OLX z 2 zarzutami od UOKiK. Chodzi m.in. o przesyłki OLX

UOKiK postawił dwa zarzuty popularnej platformie sprzedażowej OLX. Chodzi m.in. o „ochronę kupującego” w ramach pakietu ochronnego, czy o nieprawidłowe sortowanie ofert.

OLX nie poprawnie sortował oferty na swoim serwisie

UOKiK uważa, że platforma niewłaściwie sortowała oferty, ze względu na brak uwzględnienia opłat za tzw. usługę serwisową. Tym samym jeśli ktoś wystawił przykładowo produkt za 39 złotych z przesyłką olx to jego oferta była przed produktem innego sprzedającego, które kosztuje 40 złotych, ale nie zawiera przesyłki olx i tym samym nie wymagana jest opłata serwisowa. Dodatkowo UOKiK uważa że nie jest jasno wytłumaczone, że opłata serwisowa nie jest konieczna, bo przykładowo sprzedający i kupujący mogą uzgodnić sprzedaż poza serwisem.

OLX z 2 zarzutami od UOKiK. Chodzi m.in. o przesyłki OLX
Zarzuty UOKiK wobec platformy.

Rzetelne sortowanie produktów musi bazować na porównywalnych kryteriach. Szukanie ofert „od najtańszej” powinno umożliwić znalezienie tej najkorzystniejszej cenowo, bez konieczności weryfikacji każdego ogłoszenia. Jest to szczególnie istotne, gdy szukamy popularnych produktów, których jest wiele w serwisie. Sortowanie według ceny powinno uwzględniać wszystkie elementy składające się na jej finalną wysokość. Pominięcie jakiegoś składnika może wprowadzać użytkownika w błąd – prezes uokik – tomasz chróstny

Przeczytaj także: LastPass zhakowane! Co z hasłami 33 mln użytkowników?

OLX z 2 zarzutami od UOKiK. Chodzi m.in. o przesyłki OLX
Jak działają przesyłki?

Pakiet ochronny na olx budzi wątpliwości. Ochrona czy tylko iluzja?

Kolejną kwestią, która budzi zastrzeżenia jest bardzo popularny ostatnimi czasy temat przesyłek olx, a dokładniej ich pakiet ochronny, który zdaniem urzędu budził wątpliwości w kwestii zastosowanych wyłączeń, a także procedura rozpatrywania zgłoszeń, która była korzystniejsza dla sprzedającego. Przypomnijmy, że pakiet ochronny daje kupującemu 24 godziny na potwierdzenie czy przesyłka jest zgodna z zamówieniem, lecz dotyczy jedynie otrzymania pustej paczki lub innego przedmiotu, więc jeśli otrzymamy przedmiot przykładowo uszkodzony to wtedy jesteśmy… stratni.

Po przejrzeniu regulaminu jednak liczba zastosowanych wyłączeń budzi wątpliwości co do rzeczywistej możliwości skorzystania z tej ochrony, podobnie jak i procedura rozpatrywania zgłoszeń. Jej postanowienia są bowiem w nieuzasadniony sposób korzystniejsze dla sprzedającego. Przykładowo użytkownik, który otrzymał przesyłkę z uszkodzonym telefonem, zgodnie z zasadami platformy może dostać odmowę skorzystania z „Pakietu ochronnego”. Usługa oferowana przez OLX.pl może więc w praktyce oznaczać wyłącznie iluzoryczną ochronę konsumentów kupujących w serwisie

OLX z 2 zarzutami od UOKiK. Chodzi m.in. o przesyłki OLX
Zarzuty wobec platformy.

Warto wspomnieć, że za podane przewinienia spółce grozi kara do 10 procent rocznego obrotu, więc sprawa jest poważny i według informacji od serwisu olx, zdają sobie z tego sprawę, bo wydali poniższy komunikat.

Otwarcie współpracujemy z urzędem, udzielając pełnych odpowiedzi na zadane pytania.

Dla dynamicznej branży e-commerce, w której operuje serwis OLX – a także szerzej branży IT – charakterystyczna jest ciągła ewolucja usług i produktu. Odpowiedzialnie tworząc OLX, stale wsłuchujemy się w głosy użytkowników i dostosowujemy swoje usługi do ich potrzeb. Deklarujemy pełną współpracę z UOKiK w ramach prowadzonego postępowania. Rozwijamy serwis celem dostarczenia użytkownikom rozwiązań dopasowanych do ich oczekiwań.

Źródło: UOKiK

Dołącz do newslettera

Popularne artykuły

iPhone 15 Ultra. Pierwsze informacje na temat nowego smartfona!

Tak, seria iPhone 14 zadebiutowała na początku tego miesiąca,...

Premiera kart AMD Radeon RX 7000 będzie 3 listopada

W dniu kiedy NVIDIA prezentowała najnowsze układy kart graficznych,...

NVIDIA GeForce RTX 4090 i RTX 4080 przedstawione oficjalnie

Wczoraj podczas konferencji CEO NVIDIA Jensen Huang zaprezentował światu...

MSI zapowiada dysk Spatium M570 z prędkością nawet 12,3 GB

Firma MSI zapowiedziała nowy dysk SSD na interfejs PCIe...

Polska vs Holandia. Gdzie oglądać mecz Ligi Narodów?

Reprezentacja Polski powoli przygotowuje się od Mistrzostw Świata w...
Łukasz Łyszcz
Łukasz Łyszcz
Przygodę z komputerami zacząłem składając swojego pierwszego blaszaka. Potem przyszła pora na założenie własnej grupy na FB, a zdobywana wiedza pozwoliła mi na nagrywanie recenzji sprzętu na swój kanał na YT. Finalnie znalazłem się tutaj - w męskim świecie!

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj