Site icon MenWorld.pl

mObywatel równy z tradycyjnymi dokumentami Będzie rewolucja

Podczas czwartkowej konferencji prasowej minister Adam Andruszkiewicz przedstawił główne założenia projektu ustawy o aplikacji mObywatel.

mObywatel równy z tradycyjnymi dokumentami Będzie rewolucja
mObywatel na równi z tradycyjnymi dokumentami. Szykuje się wyczekiwana zmiana!

Na ten moment z aplikacji mObywatel korzysta prawie osiem milionów Polaków. Liczba ta z całą pewnością będzie rosnąć, głównie ze względu na wygodę tego rozwiązania. Na ten moment za jej pomocą możemy okazać prawo jazdy, potwierdzić tożsamość, sprawdzić e-recepty. Jednak dostępne w niej dokumenty nie są na równi z tymi tradycyjnymi i najwyższa pora to zmienić.

Do wykazu Prac Legislacyjnych i Programowych Rady Ministrów wprowadzony został projekt ustawy o aplikacji mObywatel. W ciągu tygodnia ma on zostać zamieszczony na stronie Rządowego Centrum Legislacji.

Ustawa w pełni zrówna w skutkach prawnych dokument tożsamości w aplikacji mObywatel z tradycyjnym dowodem osobistym – Sekretarz Stanu w Kancelerii Premiera – Adam Andruszkiewicz

Główne założenia projektowych zmian:

Dzięki posiadaniu aplikacji:

Statystyki pobrań aplikacji

Na konferencji zaprezentowano również to jak obywatele Polski pobierają mObywatel i główny wniosek jest jeden: trend jest rosnący.

Janusz Cieszyński o nowościach w aktualizacji

Te zmiany to nie wszystko. Mają one się zbiec w czasie z ogromną aktualizacją, która jest przygotowywana do mObywatela. Po zmianach aplikacja będzie zintegrowana z poniższymi rejestrami:

Będzie można udzielać pełnomocnictwa wskazanym przez nas osobom, która będzie mogła chociażby “załatwić” za nas jakąś sprawę przez e-usługę czy w urzędzie. Dodatkowo będzie dostępna weryfikacja pełnomocnictwa za pomocą kodu QR. To jednak nie wszystko. Będziemy otrzymywać powiadomienia o chociażby zwrocie podatku, terminie ważności paszportu i dowodu osobistego, czy chociażby dofinansowaniu.

Źródło: GOV.

Sprawdź również inne nasze artykuły z kategorii nowe technologie.

Exit mobile version