Pamiętacie wirusa WannaCry? Ransomware znów wraca i sieje postrach

Znów oczekują okupu. Zrób to aby się zabezpieczyć pieniądze

Analitycy obserwują coraz większą liczbę ataków, które powodują ogromne straty materialne. Krótko mówiąc, hakerzy znów oczekują okupu po nieumyślnej instalacji ransomware – niebezpiecznego oprogramowania, które szyfruje nasze dane.

Ataki cyberprzestępców, którzy korzystają z oprogramowania typu ransomware nie są nowością. Możemy przypomnieć sobie między innymi jakie spustoszenia pośród komputerów siał wirus WannaCry. Ludzie aktywowali zawirusowane pliki, aplikacja szyfrowała dane i wymagała przelewu by móc odzyskać do nich dostęp. Niestety, przez działanie ransomware wiele dużych przedsiębiorstw miało ogromne problemy z płynnością działań. Mowa tu także o lotniskach, które przez WannaCry zostały sparaliżowane. Co gorsza, Check Point Research informuje, że ataki z wykorzystaniem takiego oprogramowania są coraz częstsze.

Znów oczekują okupu. Zrób to aby się zabezpieczyć pieniądze
Znów oczekują okupu. Zrób to aby się zabezpieczyć pieniądze

Hakerzy znów oczekują okupu – wzmożone ataki z wykorzystaniem ransomware

Cyberprzestępcy atakowali zazwyczaj rząd, a także szpitale, kliniki czy szkoły bądź wojsko. Analizując działalność hakerów, wspomniany Check Point Research zauważył, że w II kwartale bieżącego roku wzrosła o 59% liczba ataków w stosunku do roku 2021. Najczęściej ransomware było wykorzystywane w Afryce i Azji, aczkolwiek monitoring wskazał, że atakowano również w Europie i Ameryce Północnej. Co zaskakujące, hakerzy próbowali zablokować dane nie tylko wcześniej wspomnianych sektorów, ale również atakowano przedsiębiorstwa związane z handlem i dystrybucją.

Jaki sprzęt dla gracza? Laptop czy komputer stacjonarny?
Znów oczekują okupu. Zrób to aby się zabezpieczyć pieniądze

Co zrobić by ochronić się przed ransomware?

Wszystko sprowadza się do dwóch rzeczy: działań prewencyjnych oraz ograniczonego zaufania. Nie możemy klikać w linki, które wyglądają podejrzanie, nie wchodźmy na nieznane strony, które nie są zaufane. Warto oprócz ochrony wbudowanej w Windows, wyposażyć się w oprogramowanie antywirusowe znanych i cenionych firm. Mam na myśli ESET, Bitdefender czy Norton. Oczywiście, podstawą jest również zadbanie o zainstalowanie wszystkich aktualizacji systemowych, jakie oferuje dostawca oprogramowania.