Za jakiś czas ma wystartować nowy program dopłat Mój Prąd 6.0. Wiele osób zastanawia się nad skorzystaniem z dotacji. Wcale mnie to nie dziwi – koszt prądu ma znacznie wzrosnąć. Warto jednak zastanowić się, które rozwiązanie będzie lepsze – fotowoltaika czy turbiny wiatrowe? Zapytaliśmy o to eksperta.
Maciej Czapla jest ekspertem Woltair. Przedsiębiorstwo to pojawiło się wiele razy na łamach naszego magazynu. Firma zajmuje się sprzedażą, instalację oraz serwisem źródeł ciepła i prądu. Mam na myśli pompy ciepła czy urządzenia fotowoltaiczne. Woltair zajmuje się również pomocą w pozyskiwaniu dotacji oraz finansowania na zakup technologii. Misją przedsiębiorstwa jest przyspieszenie transformacji energetycznej w budownictwie mieszkaniowym.
Instalacja turbin wiatrowych to proces zdecydowanie bardziej skomplikowany od instalacji paneli fotowoltaicznych.
Na wydajność turbin wiatrowych wpływają trzy główne czynniki:
Moc turbiny wiatrowej: To kluczowy element. Największe elektrownie wiatrowe do zabudowań mieszkalnych mają moc do 50 kW. Przydomowe elektrownie wiatrowe charakteryzują się stosunkowo niską mocą, ale wystarcza, aby znacznie obniżyć zapotrzebowanie na dostawy prądu z sieci. Turbina wiatrowa może pokryć część zapotrzebowania gospodarstwa domowego na energię elektryczną.
Warunki pogodowe na danym terenie: Oczywiście, nie mamy wpływu na pogodę ani liczbę wietrznych dni w roku. W miejscach, gdzie często wieje wiatr, przydomowa elektrownia wiatrowa może dostarczyć taniej i czystej energii elektrycznej. W Polsce najbardziej optymalne miejsca na montaż to strefa nadbałtycka.
Wysokość turbiny i ukształtowanie terenu: Wybór odpowiedniej lokalizacji jest ważny. Im wyżej postawimy turbinę wiatrową, tym lepiej wykorzystamy wiatr. Teren o otwartej przestrzeni bez przeszkód (np. drzew) również wpłynie na efektywność elektrowni wiatrowej.
Sprawdź również zmiany w programie Mój Prąd 6.0!
Czy do montażu przydomowej turbiny wiatrowej potrzebne są zezwolenia ?
Zgodnie z wytycznymi, jeśli zamontujemy turbinę wiatrową bezpośrednio do konstrukcji nośnej budynku, nie będziemy musieli uzyskiwać dodatkowych zezwoleń. Wymogiem jest, by jej wysokość nie przekroczyła 3 metrów ponad dach – wtedy nie będzie wymagane ani pozwolenie, ani zgłoszenie. Jeśli jednak wysokość turbiny przekroczy 3 metry, konieczne będzie zgłoszenie takiej inwestycji w urzędzie miasta lub gminy. Inne procedury obowiązują w przypadku elektrowni wiatrowej na oddzielnym fundamencie. Taka elektrownia jest traktowana jako obiekt budowlany i wymaga pozwolenia na budowę oraz pozwolenia na użytkowanie. Warto również pamiętać, że przydomowe elektrownie wiatrowe nie mogą być wyższe niż 30 metrów.
Koszt przydomowej turbiny wiatrowej
Koszt całkowity instalacji 5kW z montażem i osprzętem oscyluje w okolicach 70 000 zł brutto. Na tę cenę składa się turbina, przetwornica, okablowanie , montaż i odpowiednie zgłoszenia. Jest to kwota znacząca, biorąc pod uwagę, że instalacje fotowoltaiczne o podobnej mocy można zakupić już za około 18 500 zł brutto, w zależności od konstrukcji dachu. Z instalacji PV jesteśmy też w stanie wyprodukować więcej energii (średnio 1000kWh/ z 1kWp mocy)
Branża jest zgodna odnośnie tego, że turbiny wiatrowe nie stanowią zagrożenia dla instalacji fotowoltaicznych. Szacuje się, iż popyt na PV będzie stały i kształtuje się na poziomie 20-25 tys. przyłączeń do sieci w miesiącu. Popularność turbin wiatrowych nie jest w naszym kraju tak wysoka, pomimo wzrostu zainteresowania spowodowanego przede wszystkim ogłoszeniem nowego programu dotacji. Wiatraki mogą stanowić uzupełnienie dla instalacji fotowoltaicznych, a nie ich bezpośrednią konkurencję. Ze względu na bardzo wysoki koszt instalacji przydomowej turbiny wiatrowej, w przypadku technicznych możliwości dotyczących montażu paneli fotowoltaicznych, to właśnie to rozwiązanie powinno być bardziej rekomendowane.
Fotowoltaika czy turbiny wiatrowe? Porównanie
Instalacje fotowoltaiczne | Turbiny wiatrowe |
Tanie w zakupie – około 3500zł /1kW | Drogie w zakupie- około 15000zł/kW |
Dokładnie oszacowana produkcja roczna na poziomie około 1000kWh/rok | Produkcja zmienna – uzależniona od ilości dni z dużym wiatrem – 500kWh – 1500kwh z 1 kW na rok |
Bezobsługowe – brak ruchomych części | Obsługowe – dużo elementów roboczych, które mogą ulec uszkodzeniu |
Brak pozwoleń i zgód na montaż do 50kW | W przypadku turbiny umieszczonej powyżej 3m dodatkowe pozwolenia i zgłoszenia |
Są bezgłośne | Wydają dźwięki, szelest |
Nie działają w nocy | Mogą pracować w nocy |
W przypadku serwisu – duża ilość fachowców i części zamiennych | W przypadku serwisu – mała ilość fachowców i części zamiennych |
Autorem publikacji jest Woltair. Odpowiedzi na zadane pytania udzielił Maciej Czapla, product manager PV w Woltair.