz ustanowić współwłasność. Następnie wystarczy udać się do wydziału komunikacji w miejscu zamieszkania, gdzie do dowodu rejestracyjnego zostanie wpisanych dwóch właścicieli. Kolejny krok to udanie się do ubezpieczyciela i przedstawić dowód współdzielenia pojazdu. Wysokość składki zostanie wyliczona z uwzględnieniem zniżek przysługujących starszemu kierowcy. Ubezpieczenie OC samochodu znajdziesz na klaro.pl – darmowej porównywarce ubezpieczeń samochodu, gdzie możesz porównać wiele ofert i wybrać tą najtańszą na rynku.

 

Jakie dokumenty będą potrzebne do rejestracji auta z Polski przez młodego kierowcę?

Do wydziału komunikacji trzeba ze sobą zabrać:

  • dowód własności (umowa kupna-sprzedaży, faktura, umowa darowizny itp.);
  • wniosek o rejestrację;
  • świadectwo z danymi niezbędnymi do rejestracji i ewidencji pojazdu;
  • kartę pojazdu (jeśli jest);
  • dowody tożsamości;
  • w przypadku auta używanego dowód rejestracyjny z terminem badania technicznego;
  • tablice rejestracyjne (dotyczy tylko samochodów używanych).

 

Ile kosztuje rejestracja?

W przypadku auta używanego ok. 80 zł bez wymieniania tablic rejestracyjnych i 180 zł z wymianą tablic. Przy rejestracji auta nowego ok. 180 zł. Jeżeli chcesz mieć tablice indywidualne (np. z imieniem), za ich wydanie musisz zapłacić dodatkowe 1000 zł. Po zarejestrowaniu używanego pojazdu należy jeszcze w terminie 14 dni udać się do urzędu skarbowego i zapłacić podatek w wysokości 2% wartości rynkowej.

 

Dopisanie współwłaściciela po zakupie i rejestracji

Jeżeli umowa kupna-sprzedaży auta nie przewidywała współwłasności, nie wszystko stracone. Wciąż możesz dopisać do dowodu rejestracyjnego drugą osobę. Wtedy należy spisać umowę o przekazaniu darowizny na rzecz drugiej osoby, która stanie się współwłaścicielem pojazdu. Umowę należy zgłosić w urzędzie skarbowym i opłacić podatek w wysokości 2% od wycenionej wartości auta.

Tak jak w pierwszej sytuacji, potem wystarczy udać się do ubezpieczyciela i wykupić polisę ze zniżkami przysługującymi drugiemu kierowcy. Ale uwaga, jeżeli spowodujesz szkodę, oboje stracicie dotychczasowe zniżki.

 

Artykuł zewnętrzny.

MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ
Chmura w Twoim domu?