93
Views

Elektryczny Volkswagen szybszy od F1

To nie pierwszy raz kiedy Volkswagen ID.R próbował pobić rekord, który został ustanowiony 20 lat temu przez Nicka Heidfelda. Niemiecki kierowca zasiadł wtedy za sterami bolidu McLaren-Mercedes. Wynik wynosił 41.6 sekundy. W 2018 roku pojazd elektryczny przekroczył linię mety w czasie 43.86 sekundy. W tym roku jednak, unowocześniony projekt VW, za którego kierownicą zasiadł Romain Dumas pokazał na co stać samochody elektryczne – Volkswagen ID.R trasę o długości 1.16 mili pokonał w czasie 39.9 sekundy. 

Volkswagen szybszy od bolidu Formuły 1

Dumas jest tym samym pierwszym kierowcą, któremu udało się złamać barierę 40 sekund. Tym wyczynem Volkswagen ID.R został zwycięzcą “Sunday Shootout”, którym jest jednym z najważniejszych punktów Goodwood Festival Of Speed. Warto przypomnieć, że ID.R zwyciężył tutaj w tamtym roku, i obecnie trzyma w swojej garści rekord toru Nürburgring w kategorii samochodów elektrycznych oraz najszybciej pokonał trasę Pikes Peak.

Volkswagen szybszy od bolidu Formuły 1

Tegoroczny Volkswagen ID.R został jednak ulepszony względem tego, który ustanawiał rekord na Nürburgringu oraz zwyciężał w Pikes Peak. Model 2019 został odchudzony poprzez wykorzystanie mniejszych baterii. Razem z kierowcą na pokładzie ważył on niecałe 1000 kilogramów. Moc napędu elektrycznego została lepiej zoptymalizowana, a także zrezygnowano z systemu DRS (Drag Reduction System), który znany jest z torów F1. System ten wykorzystywany jest przy dużych prędkościach, których na torze Goodwood nie dało się osiągnąć. Zmiany przeszedł również układ zawieszenia, a nadwozie zostało zoptymalizowane pod względem aerodynamiki. 

Poniżej znajdziecie filmik uwieczniający rekordowy przejazd Volkswagen ID.R na torze Goodwood Festival of Speed.

Kategoria artykułu
Ciekawostki · Motoryzacja
Karol Snopek

Sport i nowe technologię to dziedziny, w których czuję się najlepiej. Nie widzę świata poza Boston Celtics i tym co dzieje się w NBA. Wielki fan J. Cole i muzyki spod gatunku R'n'B!

Możliwość opublikowania komentarza wyłączona.