Connect
To Top

Volkswagen szybszy od bolidu Formuły 1

Wbrew pozorom nie chodzi tutaj o Passata B5 w TDI, a elektryczny model Volkswagen ID.R. Auto w pełni napędzane energią elektryczną pobił 20-letni rekord trasy Goodwood Festival of Speed, który wcześniej należał do bolidu Formuły 1.

Elektryczny Volkswagen szybszy od F1

To nie pierwszy raz kiedy Volkswagen ID.R próbował pobić rekord, który został ustanowiony 20 lat temu przez Nicka Heidfelda. Niemiecki kierowca zasiadł wtedy za sterami bolidu McLaren-Mercedes. Wynik wynosił 41.6 sekundy. W 2018 roku pojazd elektryczny przekroczył linię mety w czasie 43.86 sekundy. W tym roku jednak, unowocześniony projekt VW, za którego kierownicą zasiadł Romain Dumas pokazał na co stać samochody elektryczne – Volkswagen ID.R trasę o długości 1.16 mili pokonał w czasie 39.9 sekundy. 

Dumas jest tym samym pierwszym kierowcą, któremu udało się złamać barierę 40 sekund. Tym wyczynem Volkswagen ID.R został zwycięzcą “Sunday Shootout”, którym jest jednym z najważniejszych punktów Goodwood Festival Of Speed. Warto przypomnieć, że ID.R zwyciężył tutaj w tamtym roku, i obecnie trzyma w swojej garści rekord toru Nürburgring w kategorii samochodów elektrycznych oraz najszybciej pokonał trasę Pikes Peak.

Tegoroczny Volkswagen ID.R został jednak ulepszony względem tego, który ustanawiał rekord na Nürburgringu oraz zwyciężał w Pikes Peak. Model 2019 został odchudzony poprzez wykorzystanie mniejszych baterii. Razem z kierowcą na pokładzie ważył on niecałe 1000 kilogramów. Moc napędu elektrycznego została lepiej zoptymalizowana, a także zrezygnowano z systemu DRS (Drag Reduction System), który znany jest z torów F1. System ten wykorzystywany jest przy dużych prędkościach, których na torze Goodwood nie dało się osiągnąć. Zmiany przeszedł również układ zawieszenia, a nadwozie zostało zoptymalizowane pod względem aerodynamiki. 

Poniżej znajdziecie filmik uwieczniający rekordowy przejazd Volkswagen ID.R na torze Goodwood Festival of Speed.

Leave a Reply

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

More in Ciekawostki

MenWorld.pl to lifestylowy magazyn dla mężczyzn. Na łamach naszej witryny internetowej można przeczytać artykuły z wielu dziedzin, które powinny zainteresować prawdziwego faceta. Nasi redaktorzy tworzą teksty o motoryzacji, podróżach, modzie, nowych technologiach oraz kulturze. Każdego dnia pojawiają się kolejne artykuły pisane w formie blogowej.