Polska szykuje się na ewentualność zbrojnego konfliktu, dlatego też specjaliści z różnych dziedzin dostali wezwanie do wojska. Jeśli pracujesz w tym zawodzie, wkrótce może ono trafić do Ciebie. Kto dostanie powołanie?
Pracujesz w tym zawodzie? Wkrótce powoła Cię wojsko
Żyjemy w czasach, w których konflikty wojenne są nie do pomyślenia, jednak są one rzeczywistością. Wojna na Ukrainie, czy konflikt palestyńsko-izraelski sprawia, że trzeba być gotowym na najgorsze, zwłaszcza że Polska graniczy z Rosją i Białorusią. Dlatego też polski rząd mobilizuje wojsko, a konkretni specjaliści otrzymali wezwanie do wojska.
Przeczytaj także: 14-latek ukradł 75 tys. zł! Zamawiał telefony na cudze dane!
Jeśli pracujesz w IT, to możesz takiego powołania się spodziewać. Jak informuje portal Bankier.pl, pierwsi pracownicy z branży IT dostali swoje powołania. Wśród nich można znaleźć m.in. operatorów dronów czy programistów. W regionalnych ośrodkach rekrutacji nadawane są przydziały mobilizacyjne oraz karty mobilizacyjne.
Żołnierzy rezerwy, których w pierwszej kolejności przewiduje się powołać do służby wojskowej pełnionej w razie ogłoszenia mobilizacji i w czasie wojny, przeznacza się do tej służby przez nadanie w czasie pokoju przydziału mobilizacyjnego na stanowiska służbowe lub do pełnienia funkcji wojskowych, które są określone w etacie jednostki wojskowej i występują w czasie wojny.
Dziennik Ustaw, Art. 531
Kto jeszcze może dostać wezwanie do wojska?
Pracownicy branży IT to jedno, jednak jak informuje Interia, wezwanie do siedziby rekrutacji mogą dostać także osoby z innych zawodów. Mowa tutaj o kucharzach, osobach wykonujących zawody medyczne, weterynaryjne, morskie i lotnicze. Wojsko obecnie potrzebuje także rehabilitantów, psychologów, informatyków, diagnostów laboratoryjnych, radiologów, nawigatorów, teleinformatyków i tłumaczy.
Warto zaznaczyć, że osoby, które dostały wezwanie do wojska, a posiadają umowę o pracę lub umowę o zlecenie, mogą ubiegać się o prawo do rekompensaty za utracony dzień pracy. Jej wysokość ustalana jest na podstawie najniższej krajowej, która obowiązywała w poprzednim roku, czyli w 2023. Rekompensata nie bierze pod uwagę prawdziwych zarobków, dlatego też w niektórych przypadkach, wezwane osoby, mogą stracić kilkaset złotych.
Według prawa określona grupa osób jest wyłączona z przyznawania przydziałów mobilizacyjnych. Kto?
Pracowniczych przydziałów mobilizacyjnych nie nadaje się osobom, które:
1) nie ukończyły 18 lat życia;
2) ukończyły 60 lat życia, z wyjątkiem osób zatrudnionych w jednostce wojskowej albo komórce organizacyjnej, które wyraziły zgodę na nadanie im tego przydziału;
3) posiadają nadany przydział mobilizacyjny;
4) są sędziami, asesorami sądowymi lub prokuratorami;
5) są funkcjonariuszami Policji, Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego, Agencji Wywiadu, Centralnego Biura Antykorupcyjnego, Służby Ochrony Państwa, Straży Granicznej, Służby Więziennej, Państwowej Straży Pożarnej, Straży Ochrony Kolei, Straży Marszałkowskiej, Służby Celno-Skarbowej lub pracownikami specjalistycznych uzbrojonych formacji ochronnych w jednostkach organizacyjnych podległych, podporządkowanych lub nadzorowanych przez ministrów, kierowników urzędów centralnych, wojewodów, Prezesa Narodowego Banku Polskiego oraz Krajową Radę Radiofonii i Telewizji;
6) są wyłączone od obowiązku pełnienia służby wojskowej w razie ogłoszenia mobilizacji i w czasie wojny;
7) zostały uznane za trwale lub długotrwale niezdolne do pracy w gospodarstwie rolnym na podstawie ustawy z dnia 20 grudnia 1990 r. o ubezpieczeniu społecznym rolników lub za całkowicie niezdolne do pracy oraz samodzielnej egzystencji albo całkowicie niezdolne do pracy na podstawie ustawy z dnia 17 grudnia 1998 r. o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych lub zaliczone do osób o znacznym stopniu niepełnosprawności albo umiarkowanym stopniu niepełnosprawności w rozumieniu ustawy z dnia 27 sierpnia 1997 r. o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych.