89
Views

Technologia rozpoznawania twarzy od zawsze budziła spore kontrowersje, niezależnie od tego, czy korzysta z niej państwo, czy też prywatne firmy. Do niedawna w serwisie Facebook z tego narzędzia mógł korzystać każdy. Jednak ze względu na decyzję Parlamentu Europejskiego Meta została zmuszona to wyłączenia tego mechanizmu.

Facebook od dawna wykorzystuje to rozwiązanie

W serwisie Facebook od kilku lat dostępna była technologia rozpoznawania twarzy. Z jej usług mógł skorzystać każdy użytkownik serwisu. Do czego mógł zostać wykorzystany mechanizm? Skanował on fotografię i materiały wideo w celu rozpoznania znajomych osoby, która z niego korzystała. Technologia ta też pozwalała na odnalezienie osoby, która nie została oznaczona na zdjęcia.

Przeczytaj także: Microsoft idzie śladami Mety. Zbuduje swoje Metaverse

Mechanizm rozpoznawania twarzy od początku swojego istnienia wywoływała spore kontrowersje. Narzędzie można było wykorzystać do namierzania osób, co mocno wpływało na politykę prywatności każdego z nas. Jak się okazuje, Meta wyłączyła tę funkcję, a wszystko za sprawą decyzji Parlamentu Europejskiego.

Technologia rozpoznawania twarzy zakazana

Parlament Europejski podjął decyzję, na mocy której korzystanie z technologii rozpoznawania twarzy jest niedozwolone. Wszystkie podmioty, które korzystają z tego mechanizmu muszą się go pozbyć. Tak właśnie zrobiła Meta, która wyłączyła technologię w serwisie Facebook, a wszystkie dane przechowywane na serwerach zostały usunięte.

Technologia rozpoznawania twarzy dostępna na Facebooku została wyłączona, jednak jak możemy przeczytać w oficjalnym oświadczeniu firm Meta, face recognition będzie wyłączony do momentu, kiedy sytuacja będzie jasno określona przez prawo i przepisy. Zakaz korzystania z tego typu technologii nie oznacza, że Facebook całkowicie się jej pozbędzie. Ma ona być wykorzystywana w takich funkcjach jak odblokowywanie urządzeń, logowanie się na swoje konto za pomocą skanu twarzy, czy weryfikacji tożsamości przy produktach finansowych.

Kategoria artykułu
Nowe technologie
Karol Snopek

Sport i nowe technologię to dziedziny, w których czuję się najlepiej. Nie widzę świata poza Boston Celtics i tym co dzieje się w NBA. Wielki fan J. Cole i muzyki spod gatunku R'n'B!

Możliwość opublikowania komentarza wyłączona.