Stany Zjednoczone oraz Unia Europejska wierzą, że atak hakerski na infrastrukturę sieci rządowych i w sektorze prywatnym na Ukrainie, był oficjalnym rozpoczęciem ataku Rosji na ten kraj.
Atak hakerski powodem rozpoczęcia wojny na Ukrainie
Mogłoby się wydawać, że rozpoczęciem ataku Rosji na Ukrainę było wjechanie wojsk Federacji Rosyjskiej na ziemie swojego sąsiada. Stany Zjednoczone oraz Unia Europejska sądzą inaczej i oficjalnie oskarżyły Rosję o serię niszczycielskich ataków malware skierowanych w sieci rządowe Ukrainy i sektory prywatne. Wszystko miało rozpocząć się 24 lutego, godzinę przed inwazją wojsk rosyjskich na Ukrainę. Atak hakerski ma być oficjalnym powodem rozpoczęcia wojny.
Przeczytaj także: Elon Musk zagrożony? Rosja grozi miliarderowi za pomoc Ukrainie!
Godzinę przed atakiem wojskowym serwery serwisu Viasat miały problem z poprawnym działaniem. Jak się później okazało, ataki hakerskie trwale zniszczyły tysiące terminali satelitarnych. Tym sposobem Rosja chciała zakłócić łączność ukraińskiego wojska oraz sektora cywilnego, tak, aby Ukraina nie mogła swobodnie komunikować się między sobą w momencie ataku Rosji. Wielka Brytania zauważyła, że atak ten dotknął również środkowoeuropejskich użytkowników sieci oraz farmy wiatrowe.
USA i UE oficjalnie oskarżają Rosję
Atak hakerski Rosjan nie rozpoczął się jednak 24 lutego, ponieważ już w styczniu ukraińskie strony internetowe były regularnie niszczone przez złośliwe oprogramowanie lub przenoszone w tryb offline. Co więcej, rosyjscy cyberszpiedzy mieli także umieszczać złośliwe kody, których zadaniem było niszczenie danych na ukraińskich komputerach. Sekretarz stanu USA, Antony Blinken wydał oświadczenie, w którym możemy przeczytać, że „rosyjscy wojskowi operatorzy użyli wiele rodzajów szkodliwych programów typu „wiper”, w tym również WhisperGate”, aby skutecznie zniszczyć sieci rządu ukraińskiego i sektora prywatnego”.
WhisperGate jest destrukcyjnym oprogramowaniem, którego zadaniem jest uszkodzenie głównego rekordu rozruchowego systemu Windows, wyświetlanie fałszywych żądań okupów oraz szyfrowanie dokumentów, których zmian nie da się cofnąć. Grupa hakerów powiązana z rosyjskim wojskowym wywiadem, Ghostwriter, zaczęła używać tego oprogramowania już 15 stycznia.
USA i Unia Europejska mają podjąć stanowcze kroki w kontekście działań Rosji. Nie ma jednak szczegółów.
Źródło: Reuters/Fot. Pexels