Co zrobić gdy spotkamy nietrzeźwego kierowcę na drodze? Według raportu, 44% mężczyzn wie, jakie ma prawa i obowiązki w takiej sytuacji. 20% ankietowanych poinformowało również, że powstrzymało pijanego kierowcę. Mowa o badaniu opinii, które przygotowano w ramach szóstej edycji programu „Trzeźwo myślę” za kółkiem. Warto przypomnieć, że 25 lipca obchodzimy dzień bezpiecznego kierowcy.
Przypomnijmy, jeśli zauważycie, że osoba, która prowadzi auto może być pod wpływem alkoholu, koniecznie spróbujcie ją zatrzymać by nie spowodowała wypadku. Analizując dalej badanie opinii, 72% mężczyzn przyznało, że powstrzymało kierowcę od jazdy po alkoholu. Niestety, aż 28% osób nie wiedziałoby co zrobić w takiej sytuacji. A przecież sprawcę można, a wręcz należy czym prędzej zatrzymać – zarówno, gdy próbuje wsiąść do auta, jak i wtedy, gdy już jedzie samochodem. Oczywiście, zatrzymanie obywatelskie nie jest obowiązkiem, aczkolwiek patrząc na ten temat pod kątem moralnym, powinniśmy przynajmniej powiadomić o tym policję. Nawet jeśli okaże się, że dana osoba jest trzeźwa, my będziemy mieli „spokojne sumienie”. Dodam jeszcze, że może i nie musimy zatrzymywać potencjalnego nietrzeźwego, jednak obowiązkiem jest pomoc ofiarom wypadku drogowego.
Co zrobić gdy spotkamy nietrzeźwego kierowcę na drodze?
– Jeśli widzimy, że ktoś siada za kierownicę będąc nietrzeźwym, możemy, ale nie mamy obowiązku, aktywnie mu w tym przeszkodzić. Jeśli zdecydujemy się interweniować, lepiej zachowajmy zdrowy rozsądek i trzeźwo oceńmy szansę powodzenia takiej „akcji”. Przede wszystkim bądźmy ostrożni i jak najszybciej skontaktujmy się z policją – mówi Marek Konkolewski, ekspert ds. ruchu drogowego. Powszechnie wiadomo, że prowadzenie auta po spożyciu alkoholu to zła i nieodpowiedzialna decyzja a czasami do tych smutnych statystyk przyczyniają się pasażerowie, którzy dają „ciche przyzwolenie” na takie zachowanie – dodaje ekspert.
Nigdy nie siadaj za kierownicę, jeśli piłeś alkohol
Niestety, aż 21% ankietowanych przyznało się, że prowadziło auto wtedy, gdy nie nie było w stu procentach pewnych co do swojej trzeźwości. Na szczęście, 79% (powinno być 100%) mężczyzn zadeklarowało, że nie prowadzi auta pod wpływem alkoholu.
– Jeśli byliśmy dzień wcześniej na imprezie, czujemy się dobrze, ale nie jesteśmy pewni czy jesteśmy trzeźwi, nie ryzykujmy wsiadania „za kółko”. W takich sytuacjach skorzystajmy z policyjnego alkomatu na najbliższym komisariacie. Pamiętajmy jednak, żeby udać się na taką weryfikację stanu trzeźwości pieszo lub taksówką – komentuje Marek Konkolewski, ekspert ds. ruchu drogowego, ambasador programu „Trzeźwo myślę”.
Co zrobić gdy spotkamy nietrzeźwego kierowcę na drodze? Trzeźwo myślę
Już od pięciu lat realizowany jest program edukacyjno-społeczny „Trzeźwo myślę”, który ma przede wszystkim cel – „zero nieodpowiedzialnej konsumpcji alkoholu”. Wszystko to wpisuje się w strategię popularnego przedsiębiorstwa – Grupy Carlsberg. „Rozmawiamy” już o szóstej edycji programu, która koncentruje się na edukacji kierowców, a także pasażerów. Działanie ma na celu zmniejszenie liczby wypadków, które powodują kierowcy pod wpływem alkoholu.
– Grono ambasadorów tegorocznej odsłony programu „Trzeźwo Myślę” to eksperci, którzy aktywnie uczestniczą w podnoszeniu bezpieczeństwa na drodze – jako instruktorzy, egzaminatorzy, kierowcy czy pasażerowie. W filmach, dzielą się wskazówkami i wiedzą na temat tego jak trzeźwo myśleć „za kółkiem” lub jako pasażer. Jestem przekonana, że ich doświadczenie, autorytet oraz udzielone porady pomogą podjąć prawidłowe decyzje i uniknąć wielu ryzykownych sytuacji na drodze – mówi Teresa Aldea, kierownik ds. zrównoważonego rozwoju, Carlsberg Polska.
W ramach szóstej edycji „trzeźwo myślę” będziemy mogli zobaczyć trzy filmy edukacyjne, a także działania w mediach społecznościowych. Szczegóły na temat akcji można znaleźć na stronie Carslberg. Zachęcamy również do lektury naszych artykułów z kategorii motoryzacja.