Na rynku znajdziemy wiele przeglądarek, które z reguły oferują to samo, jednak każdy ma swoje preferencje, co do tej aplikacji. Firma analityczna StatCounter przedstawiła raport, z którego dowiedzieliśmy się, która przeglądarka cieszyła się największą popularnością w zeszłym roku. Obyło się bez zaskoczenia – Google Chrome dalej króluje. 

Od wielu lat lider jest tylko jeden

Na przestrzeni lat preferencje dotyczące przeglądarek mocno się zmieniały. Był okres, kiedy to rynek zdominowany został przez Mozillę Firefox. Od kilku lat lider jest tylko jeden i potwierdzają to coroczne raporty. Firma analityczna StatCounter przedstawiła raport dotyczący popularności przeglądarek na całym świecie. 

Przeczytaj także: Składany Google Pixel Notepad zadebiutuje w tym roku

Raport przygotowany przez firmę zbiera dane z okresu od 1 stycznia 2021 roku do 1 stycznia bieżącego roku. Wyniki potwierdzają całkowitą dominację Google Chrome na rynku. Gigant z Mountain View ma się więc z czego cieszyć, bo całkowicie zdominował rynek przeglądarek i robi to regularnie od wielu lat. Przeglądarka firmy z Doliny Krzemowej wygrywa z konkurencją na każdej płaszczyźnie. 

Google Chrome dominuje rynek

Google Chrome cieszy się ogromną popularnością zarówno wśród użytkowników komputerów PC, jak i urządzeń mobilnych. W przypadku komputerów z przeglądarki giganta z Mountain View korzysta aż 65,38 proc. użytkowników. Na drugim miejscu uplasowało się Safari z wynikiem 9,84 proc. Podium zamyka Microsoft Edge (9,54 proc.), a tuż za nim znalazł się Firefox (9,18 proc.).

W przypadku urządzeń mobilnych nie mówimy o wielkich zmianach. Zdecydowanym liderem jest Google Chrome, które może pochwalić się wynikiem na poziomie 62,06 proc. Drugie miejsce przypadło Safari, z którego korzysta 26,71 proc. użytkowników. Na ostatnim szczeblu podium znalazła się przeglądarka Samsunga, czyli natywna aplikacja urządzeń południowokoreańskiego producenta. Osiągnęła ona wynik na poziomie 5,2 proc.

Źródło: GizChina