84
Views

Już na wstępie ktoś może powiedzieć: “nic nowego, przecież to oczywiste”. Racja, jednak warto zauważyć, jak wielkie wzrosty sprzedaży generują marki z Kraju Środka. Chińskie smartfony sprzedają się na tyle dobrze, że w przypadku danych za ubiegły rok można przeanalizować, że siedem z dziesięciu największych firm pochodzi właśnie z Chin.

Wystarczy zobaczyć statystyki. W 2015 roku chińscy producenci sprzedali 336,7 mln sztuk smartfonów, z kolei w 2019 sprzedaż wynosiła 683,3 mln sztuk. Co ciekawe, od wielu lat liderem sprzedażowym jest Samsung. Według wielu analiz w przyszłym, 2021 roku może on się stać numerem jeden. Według ekspertów z Komorkomat.pl zaskakuje nie tylko to, jak marki z Kraju Środka starają się “zalać” światowe rynki swoimi produktami. Interesująco wygląda również rozwój takich przedsiębiorstw.

Chińskie smartfony zalewają światowe rynki

Chińskie smartfony już dawno wyprzedziły produkty Apple, które przecież… też są produkowane w Chinach

Wielu z największych producentów z Chin (mowa tutaj także o submarkach. Przykładem może być Huawei z submarką Honor) powstało w przeciągu ostatnich dwudziestu lat, dlatego też nie mówimy o firmach z wieloletnią historią. Najstarszą marką jest Lenovo, które powstało w 1984 roku, z kolei Huawei powstał w 1987. Zostając przy przedsiębiorstwach znanych w Polsce Xiaomi pochodzi z 2010 roku, a OnePlus z 2013. Ogólnie, średni wiek takich firm wynosi szesnaście lat. Jeśli chodzi o średnią wszystkich najbardziej znanych przedsiębiorstw z innych krajów mówimy o 77 latach. Mowa o takich firmach jak Samsung, Apple, LG, Motorola, Sony, Nokia, czy HTC.

Najpopularniejsze smartfony w Polsce

Raczej nikogo nie zdziwi to, że Xiaomi oraz Huawei mają prawie 60% polskiego rynku. To, co jednak zaskakuje to fakt, że Xiaomi zaczęło oficjalną sprzedaż w naszym kraju dopiero na początku 2017 roku. Patrząc na bieżący rok, marka ta już po pierwszych trzech miesiącach może pochwalić się 31% udziałem rynku.

Chińskie smartfony zalewają światowe rynki
Chińskie smartfony zalewają światowe rynki

Jakie smartfony kupują Polacy?

Tak naprawdę lubimy smartfony budżetowe, aczkolwiek rodacy są skłonni wydawać sporo pieniędzy na tego typu gadżety. Potwierdzeniem niech będzie 9% udział marki Apple, która przecież oferuje głównie drogie modele. Wyjątkiem, o ile można tak powiedzieć jest iPhone SE 2020, jednak i ten model wyceniono powyżej 2000 zł.

Przykładowo, średnio w 2017 roku wydawaliśmy 1100 zł, z kolei w pierwszej połowie 2019 już 1230 zł. Tak czy inaczej, bardzo mocno polubiliśmy Xiaomi, które cały czas odnotowuje wzrosty. Z kolei Samsung, dotychczas lider w naszym kraju generuje znaczne spadki, co widać na wykresie.

Kategoria artykułu
Ciekawostki · Nowe technologie
Daniel Laskowski

Jestem pomysłodawcą magazynu, który właśnie przeglądasz. Miałem okazję pisać treści dla wielu portali internetowych, a także gazet. Interesuję się nowymi technologiami, motoryzacją (przede wszystkim samochodami, chociaż coraz mocniej patrzę w kierunku motocykli typu bobber) oraz muzyką. Nie skupiam się jednak na jednym gatunku. Słucham zarówno jazzu, jak i muzyki elektronicznej. Na łamach MenWorld.pl zajmuję się zarówno tworzeniem treści, jak i zarządzaniem całym portalem.

Możliwość opublikowania komentarza wyłączona.