Barki na rynku półprzewodników odbijają się nie tylko na producentach elektroniki, ale również samochodów. Ford ogłosił, że produkcja w kilku fabrykach w Stanach Zjednoczonych, Meksyku i Kanadzie zostanie zatrzymana z powodu braku tych kluczowych elementów. 

Ford zamyka produkcję w trzech krajach

Sytuacja na rynku półprzewodników nie jest kolorowa. Producenci muszą ograniczać swoje linie produkcyjne, ponieważ fabryki półprzewodników nie wyrabiają z produkcją. Na całą tę sytuację negatywnie wpływa również kwestia problemów z łańcuchem dostaw. Ford właśnie ogłosił, że przerwie produkcję w kilku fabrykach. 

Przeczytaj także: Alfa Romeo Tonale w końcu zaprezentowana!

Brak półprzewodników mocno odbił się również na producentach samochodów. Wielu z nich zamyka swoje fabryki i czeka, aż sytuacja na rynku ulegnie stabilizacji. Takimi producentami jest Dacia i Jaguar, a teraz do tego grona dołącza Ford. Producent planuje zawiesić produkcję samochodów w fabrykach znajdujących się na terenie USA, Kanady i Meksyku. 

Wszystkiemu winna sytuacja na rynku półprzewodników

Rzecznik prasowy marki w wywiadzie dla Reuter przyznał, że cała produkcja w fabryce w Chicago w stanie Michigan i Cuautitlán w Meksyku zostanie całkowicie zawieszona. Ford zawiesi także produkcję modeli F-150 w Kansas City. Na jednej linii produkcyjnej produkowane będą jedynie samochody dostawcze Transit. 

ford
Ford zamyka produkcję. Powodem brak półprzewodników

Co więcej, producent planuje pracę na jedną zmianę i skrócenie czasu pracy w takich fabrykach jak Dearborn, Kentucky i Louisville. Ford poinformował również, że nie będzie można brać już nadgodzin w fabryce znajdującej się w Oakville w Kanadzie. Brak półprzewodników mocno namieszał na rynku. Wszyscy liczą, że wkrótce sytuacja się ustabilizuje i wszystko wróci do normy. Najczarniejszy scenariusz przewiduje, że sytuacja wróci do normy w 2023 roku. 

Źródło: Reuters