Akcesoria samochodowe, czyli co przyda się w aucie w każdej chwili?

Co powinien wozić w bagażniku każdy kierowca, jeśli nie chce, by drobne usterki pojazdu zakończyły przedwcześnie jego podróż? Dowiedz się, jakie akcesoria samochodowe przydadzą się do drobnych napraw lub podczas niespodziewanych usterek auta na drodze.

Coś na rozruch, czyli kiedy auto stanie – takie akcesoria samochodowe powinieneś ze sobą mieć

Rozładowany akumulator to niemiła niespodzianka, która najczęściej spotyka zmotoryzowanych w zimowe poranki. Z tą niekomfortową sytuacją należy liczyć się jednak przez cały rok, dlatego w każdym pojeździe powinny znaleźć się kable rozruchowe. Umożliwią one rozruch silnika z akumulatora zewnętrznego, czyli najczęściej z pojazdu sąsiada. Podczas zakupu kabli, pamiętaj o tym, by były one wykonane z linki miedzianej, która gwarantuje wysokie przewodnictwo prądu. Zwróć uwagę również na izolację – guma zapewni elastyczność w każdej temperaturze. Sprawdźmy, jakie jeszcze akcesoria samochodowe powinny znaleźć się w aucie.

Linki holownicze

Rozruchu spróbować można również podczas holowania, jednak częściej holowane auta trafiają do warsztatów. Linka holownicza również powinna znaleźć się w bagażniku każdego pojazdu. Ważne, żeby była odpowiednio długa (optymalna długość to około 4,5 metra), a także mocna i elastyczna. Podczas zakupu zwróć też uwagę na udźwig linki. Do holowania pojazdów osobowych najlepiej używać linek o udźwigu około 3-3,5 tony.

 

Drobnica, czyli bezpieczniki, o-ringi, spinki…

Drobne akcesoria samochodowe, takie jak bezpieczniki czy o-ringi to także niezbędne elementy, które mogą przydać się w najmniej spodziewanej chwili. Przepalony bezpiecznik może unieruchomić każdy podzespół, przez pojazd zwyczajnie nie ruszy. W każdym pojeździe może również dojść do różnego rodzaju rozszczelnień czy poluzowań. Dlatego w bagażniku zawsze miej ze sobą:

  • bezpieczniki – chronią instalacje elektryczne przed uszkodzeniami, które powodowane są zbyt dużym natężeniem prądu (najlepiej sięgnij po zestawy zawierające bezpieczniki przeznaczone do prądu o różnym natężeniu),
  • o-ringi – posłużą do uszczelniania różnych elementów (zaopatrz się w o-ringi odporne na kwasy, oleje oraz skrajnie różne temperatury),
  • podkładki – wszędzie tam, gdzie dwa elementy połączone są ze sobą śrubą, potrzebne są podkładki, które przenoszą naprężenia ze śrub na korpusy, do których przylegają, dzięki czemu gwarantują stabilne mocowanie,
  • sprężynki – konieczne mogą okazać się zarówno te, które pracują przy ściskaniu, jak i rozciąganiu,
  • spinki – służą do mocowania różnych elementów wewnątrz pojazdu.

Jak nie pogubić drobnych elementów podczas naprawy?

Nakrętki, sprężynki czy metalowe o-ringi łatwo zgubić, dlatego warto wyposażyć się w magnetyczne miski, które bezpiecznie utrzymają wszystkie drobne elementy i akcesoria wewnątrz. Wybierz miskę o odpowiednim profilu oraz z dnem pokrytym gumową nakładką, a bezpiecznie umieścisz ją nawet karoserii auta, bez ryzyka uszkodzenia lakieru.

Nie widać usterki?

Jeśli trudno Ci dostrzec miejsce usterki, bo jest ukryty głęboko pod maską w trudno dostępnym miejscu, zaopatrz się w teleskopowe lusterka inspekcyjne, dzięki którym dostrzeżesz nieszczelności czy niepewne mocowania tam, gdzie nie można dostrzec ich gołym okiem. Możesz zaopatrzyć się również w modele lusterek z oświetleniem typu LED.

 

Gdy piszczy i skrzypi przydadzą się akcesoria samochodowe takie jak…

Co zrobić gdy metalowe elementy, ocierając się o siebie, wywołują piski lub skrzypienie? Jakie kosmetyki samochodowe pozwolą poluzować zapieczone lub zardzewiałe śruby? Najlepszym rozwiązaniem w takich sytuacjach jest preparat odrdzewiająco-penetrujący WD-40, który pełni także funkcję smaru oraz zabezpieczenia metali przed korozją.

Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Reklama