144
Views

Fotel Toyoty dostosowuje się do sylwetki

Zmiana kształtu jest możliwa dzięki zastąpieniu zwartego oparcia zestawem trzystu niezależnych, ruchomych bloczków z elastomeru. W obecnej, prototypowej formie należy wprowadzić do komputera dane o wzroście pasażera i ocenić wizualnie jego sylwetkę. Program dostosowuje na tej podstawie układ poszczególnych bloczków. W przyszłości system będzie sam skanował wzrost i kształt ciała pasażera i automatycznie formował oparcie według jego indywidualnych potrzeb. Może do tego służyć kamera, rejestrująca sylwetkę pasażera, kiedy ten będzie się zbliżał do samochodu. Jednak najlepszym rozwiązaniem będzie samoczynne dostosowywanie się pozycji poszczególnych bloczków do nacisku, kiedy pasażer usiądzie.

Ten fotel Toyoty dostosuje kształt do twojej sylwetki

Toyota obecnie pracuje nad aplikacją na telefon, która przekaże dane o wymiarach i sylwetce użytkownika do komputera sterującego fotelem w samochodzie. W ten sposób każdy fotel może szybko dostosować swój kształt do konkretnej osoby, dzięki identyfikacji jej telefonu oraz rozpoznaniu, na którym miejscu – pasażera czy kierowcy – tym razem zamierza usiąść. Zdaniem Toyoty, Vody będzie nie tylko wygodny, ale także będzie mógł służyć do relaksu. Niewielkie rozmiary poszczególnych bloczków powodują, że mogą punktowo uciskać plecy, oferując precyzyjny masaż.

Ten fotel Toyoty dostosuje kształt do twojej sylwetki

Prace nad wynalazkiem trwają, dając ogromne możliwości rozwoju w różnych kierunkach. Miejmy nadzieję, że w dalszych pracach bloczkowa konstrukcja zostanie zastosowana także do siedziska i że już niedługo takie fotele trafią do oferty seryjnych samochodów.

 

 

Tagi:
· · ·
Kategoria artykułu
Ciekawostki
Daniel Laskowski

Jestem pomysłodawcą magazynu, który właśnie przeglądasz. Miałem okazję pisać treści dla wielu portali internetowych, a także gazet. Interesuję się nowymi technologiami, motoryzacją (przede wszystkim samochodami, chociaż coraz mocniej patrzę w kierunku motocykli typu bobber) oraz muzyką. Nie skupiam się jednak na jednym gatunku. Słucham zarówno jazzu, jak i muzyki elektronicznej. Na łamach MenWorld.pl zajmuję się zarówno tworzeniem treści, jak i zarządzaniem całym portalem.

    Możliwość opublikowania komentarza wyłączona.