118
Views

Mac OS X po raz pierwszy pojawił się 20 lat temu pod kodową nazwą Cheetah. Od tamtego czasu system operacyjny znajduje się w każdym komputerze Apple. Obecnie laptopy i komputery stacjonarne firmy z logiem nadgryzionego jabłka korzystają z wersji Big Sur.

Mac OS X zaprezentowany 20 lat temu

System operacyjny, na którym pracują komputery i laptopy Apple, po raz pierwszy zaprezentowano w styczniu 2000 roku. To właśnie podczas trwania Macworld Expo, Steve Jobs pokazał pierwszą wersję systemu Mac OS Cheetah.

System Mac OS Cheetah zadebiutował dokładnie 20 lat temu, ponieważ do użytku ogólnodostępnego trafił 24 marca 2001 roku. Ta wersja systemu była najważniejszą i najpoważniejszą aktualizacją jaką dostały komputery Macintosh od 1986 roku.

mac os
Mac OS Cheetah został zaprezentowany 24 marca 2001 roku.

Co oferowała wersja Cheetah? Z pewnością wiele innowacji

Nowy system Mac OS Cheetah wprowadził wiele nowości i zdecydowanie bardziej przyjemny design. To właśnie w nim po raz pierwszy pojawił się interfejs użytkownika Aqua. Interfejs mocno czerpał inspirację od swojego największego konkurenta – Microsoft Windows. Najważniejsze elementy, takie jak dock na aplikacje, które zostały wprowadzone przez OS Cheetah stały się charakterystyczne na systemu Apple.

Mac OS X - system od Apple jest już z nami 20 lat!
Nowa wersja systemu wprowadziła interfejs Aqua z m.in. dockiem aplikacji oraz zaokrąglonymi elementami.

System Cheetah w momencie premiery kosztował 129 dolarów, co w przeliczeniu na złotówki wynosi około 500 złotych. Płatne aktualizacje nie przyjęły się jednak zbyt dobrze i zrezygnowano z tego pomysłu. Od tamtej pory aktualizacje oprogramowania systemowego od Apple są w pełni darmowe.

Kategoria artykułu
Nowe technologie
Karol Snopek

Sport i nowe technologię to dziedziny, w których czuję się najlepiej. Nie widzę świata poza Boston Celtics i tym co dzieje się w NBA. Wielki fan J. Cole i muzyki spod gatunku R'n'B!

Możliwość opublikowania komentarza wyłączona.