87
Views

Chyba nie ma w Polsce osoby, która nie wiedziałaby kim była Maria Konopnicka. Ta ceniona artystka urodziła się 23 maja 1842 w Suwałkach. Co wiemy o wybitnej poetce okresu realizmu?

Jedna z najwybitniejszych pisarek w historii polskiej literatury. Grzechem jest nie wspomnieć o niej w dniu urodzin. Tym bardziej, że przecież i my piszemy – co prawda nie wiersze, jak Maria Konopnicka, ale związani jesteśmy z tematami humanistycznymi. Mogę tak napisać, prawda? Wróćmy jednak do znanej poetki.

Maria Konopnicka urodziła się w Suwałkach, jednak w młodości jej rodzina przeniosła się do Kalisza. Kiedy poślubiła Jarosława Konopnickiego zamieszakała najpierw w Bronowie, a następnie w Gusinie. Jej początek kariery literackiej można uznać za rok 1870, kiedy opublikowano wiersz “W zimowy poranek” w dzienniku “Kaliszanin”. Artystka znana była z twórczości patriotycznej, napisała wiele nowel, które tworzyła praktycznie do śmierci. Jej zajęciem była także krytyka literacka, jednak zapewne najwięcej osób będzie ją znać z twórczości dla dzieci. W utworach artystki możemy “doświadczyć” protestom przeciwko niesprawiedliwości społecznej. Brała również udział w walce o prawa kobiet oraz akcji, która miała potępiać represje władz pruskich.

Maria Konopnicka w dniu urodzin upamiętniona przez Google Doodle
Maria Konopnicka w dniu urodzin upamiętniona przez Google Doodle

Maria Konopnicka w dniu urodzin upamiętniona przez Google Doodle

O co chodzi? Google Doodle to ta grafika zastępująca logo na stronie głównej wyszukiwarki. Ma na celu np. uczczenie świąt, wydarzeń, czy osiągnięć bądź ludzi. Google opublikowało również informacje na temat naszej wybitnej pisarki na swoim profilu na Twitterze.

Oczywiście, jak chyba każdy Polak, jestem dumny z tego, że nasza rodaczka została wyróżniona, a wiele osób może poznać informacje o artystce i jej twórczości. Klikając w grafikę, którą opublikowałem wyżej możecie poznać szczegóły o jej życiu. Zachęcam do lektury, chociaż nie ukrywam, wiele tekstów może mijać się z prawdą. Cóż, niektórzy lubią trochę koloryzować i dopisywać historię po swojemu.

Sprawdź również artykuły z kategorii kultura. Źródło zdjęcia: Internet.

Kategoria artykułu
Ciekawostki
Daniel Laskowski

Jestem pomysłodawcą magazynu, który właśnie przeglądasz. Miałem okazję pisać treści dla wielu portali internetowych, a także gazet. Interesuję się nowymi technologiami, motoryzacją (przede wszystkim samochodami, chociaż coraz mocniej patrzę w kierunku motocykli typu bobber) oraz muzyką. Nie skupiam się jednak na jednym gatunku. Słucham zarówno jazzu, jak i muzyki elektronicznej. Na łamach MenWorld.pl zajmuję się zarówno tworzeniem treści, jak i zarządzaniem całym portalem.

Możliwość opublikowania komentarza wyłączona.