UOKiK wszczyna postępowanie w sprawie Apple!

Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów (UOKiK) rozpoczął postępowanie względem Apple. Chodzi o funkcję App Tracking Transparency, które pojawiła się w urządzeniach amerykańskiego giganta wraz z wejściem systemów z oznaczeniem 14.5.

Apple narusza zasady zdrowej konkurencji?

Prezes UOKiK, Tomasz Chróstny wszczął postępowanie, które ma na celu sprawdzenie, czy funkcja Apple App Tracking Transparency nie ogranicza zasad konkurencji. Funkcję tą zaprezentowano podczas WWDC 2022 i wprowadzona do urządzeń giganta z Cupertino wraz z premierą systemów iSO 14.5, iPadOS 14.5, tvOS 14.5 i późniejszych wersji.

Przeczytaj także: Apple Watch mogą powodować zagrożenie dla zdrowia! Firma pozwana!

Oczywiście w momencie ogłoszenia nowej funkcji, która pozwala wyłączyć śledzenie aplikacji, nie spodobała się konkurencji. Największe sprzeciwy słychać było ze strony Meta, ówczesnego Facebooka. Firma Marka Zuckerberga mocno podkreślała, że zastosowanie tej funkcji może mieć ogromny wpływ na jej sieć reklamową. W dzisiejszych czasach przesyłanie na temat tego, co przeglądają użytkownicy, jest podstawą reklamy. Dlatego też Meta tak bardzo sprzeciwia się polityce Apple.

UOKiK przygląda się amerykańskiemu gigantowi

Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów chce na tę chwilę sprawdzić funkcję Apple App Tracking Transparency pod względem antymonopolowym. Jednocześnie organ podkreśla, że włączenie funkcji nie oznacza, że dane użytkowników nie są w dalszym ciągu zbierane. Użytkownicy w dalszym ciągu mogą otrzymywać spersonalizowane reklamy. Głównym elementem jest jednak sprawdzenie funkcji pod kątem naruszenia zasad konkurencji.

Działania cyfrowych gigantów stanowią wyzwanie dla urzędów antymonopolowych na całym świecie. W naszym postępowaniu chcemy sprawdzić, czy działania Apple mogą służyć wyeliminowaniu konkurentów na rynku spersonalizowanych usług reklamowych w celu lepszej sprzedaży własnej usługi. Zbadamy, czy w tym przypadku możemy mieć do czynienia z wykorzystywaniem siły rynkowej o charakterze wykluczającym.

– prezes UOKiK, Tomasz Chróstny.

Źródło: UOKiK

Dołącz do newslettera

Popularne artykuły

Apple Watch wybuchł. Czy Apple ma problem?

Wiele razy słyszeliśmy o wybuchających urządzeniach, jednak w większości...

NFT upada? Wolumen transakcji spadł o aż 97% w tym roku

Początkowego szału na tokeny NFT odmówić nie można. Był...

Remake Horizon Zero Dawn na horyzoncie? Sony ma pracować nad odświeżeniem gry

Remake Horizon Zero Dawn jest bardzo realny. Sony rzekomo...

Nowy Need for Speed Unbound będzie wydany jeszcze w 2022 r

Dosyć długo, bo już trzy lata Electronic Arts każe...
Karol Snopek
Karol Snopek
Sport i nowe technologie to dziedziny, w których czuję się najlepiej. Nie widzę świata poza Boston Celtics i tym co dzieje się w NBA. Wielki fan J. Cole i muzyki spod gatunku R'n'B!

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj