Lubisz drony? Sprawdź o czym należy pamiętać przy lataniu

Posiadanie drona może być ekscytujące, zabawne, a nawet dochodowe. Jednak zasady i przepisy dotyczące sterowania nim, mogą być trudne do zinterpretowania. Dlatego dla pilotów, którzy chcą latać rekreacyjnie lub po prostu dla przyjemności, zestawiliśmy ogólne reguły, jakich należy przestrzegać, aby latać bezpiecznie i odpowiedzialnie w większości obszarów oraz sytuacji na całym świecie.

Nie przekraczaj maksymalnej dopuszczalnej wysokości (zazwyczaj 400 stóp)

Jak wysoko możesz latać swoim dronem? Zasadniczo władze lotnicze zalecają loty poniżej 400 stóp lub 120 metrów nad poziomem morza. Wszystko po to, aby uniknąć możliwego kontaktu z załogowymi statkami powietrznymi, takimi jak samoloty lub helikoptery. Przy czym te zasady są zależne od kraju, w którym akurat przebywamy. Obowiązkiem pilota jest upewnienie się, że jego dron przez cały czas mieści się w granicach bezpieczeństwa.

Zasady latania dronem – zachowaj wizualną linię wzroku

Wizualna linia wzroku odnosi się do technicznego sposobu wyrażenia tego, że dron jest widoczny przez pilota. Nie można bowiem polegać wyłącznie na kamerze FPV swojego drona ani korzystać z pomocy narzędzi wspomagających wzrok, takich jak lornetki lub teleskopy. Sprawdź również lokalne warunki pogodowe. Mgła i chmury, mogą również utrudniać obserwowanie statku. To może skończyć się w najlepszym razie jego uszkodzeniem, a w najgorszym zniszczeniem.

Sprawdź również inne nasze artykuły z kategorii nowe technologie.

Nie lataj nad ludźmi

Chociaż możesz pomyśleć, że popularna plaża może być świetnym miejscem do uchwycenia oszałamiającego widoku za pomocą nowego sprzętu, loty nad ludźmi mogą okazać się potencjalnie niebezpieczne. Przy czym mowa tu zarówno o grupie osób, jak i nawet jednym człowieku, nienależącym do zespołu, zajmującego się obsługą danego drona. Kieruj się zdrowym rozsądkiem. Trzymaj się z dala od stadionów, wydarzeń publicznych i społecznych, na których mogą gromadzić się duże skupiska ludzi. Wyjątkiem są sytuacje, gdzie dron wykorzystywany jest w celach komercyjnych, niemniej takie sytuacje wymagają odpowiedniego treningu i przeszkolenia.

Lataj zgodnie z wytycznymi

Miejsce, w którym aktualnie przebywasz i masz zamiar wykorzystywać drona, może mieć własne lokalne przepisy dotyczące bezzałogowych statków. Dlatego dobrze jest się doinformować, aby faktycznie przestrzegać panujących zasad. Gdy w konkretnym obszarze nie obowiązują konkretne regulacje, konieczne będzie stosowanie się do przepisów krajowych (każde państwo rozpoznaje je indywidualnie).  

Nie lataj po zmroku

Ta ostatnia zasada jest najprostsza – nie lataj po zmroku, jeśli Twój dron nie ma zainstalowanego oświetlenia nocnego. Za LOTY NOCNE z punktu widzenia prawa lotniczego uważa się 30 minut przed oficjalnym wschodem słońca lub 30 minut po oficjalnym zachodzie słońca.

Drony, a zasady latania – podsumowanie

Latanie dronem, nawet rekreacyjne, powinno dotyczyć przede wszystkim naszego otoczenia wokół, aby uniknąć przykrych konsekwencji. Wymienione w artykule wskazówki pomogą nam w bezpiecznym jego użytkowaniu, niezależnie od lokalizacji. Jeśli jednak interesuje cię korzystanie z tego sprzętu zarobkowo, niezwykle przydatne będą dedykowane kursy. W Ośrodku Kształcenia Lotniczego Airborn uzyskasz profesjonalną pomoc od osób, które pomogą Ci zrobić licencję na drona i cieszyć się jego użytkowaniem w pełni zgodnie z prawem.

Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Reklama