Huawei mocno odczuwa skutki zerwania współpracy pomiędzy chińskim producentem a Google. Okazuje się, że popularny producent smartfonów i urządzeń mobilnych mocno obniżył loty. Czy to początek końca giganta z Państwa Środka?

Huawei zalicza monstrualny spadek

W pierwszym kwartale 2021 roku, Huawei sprzedał tylko 18 milionów smartfonów na całym świecie. Jest to o ponad 63% mniej niż w analogicznym okresie sprzed roku! W pierwszym kwartale 2020 roku chiński gigant sprzedał ponad 49 milinów sztuk swoich smartfonów. Różnica jest kolosalna. To nie wszystko ponieważ, udział firmy z Państwa Środka w globalnym rynku smartfonów również zmalał!

Od 2013 roku, kiedy to rozpoczął się prawdziwy “boom” na smartfony Huawei, producent co roku meldował się w czołowej piątce największych producentów telefonów komórkowych na świecie. Bardzo często dzielił wręcz podium z Samsungiem i Apple. To zmieniło się w tym roku, ponieważ po raz pierwszy od 8 lat, Huawei wypadł z pierwszej piątki. w 2020 roku, producent mógł pochwalić się 17-procentowym udziałem na rynku smartfonów. W pierwszym kwartale 2021 roku wyniósł on tylko 5,3%!

Co jest powodem problemów chińskiego producenta?

Spadek sprzedaży smartfonów Huawei i udział producenta na rynku urządzeń mobilnych spowodowany jest brakiem usług i wsparciem od Google. Producent pojawił się na czarnej liście USA pod koniec 2019 roku, jednak dopiero teraz mocno odczuł konsekwencje tego czynu. Telefony bez wsparcia usług Google nie są tak funkcjonalne, a zainstalowanie aplikacji Google czy innych amerykańskich firm jest problematyczne.

Kryzys Huawei spowodowany jest też przez embargo rządu USA na korzystanie z technologii amerykańskich firm. Wybuch pandemii COVID-19 nie jest jednak wymówką chińskiego producenta, ponieważ według danych Strategy Analytics, pierwsza piątka producentów smartfonów może mówić o wzroście sprzedaży. Vivo, które znajduje się na liście najbardziej wpływowych producentów zanotowało w I kwartale aż 80,5% wzrost sprzedaży niż rok temu! Cały globalny rynek sprzedaży smartfonów wzrósł o 20%.

Czy to więc początek końca Huawei? Producent próbuje ratować się stworzeniem swojego własnego systemu operacyjnego HarmonyOS 2.0, który ma wkrótce trafić na urządzenia producenta. Pozostaje jednak pytanie – czy to wystarczy na przyciągnięcie klienta?

Źródło: komorkomat.pl/