Oppo chce być niezależne. Stworzy własny procesor!

Oppo jest jednym z największych producentów smartfonów na świecie. Chińska marka chce dążyć do niezależności, dlatego też według raportów planuje stworzyć swoje własne procesory, które będą napędzać smartfony producenta.

Oppo dąży do niezależności

Niezależność w branży technologicznej jest trudna do osiągnięcia, jednak nie niemożliwa. Oppo, które do tej pory korzystało z procesorów innych producentów, chce stworzyć własny SoC, który trafi do ich urządzeń mobilnych. Jak podają chińskie źródła, producent chce uniezależnić się od zewnętrznych dostawców półprzewodników. Dlatego też pracuje nad stworzeniem autorskiego układu AP.

Przeczytaj także: Windows 11. Ludzie nie chcą instalować najnowszego systemu

Autorski układ AP producenta ma być wykonany w 6 nm procesie technologicznym TSMC. Według źródeł nie będzie to jednak procesor wyposażony w moduł graficzny i modem, a jedynie jednostka obliczeniowa. To jednak nie wszystko, ponieważ producent chce również stworzyć pełnoprawny procesor, którego premiera ma odbyć się w ciągu dwóch najbliższych lat.

Chiński producent stworzy dwa procesory

Oppo chce uniezależnić od zewnętrznych dostawców, dlatego też planuje stworzenie własnych procesorów. Pierwszy procesor, który ma być jednostką obliczeniową obsługującą aplikację miałby zadebiutować już w 2023 roku. Pełnoprawny SoC (System on Chip) z układem GPU i modemem wykonany w 4 nm litografii, miałby pojawić się na rynku rok później, czyli w 2024 roku.

oppo
Przyszłe smartfony Oppo zostaną wyposażone w autorski SoC?

To jednak nie pierwszy tego typu pomysł chińskiego producenta. Oppo wykonało już pierwsze kroki w tym kierunku, prezentując własny układ NPU Mariana MariXilicon X. Czy procesory, które są w planach chińskiego producenta, będą na tyle wydajne, że będą mogły konkurować z SoC Qualcomm’a i Samsunga? Ciężko to powiedzieć. Przekonamy się o tym dopiero po premierze układów.

Źródło: Gizmochin

Dołącz do newslettera

Popularne artykuły

Roger Federer pożegnał się z tenisem! Były łzy wzruszenia.

Po finałowym meczu turnieju pokazowego Laver Cup Roger Federer...

T-mobile wprowadza swoją markę smartfonów z 5G. T Phone 5G

Według badań wynika, że ponad połowa Polaków korzysta ze...

Melvin Manhoef, legenda K1, kończy sportową karierę

Były przeciwnik Mameda Khalidova, Melvin Manhoef zakończył sportową karierę!...

A jednak! Intel Arc A770 trafi do sprzedaży! Premiera i ceny

Wczoraj, podczas Innovation Pat Gelsinger, Intel potwierdził cenę i...

Kolejny problem Samsunga! Puchnące baterie we flagowcach!

Wygląda na to, że youtuber posługujący się pseudonimem Mrwhosetheboss...
Karol Snopek
Karol Snopek
Sport i nowe technologie to dziedziny, w których czuję się najlepiej. Nie widzę świata poza Boston Celtics i tym co dzieje się w NBA. Wielki fan J. Cole i muzyki spod gatunku R'n'B!

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj