110
Views

Warto pamiętać, że przestrzeganie przed jazdą po pijanemu to nie tylko slogany i grożenie surowymi konsekwencjami prawnymi – alkohol faktycznie wpływa fatalnie na umiejętność prowadzenia pojazdu. Prześledźmy kilka kluczowych dla kierowcy obszarów, w których napoje procentowe obniżają znacząco jego możliwości.

Wzrok

Alkohol zaburza widzenie obwodowe, zwane też peryferyjnym, czyli wszystko to, co zobaczyć możemy „kątem oka”. Podczas prowadzenia pojazdu to właśnie ta część widzenia odpowiada za rejestrowanie znaków drogowych, świateł czy tego, co dzieje się na poboczu – na przykład, czy do przejścia przez ulicę przygotowuje się pieszy lub z bocznej drogi wyjeżdża samochód. W przypadku silniejszego upojenia widziany przez nas obraz jest rozmazany, a w skrajnych przypadkach widzimy podwójnie, co na drodze niemal na pewno musi skończyć się tragedią.

Koordynacja ruchowa

Prowadzenie samochodu wymaga najczęściej koordynacji głowy oraz obydwu nóg i rąk, więc jej zaburzenia spowodowane spożyciem alkoholu narażają kierowcę i wszystkich dookoła na ogromne niebezpieczeństwo. Przy jednoczesnym przyspieszaniu, zmianie biegu, delikatnym skręcaniu kierownicą i obracaniu głowy, żeby spojrzeć w lusterko, dobra koordynacja jest po prostu niezbędna.

Czas reakcji

Jest on po spożyciu alkoholu dłuższy, a w efekcie informacje i polecenia płynące z mózgu do kończyn (i w drugą stronę) również są opóźnione. O ile zagapienie się z wrzuceniem biegu nie jest zazwyczaj poważne w skutkach (poza tymi dla silnika pojazdu), to naciśnięcie pedału hamulca nawet o pół sekundy później może już skończyć się tragedią.

Skupienie

Silnie związane jest ono z czasem reakcji. Po spożyciu alkoholu wzrasta szansa, że kierowca zamyśli się, zagapi w jakiś punkt na drodze czy tak mocno pochłonie go rozmowa z pasażerem, że zbyt późno dostrzeże pojawiające się na drodze zagrożenie.

Zdolność oceny sytuacji

Każdy, komu zdarzyło się kiedyś zbyt dużo wypić, zna ten głos w głowie mówiący, że pomimo dużej ilości wypitego alkoholu, „czuję się przecież świetnie”. To samo zaburzenie zdolności oceny sytuacji włącza się u osoby pijanej także w samochodzie i podpowiada, że jadący z naprzeciwka TIR jest przecież bardzo daleko i spokojnie zdąży wyprzedzić.

Wiemy, że zdecydowana większość z naszych czytelników to ludzie rozsądni, którzy nie jeżdżą po alkoholu. Jeżeli jednak zdarza Ci się spożywać alkohol czy inne używki, gdy nie jesteś zmotoryzowany, wypełnij quiz na www.melanż.tv i dowiedz się, jakim typem melanżowicza jesteś, jak ograniczać szkody związane z używaniem substancji odurzających, oraz gdzie znaleźć wsparcie, jeżeli imprezowanie wymknie się spod kontroli. 

 Co dzieje się z twoim organizmem, gdy prowadzisz samochód po alkoholu?

Kategoria artykułu
Ciekawostki
Daniel Laskowski

Jestem pomysłodawcą magazynu, który właśnie przeglądasz. Miałem okazję pisać treści dla wielu portali internetowych, a także gazet. Interesuję się nowymi technologiami, motoryzacją (przede wszystkim samochodami, chociaż coraz mocniej patrzę w kierunku motocykli typu bobber) oraz muzyką. Nie skupiam się jednak na jednym gatunku. Słucham zarówno jazzu, jak i muzyki elektronicznej. Na łamach MenWorld.pl zajmuję się zarówno tworzeniem treści, jak i zarządzaniem całym portalem.

Możliwość opublikowania komentarza wyłączona.