Coś na rozruch, czyli kiedy auto stanie – takie akcesoria samochodowe powinieneś ze sobą mieć
Rozładowany akumulator to niemiła niespodzianka, która najczęściej spotyka zmotoryzowanych w zimowe poranki. Z tą niekomfortową sytuacją należy liczyć się jednak przez cały rok, dlatego w każdym pojeździe powinny znaleźć się kable rozruchowe. Umożliwią one rozruch silnika z akumulatora zewnętrznego, czyli najczęściej z pojazdu sąsiada. Podczas zakupu kabli, pamiętaj o tym, by były one wykonane z linki miedzianej, która gwarantuje wysokie przewodnictwo prądu. Zwróć uwagę również na izolację – guma zapewni elastyczność w każdej temperaturze. Sprawdźmy, jakie jeszcze akcesoria samochodowe powinny znaleźć się w aucie.
Linki holownicze
Rozruchu spróbować można również podczas holowania, jednak częściej holowane auta trafiają do warsztatów. Linka holownicza również powinna znaleźć się w bagażniku każdego pojazdu. Ważne, żeby była odpowiednio długa (optymalna długość to około 4,5 metra), a także mocna i elastyczna. Podczas zakupu zwróć też uwagę na udźwig linki. Do holowania pojazdów osobowych najlepiej używać linek o udźwigu około 3-3,5 tony.
Drobnica, czyli bezpieczniki, o-ringi, spinki…
Drobne akcesoria samochodowe, takie jak bezpieczniki czy o-ringi to także niezbędne elementy, które mogą przydać się w najmniej spodziewanej chwili. Przepalony bezpiecznik może unieruchomić każdy podzespół, przez pojazd zwyczajnie nie ruszy. W każdym pojeździe może również dojść do różnego rodzaju rozszczelnień czy poluzowań. Dlatego w bagażniku zawsze miej ze sobą:
- bezpieczniki – chronią instalacje elektryczne przed uszkodzeniami, które powodowane są zbyt dużym natężeniem prądu (najlepiej sięgnij po zestawy zawierające bezpieczniki przeznaczone do prądu o różnym natężeniu),
- o-ringi – posłużą do uszczelniania różnych elementów (zaopatrz się w o-ringi odporne na kwasy, oleje oraz skrajnie różne temperatury),
- podkładki – wszędzie tam, gdzie dwa elementy połączone są ze sobą śrubą, potrzebne są podkładki, które przenoszą naprężenia ze śrub na korpusy, do których przylegają, dzięki czemu gwarantują stabilne mocowanie,
- sprężynki – konieczne mogą okazać się zarówno te, które pracują przy ściskaniu, jak i rozciąganiu,
- spinki – służą do mocowania różnych elementów wewnątrz pojazdu.
Jak nie pogubić drobnych elementów podczas naprawy?
Nakrętki, sprężynki czy metalowe o-ringi łatwo zgubić, dlatego warto wyposażyć się w magnetyczne miski, które bezpiecznie utrzymają wszystkie drobne elementy i akcesoria wewnątrz. Wybierz miskę o odpowiednim profilu oraz z dnem pokrytym gumową nakładką, a bezpiecznie umieścisz ją nawet karoserii auta, bez ryzyka uszkodzenia lakieru.
Nie widać usterki?
Jeśli trudno Ci dostrzec miejsce usterki, bo jest ukryty głęboko pod maską w trudno dostępnym miejscu, zaopatrz się w teleskopowe lusterka inspekcyjne, dzięki którym dostrzeżesz nieszczelności czy niepewne mocowania tam, gdzie nie można dostrzec ich gołym okiem. Możesz zaopatrzyć się również w modele lusterek z oświetleniem typu LED.
Gdy piszczy i skrzypi przydadzą się akcesoria samochodowe takie jak…
Co zrobić gdy metalowe elementy, ocierając się o siebie, wywołują piski lub skrzypienie? Jakie kosmetyki samochodowe pozwolą poluzować zapieczone lub zardzewiałe śruby? Najlepszym rozwiązaniem w takich sytuacjach jest preparat odrdzewiająco-penetrujący WD-40, który pełni także funkcję smaru oraz zabezpieczenia metali przed korozją.