Fotowoltaika czy turbiny wiatrowe? Co jest lepszym wyborem?
103
Views

Za jakiś czas ma wystartować nowy program dopłat Mój Prąd 6.0. Wiele osób zastanawia się nad skorzystaniem z dotacji. Wcale mnie to nie dziwi – koszt prądu ma znacznie wzrosnąć. Warto jednak zastanowić się, które rozwiązanie będzie lepsze – fotowoltaika czy turbiny wiatrowe? Zapytaliśmy o to eksperta.

Fotowoltaika czy turbiny wiatrowe? Co jest lepszym wyborem?
Fotowoltaika czy turbiny wiatrowe? Co jest lepszym wyborem?

Maciej Czapla jest ekspertem Woltair. Przedsiębiorstwo to pojawiło się wiele razy na łamach naszego magazynu. Firma zajmuje się sprzedażą, instalację oraz serwisem źródeł ciepła i prądu. Mam na myśli pompy ciepła czy urządzenia fotowoltaiczne. Woltair zajmuje się również pomocą w pozyskiwaniu dotacji oraz finansowania na zakup technologii. Misją przedsiębiorstwa jest przyspieszenie transformacji energetycznej w budownictwie mieszkaniowym.

Instalacja turbin wiatrowych to proces zdecydowanie bardziej skomplikowany od instalacji paneli fotowoltaicznych. 

Na wydajność turbin wiatrowych wpływają trzy główne czynniki:

Moc turbiny wiatrowej: To kluczowy element. Największe elektrownie wiatrowe do zabudowań mieszkalnych mają moc do 50 kW. Przydomowe elektrownie wiatrowe charakteryzują się stosunkowo niską mocą, ale wystarcza, aby znacznie obniżyć zapotrzebowanie na dostawy prądu z sieci. Turbina wiatrowa może pokryć część zapotrzebowania gospodarstwa domowego na energię elektryczną.

Warunki pogodowe na danym terenie: Oczywiście, nie mamy wpływu na pogodę ani liczbę wietrznych dni w roku. W miejscach, gdzie często wieje wiatr, przydomowa elektrownia wiatrowa może dostarczyć taniej i czystej energii elektrycznej. W Polsce najbardziej optymalne miejsca na montaż to strefa nadbałtycka.

Wysokość turbiny i ukształtowanie terenu: Wybór odpowiedniej lokalizacji jest ważny. Im wyżej postawimy turbinę wiatrową, tym lepiej wykorzystamy wiatr. Teren o otwartej przestrzeni bez przeszkód (np. drzew) również wpłynie na efektywność elektrowni wiatrowej.

Sprawdź również zmiany w programie Mój Prąd 6.0!

Fotowoltaika czy turbiny wiatrowe? Co jest lepszym wyborem?
Fotowoltaika czy turbiny wiatrowe? Co jest lepszym wyborem?

Czy do montażu przydomowej turbiny wiatrowej potrzebne są zezwolenia ?

Zgodnie z wytycznymi, jeśli zamontujemy turbinę wiatrową bezpośrednio do konstrukcji nośnej budynku, nie będziemy musieli uzyskiwać dodatkowych zezwoleń. Wymogiem jest, by jej wysokość nie przekroczyła 3 metrów ponad dach – wtedy nie będzie wymagane ani pozwolenie, ani zgłoszenie. Jeśli jednak wysokość turbiny przekroczy 3 metry, konieczne będzie zgłoszenie takiej inwestycji w urzędzie miasta lub gminy. Inne procedury obowiązują w przypadku elektrowni wiatrowej na oddzielnym fundamencie. Taka elektrownia jest traktowana jako obiekt budowlany i wymaga pozwolenia na budowę oraz pozwolenia na użytkowanie. Warto również pamiętać, że przydomowe elektrownie wiatrowe nie mogą być wyższe niż 30 metrów.

