Od 12 lutego wojska NATO będą obecne w Polsce. Po co?
127
Views

Od 12 lutego 2024 roku na polski drogach będziemy mogli zaobserwować wzmożoną obecność wojskowych pojazdów. Dlaczego? Wojska NATO przybędą do Polski, a wszystko w ramach treningu. Jak zachować się w przypadku spotkania kolumny takich pojazdów na drodze?

Wojska NATO na polskich drogach

Na polskich ulicach, od 12 lutego, zaczną pojawiać się wojska NATO. Czym będzie to podyktowane? Jak informuje Sztab Generalny Wojska Polskiego, pierwsza połowa tego roku będzie czasem, kiedy to NATO będzie prowadziło serię ćwiczeń kryjących się pod kryptonimem STEADFAST DEFENDER-24 (STDE-24). Ćwiczenia te mają charakter defensywny i “nie są skierowane przeciwko jakiemukolwiek państwu”.

Przeczytaj także: Miesiąc życia za 231 zł! Do tego śniadanie i kolacja w cenie

Oczywiście, z racji tego, że gospodarzem tych ćwiczeń jest Polska, oznacza to, że na drogach będzie pojawiać się wzmożona liczba pojazdów i kolumn wojskowych. Kluczowym elementem ma być ćwiczenie polskich jednostek narodowych DRAGON-24 z udziałem sił zbrojnych z innych krajów. Te ćwiczenia zostały zaplanowane na przełom lutego i marca. Od dziś, tj. 12 lutego, ćwiczenia będą odbywać się na drogach krajowych, drogach ekspresowych i autostradach, co może nieco utrudnić poruszanie się po tych drogach.

Od 12 lutego wojska NATO będą obecne w Polsce. Po co?
Od 12 lutego wojska NATO będą obecne w Polsce. Po co? Fot. Sztab Generalny WP @X (Twitter)

Jak zachowywać się na drodze, kiedy napotkamy konwój?

Celem przejazdów, które ma wykonywać wojsko NATO, jest szkolenie w zakresie m.in. przyjęcia i przerzutu oddziałów NATO, koordynacji działań transgranicznych oraz współpraca pomiędzy gospodarzem ćwiczeń a współpracującym państwami. Co oczywiste, pojawienie się oddziałów na polskich drogach, może stanowić pewne utrudnienia w poruszaniu się, jednak jak poinformowano, wszystkie działania zostały zorganizowane tak, aby nie utrudniać normalnego ruchu na drogach. Nad eskortą ma czuwać nie tylko Żandarmeria Wojskowa, ale także pododdziały regulacji ruchu Wojska Polskiego i Policja.

Jak zachować się na drodze, kiedy zobaczymy wojska NATO? Co prawda, z tego typu akcjami nie wiążą się większe ograniczenia w prawie drogowym, jednak Sztab Generalny Wojska Polskiego zaapelował do kierowców, aby ci zapamiętali kluczowej kwestii bezpieczeństwa – pamiętajmy o tym, aby nie wjeżdżać pomiędzy pojazdy wojskowe jadące w kolumnie.

Od 12 lutego wojska NATO będą obecne w Polsce. Po co?
Od 12 lutego wojska NATO będą obecne w Polsce. Po co?

Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad poinformowało, że na trasach, na których będą poruszać się wojska NATO, zastosowane zostaną znaki wojskowej klasy obciążenia. W komunikacje podkreślone jest jednak to, że znaki te nie są skierowane do pojazdów cywilnych.

Od 12 lutego wojska NATO będą obecne w Polsce. Po co?
Od 12 lutego wojska NATO będą obecne w Polsce. Po co?

Źródło: Wojsko Polskie

Kategoria artykułu
Ciekawostki · Polityka
Karol Snopek

Sport i nowe technologię to dziedziny, w których czuję się najlepiej. Nie widzę świata poza Boston Celtics i tym co dzieje się w NBA. Wielki fan J. Cole i muzyki spod gatunku R'n'B!

Możliwość opublikowania komentarza wyłączona.