1000 mandatów dziennie. Na tej trasie lepiej uważaj!
150
Views

Jazda z nadmierną prędkością to nie tylko zagrożenie dla nas samych i innych uczestników ruchu, ale także duże prawdopodobieństwo zapłacenia kary. Na jednej z tras wystawiane jest średnio 1000 mandatów dziennie. Gdzie dokładnie? Na autostradzie A4 na Dolnym Śląsku!

Odcinkowy pomiar prędkości na A4

Odcinkowe pomiary prędkości stają się coraz częstszym rozwiązaniem w celu ograniczenia nadmiernych prędkości na polskich drogach. System ten opiera się na dwóch kamerach umieszczonych na bramkach “starcie” i “finiszu” odcinka o określonej długości. Mechanizm kamer monitoruje średnią prędkość na określonym fragmencie trasy. System automatycznie identyfikuje numery rejestracyjne i oblicza czas przejazdu między tymi punktami, na podstawie którego wyznaczana jest średnia prędkość.

Przeczytaj także: Yanosik podsumowuje rok. Ile fotoradarów jest w Polsce, a ile będzie w 2024?

Jeśli średnia prędkość na danym odcinku jest zbyt duża względem tej dozwolonej, system ten wysyła informacje na temat danego pojazdu do Inspekcji Transportu Drogowego, aby ta nałożyła na kierowcę mandat. W Polsce działa kilkanaście systemów tego typu, a największe żniwa zbiera ten ustawiony na autostradzie A4 na Dolnym Śląsku.

Zgadnijcie, które miasta w Polsce są najbardziej zakorkowane; 1000 mandatów dziennie. Na tej trasie lepiej uważaj!
1000 mandatów dziennie. Na tej trasie lepiej uważaj! Fot. mat. wł.

Średnio 1000 mandatów dziennie

Realia są takie, że poruszanie się po autostradzie jest dość szybkie i znajdzie się tylko garstka kierowców, którzy jadą na niej z dozwoloną prędkością. Dlatego też zdecydowano się na zastosowanie odcinkowego pomiaru prędkości na autostradzie A4 na Dolnym Śląsku, a dokładnie na trasie pomiędzy Kostomłotami i Kątami Wrocławskim. Ograniczenie prędkości na tym odcinku wynosi 110 km/h. Od lipca 2023 roku do końca roku, czyli przez sześć miesięcy działania, system ten zarejestrował ponad 152 500 wykroczeń na tym odcinku, co na początku działania OPP dawało średnio 935 zgłoszeń na dobę!

Oczywiście z czasem liczba przekroczeń prędkości malała, jednak odcinkowy pomiar prędkości na A4 zbierał gigantyczne żniwa. Jak przekazał na łamach serwisu Interia, Tomasz Król z Głównego Inspektoratu Transportu Drogowego, odcinek na trasie pomiędzy Kostomłotami i Kątami Wrocławskimi wygenerował aż 47,6 proc. wszystkich wykroczeń zarejestrowanych w całym poprzednim roku przez wszystkie 37 systemów OPP, które w tamtym czasie działały na terenie naszego kraju!

Źródło: Interia

Kategoria artykułu
Motoryzacja · Ciekawostki
Karol Snopek

Sport i nowe technologię to dziedziny, w których czuję się najlepiej. Nie widzę świata poza Boston Celtics i tym co dzieje się w NBA. Wielki fan J. Cole i muzyki spod gatunku R'n'B!

Możliwość opublikowania komentarza wyłączona.