Atak hakerski powodem rozpoczęcia wojny. USA i UE oskarżają Rosję!

Stany Zjednoczone oraz Unia Europejska wierzą, że atak hakerski na infrastrukturę sieci rządowych i w sektorze prywatnym na Ukrainie, był oficjalnym rozpoczęciem ataku Rosji na ten kraj.

Atak hakerski powodem rozpoczęcia wojny na Ukrainie

Mogłoby się wydawać, że rozpoczęciem ataku Rosji na Ukrainę było wjechanie wojsk Federacji Rosyjskiej na ziemie swojego sąsiada. Stany Zjednoczone oraz Unia Europejska sądzą inaczej i oficjalnie oskarżyły Rosję o serię niszczycielskich ataków malware skierowanych w sieci rządowe Ukrainy i sektory prywatne. Wszystko miało rozpocząć się 24 lutego, godzinę przed inwazją wojsk rosyjskich na Ukrainę. Atak hakerski ma być oficjalnym powodem rozpoczęcia wojny.

Igrzyska Olimpijskie ataki hakerskie facebook apple discord atak hakerski
Atak hakerski powodem rozpoczęcia wojny. USA i UE oskarżają Rosję!

Przeczytaj także: Elon Musk zagrożony? Rosja grozi miliarderowi za pomoc Ukrainie!

Godzinę przed atakiem wojskowym serwery serwisu Viasat miały problem z poprawnym działaniem. Jak się później okazało, ataki hakerskie trwale zniszczyły tysiące terminali satelitarnych. Tym sposobem Rosja chciała zakłócić łączność ukraińskiego wojska oraz sektora cywilnego, tak, aby Ukraina nie mogła swobodnie komunikować się między sobą w momencie ataku Rosji. Wielka Brytania zauważyła, że atak ten dotknął również środkowoeuropejskich użytkowników sieci oraz farmy wiatrowe.

USA i UE oficjalnie oskarżają Rosję

Atak hakerski Rosjan nie rozpoczął się jednak 24 lutego, ponieważ już w styczniu ukraińskie strony internetowe były regularnie niszczone przez złośliwe oprogramowanie lub przenoszone w tryb offline. Co więcej, rosyjscy cyberszpiedzy mieli także umieszczać złośliwe kody, których zadaniem było niszczenie danych na ukraińskich komputerach. Sekretarz stanu USA, Antony Blinken wydał oświadczenie, w którym możemy przeczytać, że „rosyjscy wojskowi operatorzy użyli wiele rodzajów szkodliwych programów typu „wiper”, w tym również WhisperGate”, aby skutecznie zniszczyć sieci rządu ukraińskiego i sektora prywatnego”.

WhisperGate jest destrukcyjnym oprogramowaniem, którego zadaniem jest uszkodzenie głównego rekordu rozruchowego systemu Windows, wyświetlanie fałszywych żądań okupów oraz szyfrowanie dokumentów, których zmian nie da się cofnąć. Grupa hakerów powiązana z rosyjskim wojskowym wywiadem, Ghostwriter, zaczęła używać tego oprogramowania już 15 stycznia.

USA i Unia Europejska mają podjąć stanowcze kroki w kontekście działań Rosji. Nie ma jednak szczegółów.

Źródło: Reuters/Fot. Pexels

Dołącz do newslettera

Popularne artykuły

Jak przygotować samochód do zimy 2022/23? Poradnik

Zima zbliża się wielkimi krokami. Każdego dnia robi się...

Płaci leasing BMW, a auto stoi od dwóch lat! Wszystko przez brak części!

Kryzys na motoryzacyjnym rynku globalnym sprawił, że nie tylko...

Fallout 76 za darmo! Do kiedy i jak odebrać?

Każdy zainteresowany tematem gier wideo pamięta, jak wyglądała premiera...

Promocja Circle K na paliwo nadal trwa. Jak odebrać rabat?

Większość stacji paliwowych wycofało już swoje rabaty na paliwo,...

UOKiK wygrywa w sądzie z właścicielem sieci Biedronka

Sąd podtrzymał decyzję UOKiK odnośnie kary 115 milionów złotych...
Karol Snopek
Karol Snopek
Sport i nowe technologie to dziedziny, w których czuję się najlepiej. Nie widzę świata poza Boston Celtics i tym co dzieje się w NBA. Wielki fan J. Cole i muzyki spod gatunku R'n'B!

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj