Na co najchętniej patrzą Polacy?

Ponad połowa Polaków (55%) najchętniej patrzy na piękne pejzaże i cuda natury. Na drugim miejscu znaleźli się inni ludzie – taką odpowiedź podało aż 30% respondentów. Podium zamyka szeroko pojmowana roślinność: lasy, kwiaty oraz budząca się do życia przyroda (12%) – to dane z ogólnopolskiego badania opinii przeprowadzonego na potrzeby Wielkiego Badania Wzroku.

Niezależnie od tego, na co lubi się patrzeć warto mieć pewność, że widzi się dobrze.

Eksperci zgodnie podkreślają, że podstawą dbania o wzrok są regularne kontrole u specjalisty. – Z wiekiem nasz wzrok zmienia się, dlatego aby mieć pewność dobrego i komfortowego widzenia, należy badać jego ostrość przynajmniej raz w roku – niezależnie od wcześniej potwierdzonej wady czy występujących dolegliwości. Często ze względu na stopniowe postępowanie wady możemy nie odczuwać pogorszenia widzenia lub je po prostu ignorować. Ma to duży wpływ na codzienne funkcjonowanie poszczególnych grup zawodowych, np. kierowców, operatorów maszyn czy pracowników biurowych, których wzrok nieustannie narażony jest na wytężoną pracę
i często decyduje nie tylko o jakości, lecz także o bezpieczeństwie wykonywanych czynności –
mówi dr n. biol. Robert Grabowski, Dyrektor Medyczny Vision Express.

Jak wynika z badania, co piąty Polak źle ocenia stan zdrowia swoich oczu, a prawie połowa deklaruje, że ma wadę wzroku lub chorobę oczu. Do występujących najczęściej należą: krótkowzroczność (27%), astygmatyzm (14%) i dalekowzroczność (11%). Natomiast objawami odczuwanymi przez największą liczbę respondentów są suchość i pieczenie oczu – skarży się na nie aż 78%. Ból, zaczerwienienie oraz niewyraźne widzenie dotyka ponad 75% pytanych. Niestety większość Polaków dostrzega problem dopiero w momencie pojawienia się pierwszych uciążliwych symptomów, kiedy to często jest już za późno na profilaktykę, a doraźne działania nie przynoszą długofalowego efektu.

Na co najchętniej patrzą Polacy?

Wielkie Badanie Wzroku, które odbywa się między 18 lutego a 31 marca, jest doskonałą okazją do wizyty u specjalisty i poddania się badaniu. Więcej szczegółów oraz adresy salonów można znaleźć na www.WielkieBadanieWzroku.pl.

Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Reklama