107
Views

Producenci coraz bardziej stawiają na nowoczesne rozwiązania. Inżynierzy i projektanci łączą siły, by stworzyć auto, które będzie przyciągać wzrok zarówno teraz, jak i za 20 lat. Takim modelem jest koncept elektrycznego SUVA – Kia EV9.

Kia EV9 to duży i świetnie prezentujący się SUV

W przypadku projektów koncepcyjnych jest tak, że ich ostateczna wersja, która trafia do masowej produkcji, zazwyczaj mocno się różni. Oczywiście są wyjątki i mam nadzieję, że takim wyjątkiem będzie Kia EV9. Koncept elektrycznego SUVa oparto na nowej platformie Hyundai’a – Electric-Global Modular Platform (E-GMP). Jak przyznaje producent, platforma ta będzie bazą dla wszystkich elektrycznych samochodów marki.

Przeczytaj także: Rusza program dopłat do samochodów elektrycznych w leasingu!

Można powiedzieć, że Kia EV9 zaprezentowana podczas targów motoryzacyjnych w Los Angeles jest połączeniem dwóch modeli południowokoreańskiego producenta – Soul oraz Tellruide. Auto jest ogromne, ponieważ jego długość wynosi 4930 mm, szerokość 2055 mm, a wysokość 1790 mm. Rozstawienie osi w przypadku tego SUVa to 3,1 metra. Oczywiście tak duże auto pomieści w sobie siedem miejsc.

Ile zostanie z konceptu?

Koncepcyjny model Kia EV9 nie posiada bardzo obłych kształtów, ponieważ projektanci postawili na bardziej kwadratową stylistykę. Według producenta kształty te inspirowane są kryształami oraz skałami. Przyszłość widzimy w każdym elemencie tego auta. Przednie lampy są niewidoczne do momentu, aż nie zostaną włączone. Bardzo ciekawym rozwiązaniem jest zainstalowanie paneli słonecznych, które umieszczono we wylocie powietrza. Mają one pomagać ładować samochód, gdy ten podłączony jest do gniazdka.

Jak przystało na auto futurystyczne, w środku modelu EV9 znajdziemy przyszłość. Same tylne drzwi otwierają się w przeciwnym kierunku, a karoserię pozbawiono słupków B. Kierownica też nie należy do normalnych, ponieważ ma bardziej płaski kształt. Deska rozdzielcza prezentuje się oczywiście, jak projekt z filmu sci-fi. Znajdziemy tutaj duży panoramiczny ekran o przekątnej 27-cali i minimalistyczny design, który przyciąga wzrok. Wnętrze wykończono naturalnymi tkaninami.

Najważniejszym elementem jest jednak zasięg tego futurystycznego SUVa. Jak informuje producent, Kia EV9 Concept jest w stanie przejechać 483 KM, a ładowanie od 10 do 30% ma trwać maksymalnie 30 minut! Auto korzysta z architektury 800V i pozwala na ładowanie akumulatorów z mocą 350 kW.

Kategoria artykułu
Motoryzacja
Karol Snopek

Sport i nowe technologię to dziedziny, w których czuję się najlepiej. Nie widzę świata poza Boston Celtics i tym co dzieje się w NBA. Wielki fan J. Cole i muzyki spod gatunku R'n'B!

Możliwość opublikowania komentarza wyłączona.