Zmiany w programie Mój Prąd 6.0! Musisz również to posiadać!
126
Views

W lipcu możemy spodziewać się podwyżek cen energii. Co zrobić aby nasz budżet domowy nie był mocno obciążony przez planowaną zmianę cen? Wiele osób decyduje się na inwestycję w fotowoltaikę. Nasuwa się pytanie: czy warto czekać na start programu Mój Prąd 6.0? Przeanalizujmy to.

Zmiany w programie Mój Prąd 6.0! Musisz również to posiadać!
Zmiany w programie Mój Prąd 6.0! Musisz również to posiadać!

Zdecydowałeś się – chcesz zamontować fotowoltaikę. Wolałbyś jednak, aby inwestycja nie nadwyrężała Twojego budżetu domowego. Co robić? Czekać na kolejną edycję programu Mój Prąd czy jednak nie? Szósta edycja to przede wszystkim 400 milionów złotych dofinansowania. Osoba, która zdecyduje się na montaż paneli i magazynu energii może liczyć na 50% zwrotu całej inwestycji. To oznacza, że z programu skorzysta kilkanaście tysięcy gospodarstw domowych. Jedno jest pewne – Mój Prąd cieszy się dużym zainteresowaniem, dlatego jeśli chcesz skorzystać z programu, lepiej nie zwlekaj.

Czy warto czekać na start programu Mój Prąd 6.0? Ekspert wyjaśnia

Na chwilę obecną nie wiemy kiedy startuje nabór wniosków do najnowszej edycji programu. Nie ma jeszcze jego szczegółów. Przez to wielu inwestorów woli poczekać do momentu startu i dopiero wtedy złoży wniosek o dotację. Czy słusznie? Kwestię tą wyjaśnia Maciej Czapla z przedsiębiorstwa Woltair.

Oczywiście jest to indywidualna decyzja każdego z konsumentów, determinowana przez różne czynniki. O czym jednak warto pamiętać to fakt, że mamy teraz najlepszy okres w roku, tj. wiosenno-letni, na instalację paneli. Jest coraz więcej coraz dłuższych dni słonecznych, co sprawia, że produkcja energii ze słońca jest teraz największa. Ponadto konsumenci, którzy już teraz zdecydują się na inwestycję i w momencie uruchomienia naboru będą posiadać pełną dokumentację niezbędną do uzyskania dotacji, będą mieli pierwszeństwo w uzyskaniu tych środków.

Jeśli planujemy montaż takiej instalacji dopiero w momencie ogłoszenia programu, to należy pamiętać, że czas oczekiwania na zaświadczenie operatora sieci o przyłączeniu mikroinstalacji wynosi średnio wraz z montażem około 45 dni. W tym przypadku może się okazać, że pula środków z nowej edycji programu zostanie już do tego czasu wyczerpana

mówi Maciej Czapla z Woltair.
Woltair zakłada się z Klientami. Nie wyrobi się z montażem? Zwraca 50%.
Zmiany w programie Mój Prąd 6.0! Musisz również to posiadać!

Zmiana w programie Mój Prąd 6.0. Musisz posiadać jeszcze ten dodatkowy element

Pojawiła się ważna informacja dla osób, które planują skorzystanie z programu Mój Prąd 6.0. O co chodzi? W skrócie, jeśli będziesz chciał zdobyć dofinansowanie musisz posiadać magazyn energii. To wymóg. Dzięki zastosowaniu takiego rozwiązania możesz zwiększyć efektywność wykorzystania energii, którą wyprodukujesz. Brzmi to rozsądnie, gdyż dzięki magazynowi wykorzystasz energię wtedy, kiedy produkcja jest niższa niż zapotrzebowanie. Wszyscy jednak wiemy, że magazyny energii do najtańszych nie należą. Całe szczęście, koszt zakupu spada, gdyż ceny ogniw litowo-jonowych są coraz niższe.

W 2024 r. ceny są zdecydowanie niższe niż na początku 2023 r., kiedy np. system magazynowania energii kosztował około 1800 zł za kWp, aktualnie koszt zbliża się już do  1100- 1200 zł/kWp. Dodatkowo w przypadku instalacji on-grid, elektrownia o mocy 9 kWp kosztowała ok. 45000 zł brutto, obecnie koszt takiej samej instalacji wynosi ok. 36500 zł brutto. Inwestycja jest więc zdecydowanie opłacalna, nawet nie biorąc pod uwagę zwrotu z dotacji“

„Jeśli chodzi o magazyn energii, to jego posiadacz otrzymuje wiele istotnych korzyści. Zwiększa niezależność energetyczną swojego gospodarstwa domowego, co jest szczególnie istotne np. w przypadku awarii prądu. Ponadto może wykorzystywać zgromadzoną nadwyżkę energii, zamiast sprzedawać ją do sieci po stosunkowo niskiej cenie

Maciej Czapla – ekspert Woltair.

Sprawdź również: Woltair zakłada się z Klientami. Nie wyrobi się? Zwraca 50%!

Zostawiasz ładowarkę w gniazdku? Sprawdź ile na tym tracisz.
Zmiany w programie Mój Prąd 6.0! Musisz również to posiadać!
Kategoria artykułu
Dom
Daniel Laskowski

Jestem pomysłodawcą magazynu, który właśnie przeglądasz. Miałem okazję pisać treści dla wielu portali internetowych, a także gazet. Interesuję się nowymi technologiami, motoryzacją (przede wszystkim samochodami, chociaż coraz mocniej patrzę w kierunku motocykli typu bobber) oraz muzyką. Nie skupiam się jednak na jednym gatunku. Słucham zarówno jazzu, jak i muzyki elektronicznej. Na łamach MenWorld.pl zajmuję się zarówno tworzeniem treści, jak i zarządzaniem całym portalem.

    Możliwość opublikowania komentarza wyłączona.