155
Views

Decydując się na zakup używanego samochodu musisz pamiętać, że po zawarciu umowy kupna sprzedaży stajesz się nowym właścicielem pojazdu, co automatycznie sprawia, że ciąży na Tobie obowiązek jego przerejestrowania (a czasem także zakupu ubezpieczenia OC). Niedopełnienie tego obowiązku wiąże się od 1 stycznia 2020 r. z karą finansową. Gdzie zatem przerejestrować samochód? Jakie dokumenty będą Ci do tego potrzebne? Oraz oczywiście, ile kosztuje przerejestrowanie samochodu? Na wszystkie te pytania znajdziesz odpowiedź w tym artykule.

Ile masz czasu na przerejestrowanie samochodu?

Zgodnie z obowiązującymi regulacjami, na przerejestrowanie samochodu masz 30 dni od daty zakupu pojazdu. Nie warto jednak zwlekać z tą czynnością. Dodatkowo, może okazać się, że potrzebujesz ubezpieczenia OC. Ogólna zasada jest taka, że polisa OC przechodzi na nabywcę, ale może okazać się, że poprzedni właściciel nie miał polisy, choć jest ona obowiązkowa, a kary finansowe grożące za jej brak naprawdę wysokie. Kalkulując cenę polisy OC przy zastosowaniu internetowego kalkulatora, np. na https://www.mfind.pl/ubezpieczenie-oc-ac/kalkulator-oc-ac szybko przekonasz się, że lepiej terminowo wykupić ubezpieczenie, niż ponieść karę finansową za jego brak.

Gdzie przerejestrować samochód? Wystarczy odwiedzić właściwy ze względu na miejsce zamieszkania wydział komunikacji. W Twoim przypadku może on znajdować się w jednej z wymienionych jednostek, którymi są urząd starostwa powiatowego, urząd miasta (jeżeli miasto jest na prawach powiatu) lub urząd dzielnicy (w przypadku Warszawy). Ile czasu na załatwienie procedury mają urzędnicy? Najpierw zarejestrują Twój samochód czasowo – to następuje od ręki. Następnie na stałe – to następuje w ciągu 30 dni.

W 2020 roku załatwianie spraw urzędowych komplikuje nam koronawirus. Dlatego tutaj zasadne może okazać się przesłanie dokumentów pocztą lub ich złożenie online (o ile dany urząd przewiduje taką możliwość). Warto sprawdzić informacje w tym zakresie – telefonicznie lub na stronie internetowej konkretnego urzędu.

Jak wygląda przerejestrowanie samochodu?
Jak wygląda przerejestrowanie samochodu?

Ile kosztuje przerejestrowanie samochodu i jakich dokumentów potrzebujesz?

Na koszt przerejestrowania samochodu wpływa kilka czynników. Jednak ogólna kwota wynosi tutaj 180,50 zł, jeżeli samochód był zarejestrowany w Polsce, oraz 256 zł w sytuacji, w której sprowadzono auto z zagranicy. Cena za przerejestrowanie pojazdu będzie niższa (81 zł), gdy dokonuje się go w tym samym powiecie. Wówczas nie trzeba płacić za wydanie m.in. tablic rejestracyjnych. Z kolei wydanie indywidualnych tablic podniesie koszt przerejestrowania o 1000 zł.

Aby przerejestrować samochód niezbędne są konkretne dokumenty. Jako nowy właściciel auta, w wydziale komunikacji musisz złożyć wniosek o rejestracje pojazdu wraz z załącznikami. Druk wniosku dostępny jest standardowo na stronach internetowych urzędów miast, jak i w wydziałach komunikacji. Załącznikami będą tutaj:

  • dokument potwierdzający zakup pojazdu (umowa kupna-sprzedaży) lub jego otrzymanie (umowa darowizny),
  • dotychczasowe tablice rejestracyjne,
  • potwierdzenie dokonania opłat,
  • kartę pojazdu (jeśli została wydana)
  • dowód rejestracyjny (pamiętaj o aktualnym badaniu technicznym!)

Pamiętaj, że przerejestrowanie samochodu sprowadzonego z zagranicy wymaga złożenia dodatkowych dokumentów. Chodzi tutaj dokładnie o tłumaczenia przysięgłe wszystkich dokumentów na język polski oraz potwierdzenie opłacenia podatku akcyzowego.

Kategoria artykułu
Ciekawostki
Wpis partnerski

MenWorld.pl to lifestylowy magazyn dla mężczyzn. Na łamach naszej witryny internetowej można przeczytać artykuły z wielu dziedzin, które powinny zainteresować prawdziwego faceta. Nasi redaktorzy tworzą teksty o motoryzacji, podróżach, modzie, nowych technologiach oraz kulturze. Każdego dnia pojawiają się kolejne artykuły pisane w formie blogowej.

    Możliwość opublikowania komentarza wyłączona.