Co zamiast telewizora plazmowego?
Jeszcze parę lat temu wśród nowoczesnych telewizorów prym wiodły płaskie telewizory plazmowe, potocznie zwane po prostu plazmami. W tej chwili nie są już dostępne. Zamiast nich w sklepach pojawiają się urządzenia z płaskim ekranem z matrycami LCD. Jedne są wsparte technologią LED, inne OLED.
Każde rozwiązanie ekranowe ma inne zalety. Wariant LCD ze świetlówkami jest niedrogi, co niestety wiąże się z grubszą obudową i mniejszym kontrastem kolorów. Wersja LCD z diodami na skraju ekranu jest znacząco węższa w obudowie, a także pozawala zaoszczędzić na rachunkach – nie zużywa wiele energii. Minus stanowi fakt, że nie daje równomiernego oświetlenia. W sklepach dostępne są też telewizory LCD z diodami za ekranem o wyrazistym i wysokiej jakości obrazie z doskonałym kontrastem. Kosztują najwięcej.
Czym jest matryca OLED? – porównanie
W nowoczesnych telewizorach matryca może być wykonana w dwóch technologiach: popularniejszej LED oraz OLED. Ekrany LED dzielą się dodatkowo na trzy rodzaje:
- Direct, gdzie diody podświetlają całość panelu,
- Edge, gdzie diody znajdują się wyłącznie na obrzeżach matrycy,
- Full, gdzie diody umieszczone są tak, by podświetlać całą matrycę.
Z kolei matryce OLED różnią się od wersji LED zastosowaniem organicznych diod. Nie trzeba ich dodatkowo podświetlać, bo same emitują światło. Przekłada się to na lepszą jakość obrazu, poprawę jakości oddawania kolorów. Telewizory oparte o technologię OLED mogą być cieńsze od LED, ponieważ nie ma potrzeby stosowania w nich dodatkowego podświetlania w matrycy.
Alternatywa dla matrycy LED i OLED: QLED!
Jeszcze nowsza i ciekawsza technologia stosowana w matrycy to QLED – Quantum Dot. Opiera się o technologię kropek kwantowych w rozmiarach liczonych w nanometrach. Każda kropka, idealnie oświetlona, emituje światło o barwie czystej, wyrazistej. To sprawia, że jakość obrazu jest perfekcyjna, niezależnie od kąta parzenia na telewizor.
Zakrzywiony telewizor – popularyzacja wraz z technologią OLED
Kiedy popularność zaczęła zyskiwać matryca OLED, zrobiło się głośno o zakrzywionych ekranach – zakrzywionych telewizorach. To kolejne rozwiązanie mające na celu poprawę jakości wyświetlanego obrazu oraz stojące na straży komfortu użytkownika. Zakrzywienie przyczynia się do ujednolicenia odległości punktów ekranu od oka oglądającego, w związku z czym brzegi szerokiego telewizora będą równie blisko oczu widza, co środek. To wpływa na właściwy odbiór perspektywy wyświetlanych obrazów oraz sprawia, że widz czuje się „otoczony” przez świat przedstawiony.
Telewizor z HD… ale jakim?
Jakość obrazu HD jest już standardem. Istnieją jednak znaczące różnice pomiędzy wersjami technologii HD, jaka może występować w urządzeniach. W sklepie znajdują się telewizory:
- HD Ready, charakterystyczne dla odbiorników z niższej półki cenowej – do 1000 zł. Są odpowiednie dla osób, które oglądają przede wszystkim programy telewizyjne nadawane drogą kablową,
- Full HD, czyli o wysokiej jakości obrazu. To standard w telewizorach ze średniej półki cenowej. Z pełni funkcji odbiorników można korzystać dzięki filmom Full HD oraz stacjom telewizyjnych nadających programy w Full HD,
- 4K UHD, czyli o nowy, i nowoczesny standardzie rozdzielczości ekranu. Telewizory wyświetlają obraz Ultra HD, czyli z oddaniem szczegółów i kolorów z jak największą dokładnością. Aby móc docenić wszystkie walory tego obrazu, trzeba znaleźć filmy czy programy dostępne w standardzie 4K UHD.
To tylko część zagadnień, które pomogą wam wybrać najlepszy i dopasowany do was odbiornik telewizor. Jeśli przymierzacie się do zakupu niebawem lub ma to być większy wydatek, koniecznie sprawdźcie szerszy artykuł o tym, jaki telewizor kupić. Miłego oglądania!
Artykuł sponsorowany.