Fotowoltaika czy turbiny wiatrowe? Co jest lepszym wyborem?
Fotowoltaika czy turbiny wiatrowe? Co jest lepszym wyborem?

Koszt przydomowej turbiny wiatrowej

Koszt całkowity instalacji 5kW z montażem i osprzętem oscyluje w okolicach 70 000 zł brutto. Na tę cenę składa się turbina, przetwornica, okablowanie , montaż i odpowiednie zgłoszenia. Jest to kwota znacząca, biorąc pod uwagę, że instalacje fotowoltaiczne o podobnej mocy można zakupić już za około 18 500 zł brutto, w zależności od konstrukcji dachu. Z instalacji PV jesteśmy też w stanie wyprodukować więcej energii (średnio 1000kWh/ z 1kWp mocy) 

Branża jest zgodna odnośnie tego, że turbiny wiatrowe nie stanowią zagrożenia dla instalacji fotowoltaicznych. Szacuje się, iż popyt na PV będzie stały i kształtuje się na poziomie 20-25 tys. przyłączeń do sieci w miesiącu. Popularność turbin wiatrowych nie jest w naszym kraju tak wysoka, pomimo wzrostu zainteresowania spowodowanego przede wszystkim ogłoszeniem nowego programu dotacji. Wiatraki mogą stanowić uzupełnienie dla instalacji fotowoltaicznych, a nie ich bezpośrednią konkurencję. Ze względu na bardzo wysoki koszt instalacji przydomowej turbiny wiatrowej, w przypadku technicznych możliwości dotyczących montażu paneli fotowoltaicznych, to właśnie to rozwiązanie powinno być bardziej rekomendowane.

Fotowoltaika czy turbiny wiatrowe? Co jest lepszym wyborem?
Fotowoltaika czy turbiny wiatrowe? Co jest lepszym wyborem?

Fotowoltaika czy turbiny wiatrowe? Porównanie

Instalacje fotowoltaiczneTurbiny wiatrowe
Tanie w zakupie – około 3500zł /1kWDrogie w zakupie- około 15000zł/kW
Dokładnie oszacowana produkcja roczna na poziomie około 1000kWh/rokProdukcja zmienna – uzależniona od ilości dni z dużym wiatrem – 500kWh – 1500kwh z 1 kW na rok
Bezobsługowe – brak ruchomych częściObsługowe – dużo elementów roboczych, które mogą ulec uszkodzeniu
Brak pozwoleń i zgód na montaż do 50kWW przypadku turbiny umieszczonej powyżej 3m dodatkowe pozwolenia i zgłoszenia
Są bezgłośneWydają dźwięki, szelest
Nie działają w nocyMogą pracować w nocy
W przypadku serwisu – duża ilość fachowców i części zamiennychW przypadku serwisu – mała ilość fachowców i części zamiennych
Porównanie instalacji fotowoltaicznych z turbinami wiatrowymi.

Autorem publikacji jest Woltair. Odpowiedzi na zadane pytania udzielił Maciej Czapla, product manager PV w Woltair.

Fotowoltaika czy turbiny wiatrowe? Co jest lepszym wyborem?
Fotowoltaika czy turbiny wiatrowe? Co jest lepszym wyborem?
Kategoria artykułu
Dom
Daniel Laskowski

Jestem pomysłodawcą magazynu, który właśnie przeglądasz. Miałem okazję pisać treści dla wielu portali internetowych, a także gazet. Interesuję się nowymi technologiami, motoryzacją (przede wszystkim samochodami, chociaż coraz mocniej patrzę w kierunku motocykli typu bobber) oraz muzyką. Nie skupiam się jednak na jednym gatunku. Słucham zarówno jazzu, jak i muzyki elektronicznej. Na łamach MenWorld.pl zajmuję się zarówno tworzeniem treści, jak i zarządzaniem całym portalem.

    Możliwość opublikowania komentarza wyłączona.